Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Retko ko danas sa srednjom radi u struci, eventualno medicinske sestre, automehaničari i tako to što možeš direktno da radiš posle srednje bez nekog dodatnog školovanja.
    sigpic

    #PRAVDA ZA BRAĆU

    Comment


    • Originally posted by colke995 View Post
      @Pobeda

      Moji roditelji, mozda i tvoji su prosli bili kroz usmereno obrazovanje gde si nakon 2 godine srednje, mogao da biras sta ces dalje, da l' hemiju, biologiju ili sta god. Imao je i taj sistem dosta rupa, ali bi dosta resio taj "problem" u gimnaziji. Ogranicavajuce je bilo sto si imao samo 2 godine za odluku, ali uvek se mora zakinuti negde.
      Ne deluje mi ni da je to rešenje. Zašto? Ne možeš ti posle 2 godine gimnazije da budeš ubeđen šta hoćeš radiš do kraja života. To je ozbiljna odluka, gimnazija bi trebala da ti doprinese opštem obrazovanju i traženju sebe, a tek na fakultetu najviše da učiš tu tvoju profesiju.

      Comment


      • Originally posted by Победа View Post
        Ne deluje mi ni da je to rešenje. Zašto? Ne možeš ti posle 2 godine gimnazije da budeš ubeđen šta hoćeš radiš do kraja života. To je ozbiljna odluka, gimnazija bi trebala da ti doprinese opštem obrazovanju i traženju sebe, a tek na fakultetu najviše da učiš tu tvoju profesiju.
        Zato i kazem da je ogranicavajuce. Ja sam sebi posle prvog polugodista sveo sve na 2 opcije, ali do kraja 3. godine nisam bio skroz siguran sta cu od te 2 opcije. Ovo resava drugu stranu problema, a prvu, zavisi vise od tebe. Mada pitanje je kako bi to u praksi izgledalo. Kada znas da imas 2 godine, zagrebaces jace da bi pronasao sebe u necemu. Nekima ni 4 godine ne pomognu da se odluce, pa uglavnom omase skroz.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by colke995 View Post
          Meni je u srednjoj najogavniji bio francuski (zbog profesorke), latinski u drugoj godini jer je opako zajeban, filozofija, malo psihologija (dok su mi recimo sociologija i ustav i pravo bili skroz ful) i manje vise to je to.
          Ovo se, na zalost, jako cesto desava, da lose motivisani i znanjem slabo potkovani profesori ubiju u klincima zelju za nekom naukom ili predmetom. Vrlo se retko desava da deca srednjoskolskog uzrasta imaju decentan stav o tome cime zele da se bave u zivotu i jako je bitno da se svi predmeti otvore prema njima na inteligentan i kreativan nacin. Svi se vade na probleme kad treba da opravdaju svoj nerad, djaci, roditelji, nastavnici i svi redom optuzuju neke misteriozne sile u obliku prevelikog programa, preteskih knjiga, opsteg drustvenog stanja, a vrlo mali broj njih je zainteresovan za bilo sta vise od cistog otaljavanja. Kad svi ti subjekti otaljavaju posao po sistemu "samo da prodje ovaj dan, polugodje, godina, generacija" onda nije ni cudo da skola, umesto da bude najlepse vreme zivota, postane trauma za ucenike.

