Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by madrid View Post
    Aki me je okarakterisao, podrzavao sam ga u primaries, i tvrdim i dan danas da je on bolji izbor od Hillary bio za demokrate jedno 1000 puta. Svidja mi se sto je progresivan i dosta stvari, ali mi se ne svidjaju neke ideje sto je i logicno niko nije isti.
    Recimo koje ideje?

    Comment


    • Sramota je da su mnoge od drzave u primaries, dale pravo glasa u democratic primaries samo registrovanim glasacima, a moralo je da se registruje jos 2015. kada niko nije ni znao ko je Sanders, a ti koji su registrovani su velikom vecinom HRC glasaci. Tako da ne da je tu "legalno ukrala" (na takav sistem), nego je to neverovatno. Pazi to je bilo bukvalno zena sa najvecim "name recognition u americkoj politici" protvi dede za koga u tom trenutku niko nije ni cuo. Mnogi su tada mislili da nece ni imati jos nekog kandidata, kada je Bajden rekao da se nece kandidovati. Sramotan sistem, napravljen za manipulisanje.

      Comment


      • Sta ocekivati od partije koja je osnovala KKK
        sigpic
        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

        Comment


        • Podrzavam mu mnoge stavove npr. oko TPP, NAFTE, globalnog zagrevanja, money out of politics, bez donora, mediji, zelja da se izbegnu ratovi , drzanje stavova nebitno da li su popularni ili ne za razliku od Hillary, da obrazovanje i lecenje bude dostupno svima itd. itd.

          A ne svidjaju mi se bas toliki porezi, neki ekonomski stavovi, mesanje drzave u mnoge stvari i eto jos par stvari da ne nabrajam do sutra.

          Comment


          • Originally posted by madrid View Post
            Podrzavam mu mnoge stavove npr. oko TPP, NAFTE, globalnog zagrevanja, money out of politics, bez donora, mediji, zelja da se izbegnu ratovi , drzanje stavova nebitno da li su popularni ili ne za razliku od Hillary, da obrazovanje i lecenje bude dostupno svima itd. itd.

            A ne svidjaju mi se bas toliki porezi, neki ekonomski stavovi, mesanje drzave u mnoge stvari i eto jos par stvari da ne nabrajam do sutra.
            Dostupno je svima.

            Druga stvar, Bernie pojma nema sta je NAFTA. Ono sto Bernie ne konta da je NAFTA odlican deal, ali je dopustio Meksiku da vara na njemu.

            Al kad pitas Bernia zasto biznisi odose u Meksiko, on ce reci 'because those damn millionaires and billionaires are greedy, and all they care is their money'

            Bernie pojma nema.

            Razlog zasto je sada NAFTA los deal, jeste porez i niza cijena rada.

            Ali svijet ide u robotizaciju polako, pa to nece biti ni bitno.

            Jedina stvar oko koje se ne slazem sa free traderima i Friedmanom jeste energija. Ne moze drzava zavisiti energetski od drugih.
            sigpic
            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

            Comment


            • U principu ja vas dvojicu dosta podrzavam oko ekonomije, mi imamo neka druga neslaganja, ali to nije samo sa mnom, nego ja puno pisem, jer ste mi zanimljivi, jer ceto pisem sa vam ovde o USA politici,ekonomiji i drugim stvarima, dok ostali manje pisu, ili napisu neki krtak komentar (u vidu zezanja, bez da ulaze u polemiku).

              Comment


              • Nije dostupno svima, ja imam mnogo poznanika koji ili nece moci da plate koledz ili ce se uzasno puno zaduziti. Kad kazem dostupno svima, mislim da ne moraju da dizu kredite koji ce ih zaviti u crno, i da preuzimaju neverovatan rizik u slucaju da ne zavrse, da zive na hlebu 30 godina dok otplacuju dug.

                Idem da gledam Nadala, necu vise pisati ovde nocas. Pozz

                Comment


                • Originally posted by madrid View Post
                  Nije dostupno svima, ja imam mnogo poznanika koji ili nece moci da plate koledz ili ce se uzasno puno zaduziti. Kad kazem dostupno svima, mislim da ne moraju da dizu kredite koji ce ih zaviti u crno, i da preuzimaju neverovatan rizik u slucaju da ne zavrse, da zive na hlebu 30 godina dok otplacuju dug.
                  Dostupnost i besplatno nisu iste stvari.

