Announcement

Collapse
No announcement yet.

RIM 2017.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Marija81 View Post
    A za neverne Tome evo zašto Saleta proglašavamo Novakovim naslednikom
    Ne znam je li nasljednik, ali je poražavajuća činjenica da su nakon Majamija 2007. samo Đoković, Murray i još uvijek dvadesetogodišnji Nadal i (dvije godine kasnije) Del Potro bili finalisti nekog turnira Masters serije a da još uvijek nijesu napunili 21 godinu. Osim njih četvorice u finalima nema nikog ni ispod 22 godine, a ispod 23 godine još jedino Raonić. A nije da u finalima nije bilo igrača koji ne pripadaju samom svjetskom vrhu i tu generacijsku rupu je teško ignorisati.

    Ja bih volio da možemo pričati o mladim lavovima, ali činjenica je da zasad možemo govoriti samo o Saši Zverevu. Ostali ili nijesu toliko mladi, ili nijesu toliko dobri i ne napreduju željenim tempom (ako uopšte i napreduju).

    Budimo realni, Zverev nema šanse danas. I za ovo je bilo potrebno dosta sreće u žrijebu, a mislim da je Đoković (uz normalnog Murraya) najgori match-up za njega. Snažan ali čitljiv servis je ono što će oni neutralisati bez problema, a i konstitucija će odraditi svoj dio posla. Zverevu će trebati malo više vremena da stigne do samog svjetskog vrha, ali zasad mu dobro ide.
    Australian Open (2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018) French Open (2009) Wimbledon (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017) US Open (2004, 2005, 2006, 2007, 2008)

    Comment


    • Originally posted by amnesiac View Post

      Budimo realni, Zverev nema šanse danas.
      Ma kako nema, OKO PAŠA, ZVEREV SAŠA, idemo
      1. Andrey Rublev
      2. Thanasi Kokkinakis
      3. Alexander Zverev
      4. Ernesto Escobedo

      Renesansa tenisa u 2016 godini.

      Comment


      • Navijam za Novaka danas, isto tako bi trebao i svaki drugi nepristani forumas. Navijamo za zdravlje naseg brata Vladana, tesko bi on prezivio poraz od Zvereva u finalu Novak za spas tenisa

        Comment


        • Originally posted by Mrkela View Post
          Navijam za Novaka danas, isto tako bi trebao i svaki drugi nepristani forumas. Navijamo za zdravlje naseg brata Vladana, tesko bi on prezivio poraz od Zvereva u finalu Novak za spas tenisa
          Aaaa ne neee... za zdravlje mene, a i svih ostalih.. jer preživećemo Sašu, ali ko će da preživi Vladana
          sigpic

          Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
          But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

          Comment


          • Originally posted by bojanaBG View Post
            Nisam.
            Vjerujem da ni danas nećeš gledati ako pobjedi Nole

            Comment


            • Биће занимљиво видети какву ће Ноле тектику да примени? Није да му сервери баш одговарају... Сале нешто не комбинује са тактикама, игра своје, мало излази на нец и баш није најван, треба то смирити некако...
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by torpedo View Post
                Vjerujem da ni danas nećeš gledati ako pobjedi Nole
                Isla sam da gledam sestricinu, imala je predstavu i prosto da ne poverujes, ali ne postoji taj teniski mec koji je bitniji od nje.
                http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                sigpic

                Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                with experience.

                Comment


                • Ljudi, ne vrti se sve oko Rodzera, Novaka, Rafe i ostalih
                  Dayman (a-a-ah...)
                  Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
                  Champion of the sun (a-a-ah...)
                  You're a master of karate and friendship
                  For everyone

                  Comment


                  • Originally posted by bojanaBG View Post
                    Isla sam da gledam sestricinu, imala je predstavu i prosto da ne poverujes, ali ne postoji taj teniski mec koji je bitniji od nje.
                    A za koga ona navija
                    There's something wrong with me chemically
                    Something wrong with me inherently
                    The wrong mix in the wrong genes
                    I reached the wrong ends by the wrong means
                    It was the wrong plan
                    In the wrong hands
                    With the wrong theory for the wrong man
                    The wrong lies, on the wrong vibes
                    The wrong questions with the wrong replies

                    Comment


                    • Danas imam krstenje i proslavu kod rođaka, zakazali bas u 16h.
                      Malo je reci da sam odlepio, a veceras i finale evrolige, srecom pa sam batalio lozenje na domaci fudbal jer se i to danas resava.

                      Comment


                      • Originally posted by Indigo View Post
                        A za koga ona navija
                        Na to pitanji bi ti odgovorila: za Zvezdu
                        Ali realno, ne zanima je sport
                        http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                        Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                        sigpic

                        Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                        with experience.

                        Comment


                        • Originally posted by Mr. Wolf View Post
                          Ljudi, ne vrti se sve oko Rodzera, Novaka, Rafe i ostalih
                          Samo oko Zelimira, ostali su nebitni.
                          sigpic

                          Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

                          U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
                          Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

                          Comment


                          • Tako je, Sandu, samo da veceras Zeljko predje opet igru na easy, samo to!

                            Ovo ostalo.........this is joke, bre!

                            Dayman (a-a-ah...)
                            Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
                            Champion of the sun (a-a-ah...)
                            You're a master of karate and friendship
                            For everyone

                            Comment


                            • Nesto mi je mnogo bledunjav Zelimir na tom avataru, kao da nije on
                              http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                              Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                              sigpic

                              Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                              with experience.

                              Comment


                              • Jaka stvar za Želimira, a pogotovu Fener... mislim meni jaka stvar...
                                sigpic

                                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                                Comment

                                Working...
                                X