          Ja jednostavno ne mogu da zamislim kako nastavnik moze predmet poput filozofije da ucini dosadnim i teskim za ucenike, meni to ne ulazi u glavu. Nekada davno u nekom drugom zivotu jedan moj bliski prijatelj bio na hospitovanju, otisao da odrzi nekoliko casova da bi polozio metodologiju i ostao deset meseci, skola nije htela da trazi zamenu za nastavnicu koja je otisla na trudnicko bolovanje (dobro, poznavao je i direktora ali nemojte to nikom da kazete). Dodje na prvi cas onako mlad i pun divnih planova, klinci utuceni i smoreni kao da ce da ih bije. Pita sta je, javi se neki hrabriji mucenik i kaze da oni nista od te proklete filozofije ne razumeju. Pogleda dnevnik, marsiraju ocene sto te nema. OK, sta vam nije jasno, neka svako ko hoce izadje i na tablu napise rec koja mu nije jasna. Prepise u svesku i kaze - to su vam lekcije do kraja, jedna rec jedan cas. Na kraju godine ocene majka Mara, zamalo su ga izbacili na nastavnickom vecu kroz prozor jer su mislili da ih je ispoklanjao. Takve su sjajne i zabavne knjige pisane za taj uzrast, De Kresenco, Justejn Gorder, da ti nista od toga ne pokazes deci nego ih smaras da pamte dva i po milenijuma najvirtuoznijih i najdubljih koncepata koje je covecanstvo izmislilo i napisalo. Pa naravno da ce svi da se smore, smorio bih se i ja da se sad vratim u klupu. Cak i dugogodisnji profesori kad koriste originalnu literaturu ustanu i pogledaju knjigu iz biblioteke kad im zatreba, ako nista drugo onda da se osiguraju da je citat dobro prenet, cemu terati decu da biflaju te stvari napamet za ocenu.

          Moja poenta je da mi previse cekamo da nam neko odnekud donese dobre i kvalitetne uslove pa kad nam ih donese onda cemo da se razmasemo i pokazemo sta znamo. Necemo. Uvek se iz svega moze izvuci najbolje ako znas kako da ga izvuces i ako to zelis. Ako trazis izgovore naci ces ih i u najidealnijim uslovima. Ja radim sa studentima iz svih delova sveta i tvrdim iz iskustva da su deca uglavnom sjajna, samo im treba prici na pravi nacin. Naravno, uvek ima tantuza ali oni su jako, jako retki, vecina su milina za raditi sa njima.
          Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

          Comment


          • Originally posted by Ivan_pg View Post
            Zasto Rusi nisu objavili da je to prevara ili zasto sad to ne objave imali su tad a i sad dovoljno jake instrumente da sve dobro osmotre,danas vecina zemalja ima takodje ali se jos niko nije javio da to negira.Zasto?
            Da znaš da si me natjerao da istražujem sad u kasne sate. Čisto da dam neki smisleni odgovor. Sa svom tom tehnikom mislim da su u stanju samo da osmatraju i spuste se sa letjelicom na Mjesecu, kao i na Marsu i Veneri što su radili, ali ne i da se čovjek spusti na tlo od nekog drugog objekta u svemiru. Evo otkrili su nekoliko galaksija slične našoj, traže planetu veličine iste Zemlji, ima mali milion Sunca... Ljudi su već u stanju da izračunaju udaljenost, masu, zapreminu, od čega je napravljena planeta i ostalo sa Zemlje sa svom tehnikom, pa je lako i pomisliti da se može isto tako spustiti na Mjesec. Kad već može onaj Baumgartner da skače sa 38km, može i čovjek na Mjesec, a? Pa ne bih se baš upuštao u to. Ako me nešto odvraća od vjerovanja da se čovjek spustio na Mjesec, to je onaj video. Ono realno prkosi svoj logici. Temperatura na Mjesecu je između -160 i +120, a oni poskakuju na njemu lagano bez ikakvog otpora, a prilikom toga žive duše na njemu nema. Jbg brate, nije mi uopšte logično.
            sigpic

            Comment


            • Ta stvar oko francuskog je bila prilicno komplikovana. Moja generacija nije imala francuski u osnovnoj (nista sem engleskog), pa je ta pojava ucenja novog jezika u tim godinama bila prilicna nepoznanica, ali u pocetku je jos i islo nekako. Na kraju prve godine (situacija nije bila strasna), profesorka odlazi na trudnicko, a dolazi neka likusa tek diplomirala iz Kragujevca (50km od Svilajnca), koja apsolutno nikakve predstave nema o drzajnu nastave. O metodici, didaktici i pedagogiji i da ne spominjem. Totalno omasena profesija. Onoliku pogubljenost i nezainteresovanost nisam u zivotu video. Naravno niko se preterano nije cimao oko toga, a onda kada se vratila stara profesorka, potop. To je ono sto sam Ajnstajnu pricao bio. Plate su toliko mizerne, da odlicni studenti ni ne pomisljaju o prosveti, pa onda dolaze totalne neznalice zbog kojih se i oni vrsni profesori nadju na kritici jer se prosveta uzima generalno.