                  Ko ce to da plati?
                  sigpic
                  "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                  AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                  Comment


                  • Originally posted by maliajnstajn View Post
                    Dostupnost i besplatno nisu iste stvari.

                    Ko ce to da plati?
                    Mene interesuje tvoje mišljenje o školovanju. Zdravstvo mi je jasno kako funkcioniše i tu se skroz slažem s tobom, dopustiš slobodno tržište, uzmeš osiguranje i miran si. Mnogo kvalitetnijie nego univerzalno zdravstvo.

                    Zašto je ovoliko skupo školovanje u Americi? Mislim da si pričao o tome, ali se ne sećam tačno. Ovo pitam jer nemam predstavu o tome, samo znam raspon cena i neke ljude koji studiraju, ali je zaista ogromna količina novca potrebno da se završi isto.

                    Comment


                    • A sta je sa ljudima koji zive na bonovima za hranu, i na socijali, koje oni zdravsteno osiguranje da uzmu, i kako da se lece, kad ne mogu da plate? Nije ironicno pitanje, samo zelim da cujem tvoje vidjenje,bez zelje da ismevam ili tako nesto. Uvek volim da cujem i tudja misljenja.

                      Comment


                      • Zato sto je Federalna vlada garantovala za studentske kredite.

                        Ti kad uzimas kredit, ti ga prakticno uzimas od drzave, ne od kreditora.

                        I onda imas klasicni zakon ponude i potraznje. Ponuda ostala ista, traznja skocila, cijene moraju da se koriguju da bi sistem bio u ekvilibriumu.

                        Onda ljudi poceli uciti bezvrijedne fakultete, ne mogu da isplate, ne mogu da default-aju i rob citav zivot.

                        Vrijednost fakulteta opala, cijene ostale iste, traznja jos uvijek raste.
                        sigpic
                        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                        Comment


                        • Originally posted by madrid View Post
                          A sta je sa ljudima koji zive na bonovima za hranu, i na socijali, koje oni zdravsteno osiguranje da uzmu, i kako da se lece, kad ne mogu da plate? Nije ironicno pitanje, samo zelim da cujem tvoje vidjenje,bez zelje da ismevam ili tako nesto. Uvek volim da cujem i tudja misljenja.
                          Crowd funding.

                          Ljudi su dobrotvorni, zele pomoci. Donirati ce. Ali cijena troskova je pocela enormno da skace od trenutka kada je medicaid upisan u zakon, sto je kontradiktorno jer je tehnologija napredovala, a kada tehnologija napreduje, troskovi bi trebali da idu dole.

                          Izbij drzavu iz zdravstva i vidjet ces rezultat:



                          https://mises.org/blog/how-governmen...e-so-expensive
                          sigpic
                          "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                          AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                          Comment


                          • Originally posted by maliajnstajn View Post
                            Zato sto je Federalna vlada garantovala za studentske kredite.

                            Ti kad uzimas kredit, ti ga prakticno uzimas od drzave, ne od kreditora.

                            I onda imas klasicni zakon ponude i potraznje. Ponuda ostala ista, traznja skocila, cijene moraju da se koriguju da bi sistem bio u ekvilibriumu.

                            Onda ljudi poceli uciti bezvrijedne fakultete, ne mogu da isplate, ne mogu da default-aju i rob citav zivot.

                            Vrijednost fakulteta opala, cijene ostale iste, traznja jos uvijek raste.
                            Hoćeš da kažeš da država ne garantuje za kredite, ti koji ne bi imali da plate, ne bi mogli da studiraju?

                            Comment


                            • Originally posted by Победа View Post
                              Hoćeš da kažeš da država ne garantuje za kredite, ti koji ne bi imali da plate, ne bi mogli da studiraju?
                              Tacno tako i traznja bi opala, a cijene ne bi divljale.

                              Ali, recimo traznja se poveca, recimo sad novih milion ljudi hoce da ide na faks, cijene ce porasti, ali nece skociti enormno, vec onoliko koliko je neko spreman da plati.

                              U jednacinu ulazi drzava koja kaze da se moze dici bilo koja cifra kredita za fakultet. Ups, free money. Ako moze bilo koja cifra, fakulteti ce dici maksimalno moguce cijenu, jer vlada garantuje da student moze dici kredit.
                              sigpic
                              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                              Comment


                              • Sve mi jasno, samo što tu dolazi do moralnog pitanja da li je školovanje ljudsko pravo ili ne. To je druga tema skroz.

                                Comment

                                Working...
                                X