              Filozofija apsolutna nula, mada tu likusu ni ne mogu preterano da krivim. Nova direktorka se pojavila u zaledjini DS-a i onda je krenulo rasulo. Likusa je zavrsila psihologiju u Nisu i prijavila se za mesto profesora psihologije, a oni su njoj uvalili i filozofiju. Ona nije mogla da se buni, jer tako je imala pun fond casova, a skola ubija 2 muve jednim udarcem. To sto ce filozofiju zamrzeti i oni koji su imali simpatije prema njoj, to nikog nije interesovalo.

              Dok recimo ustav i pravo mi je bas predobro bilo, jer je profesorka bila sve suprotno sto ova prva nije. Naravno, pripada starijoj garnituri.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by Reise View Post
                Da znaš da si me natjerao da istražujem sad u kasne sate. Čisto da dam neki smisleni odgovor. Sa svom tom tehnikom mislim da su u stanju samo da osmatraju i spuste se sa letjelicom na Mjesecu, kao i na Marsu i Veneri što su radili, ali ne i da se čovjek spusti na tlo od nekog drugog objekta u svemiru. Evo otkrili su nekoliko galaksija slične našoj, traže planetu veličine iste Zemlji, ima mali milion Sunca... Ljudi su već u stanju da izračunaju udaljenost, masu, zapreminu, od čega je napravljena planeta i ostalo sa Zemlje sa svom tehnikom, pa je lako i pomisliti da se može isto tako spustiti na Mjesec. Kad već može onaj Baumgartner da skače sa 38km, može i čovjek na Mjesec, a? Pa ne bih se baš upuštao u to. Ako me nešto odvraća od vjerovanja da se čovjek spustio na Mjesec, to je onaj video. Ono realno prkosi svoj logici. Temperatura na Mjesecu je između -160 i +120, a oni poskakuju na njemu lagano bez ikakvog otpora, a prilikom toga žive duše na njemu nema. Jbg brate, nije mi uopšte logično.
                Ne znam ja sam prilicno siguran da su sletjeli na mjesec,nakon te misije 1969 godine bilo je jos nekoliko misija,sve to se desavalo u jeku hladnog rata kad bi Rusi jedva docekali eventualno laziranje i odmah bi to objavili,osim ako nije neka zajednicki osmisljena zavjera Rusa,Amera,Kineza e onda jbg.Nemam dovoljno znanje da bi mogao da sagledavam neke naucne aspekte misije,samo logicki pokusavam da shvatim sta je trebalo da se desi da se to zataska,ni u sta ne mozemo biti potpuno sigurni.

                Comment


                • Originally posted by Lord Gangarić View Post
                  Meni je to uvek išlo pošto me ovako zanimala geografija i istorija Ta dva predmeta nikad nisam učio, al me zato anatomija ubijala u pojam
                  Istorija muke sam imao i u srednjoj i u osnovnoj, ne znam da li sam nešto tokom školovanja manje gotivio (kao i profesorke istorije).

                  Kod nas su uveli francuski u trećem ili u petom, ali mene je keva pitala da li hoću da idem, na šta sam rekao ne i nisam nikada išao

                  Na upisuvanju u osnovnu školu mi ja dat papir da napišem nešto, i napisao sam kratko i jednostavno - "ja mrzim školu".
                  Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
                  До поновног сусрета, твој Швабо

                  mala H2H 2018/19
                  suicide
                  2019
                  velika H2H 2019/20

                  Comment


                  • Originally posted by Nerealan View Post
                    Istorija muke sam imao i u srednjoj i u osnovnoj, ne znam da li sam nešto tokom školovanja manje gotivio (kao i profesorke istorije).

                    Kod nas su uveli francuski u trećem ili u petom, ali mene je keva pitala da li hoću da idem, na šta sam rekao ne i nisam nikada išao

                    Na upisuvanju u osnovnu školu mi ja dat papir da napišem nešto, i napisao sam kratko i jednostavno - "ja mrzim školu".
                    I ja sam imao nekog ubij bože profesora još ga moj ćale tukao kad su bili momci pa se ovaj malo istresao na mene ali sam opet voleo istoriju I dan danas kada mi je dosadno uhvatim čitam tako neke događaje iz istorije

                    Dok sam sa tim stranim jezicima imao sreće dok sam ja išao bio je samo engleski i ćao zdravo, posle su ubacili i nemački,francuski ali mene to nije zakačilo
                    Last edited by Lord Gangarić; 31-08-17, 07:17.
                    sigpic

                    #PRAVDA ZA BRAĆU

                    Comment


                    • Istorija ,geografija...matematika,fizika,hemija ( nekoliko kom)...mašinski elementi ( predavala mi veštica ali sam opet imala 5-iz inata),pa elektrotehnika...
                      Najviše sam volela praksu kada profi pripretim da će biti bum
                      Lik je radio u nekoj firmi pa kada je firma pukla došao da predaje...veze im'o nije...
                      Gotivila sam i sociologiju i filozofiju,ustav posebno jer nam je predao genije...koji je imao poseban sistem predavanja-kroz diskusiju...
                      Ali sam mrzela likovno zbog lika koji je predavao - namćor koji je u srednjoj stručnoj precenio svoj predmet.Stalno sam se svađala sa njim o važnosti njegovog predmeta i jedva na kraju druge godine dobila dvojku...
                      Tata kad nije šlogirao tada...Silne hemije i ostalo petice, likovno dvojka...uspeh odličan
                      Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                      Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                      "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                      Comment


                      • Moj stari je latinski obozavao, ja sam dvicu imao, jedva
                        sigpic
                        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                        Comment


                        • Ja upisao Tehnicku skolu, elektrotehnicar racunara, totalno gubljenje vremena, ocajna skola i 90% apsolutno nezainteresovanih profesora za ono sto predaju...

                          Comment


                          • Originally posted by maliajnstajn View Post
                            Moj stari je latinski obozavao, ja sam dvicu imao, jedva
                            Ja sam u srednjoj imala engleski ( po svom izboru) a u osnovnoj smo učili i ruski ...
                            Terminatore- to je generalno problem.
                            Profesori koji su nezainteresovani ili ne znaju da prenesu znanje...
                            Last edited by Marija81; 31-08-17, 09:28.
                            Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                            Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                            "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                            Comment


                            • Originally posted by Marija81 View Post
                              Ja sam u srednjoj imala engleski ( po svom izboru) a u osnovnoj smo učili i ruski ...
                              Da nisi ti malo starija od 81'?

                              Kod mene u pomoravskom okrugu, postoji tehnicka skola u Despotovcu. Tamo uglavnom su isle dijabole (), jer jedva su popunjavali i ono sto upisuju od ljudi. A uvek se nasao i neko ko je stvarno mislio da ce postati porgramercina tamo.
                              sigpic

                              Comment


                              • Slazemo se, samo sam ja imao jos jedan problem, uvek sam bio problematicno dete kako kazu, a onda imas u osnovnoj gde se oni spuste na nivo deteta i vredjaju, deru i raspravljaju sa mnom, pa mi je osnovna, naravno kasnije i srednja vise presla u hejt same skole i profesora i ratovanje sa njima.

                                Ruski me nikad posebno nije interesovao, pogotovo sto sam imao nakazu od nastavnice koja me uvek pred celim odeljenjem kazni ili opominje ili napada, samo mene i onda sam je jednog dana oterao u tri lepe na sred casa i bacio sto i dobio svoj prvi ukor. Apsolutno mi je odbojno nase skolstvo i dok se ne sredi a ne verujem da hoce u skorije vreme, misljenja sam da treba dete slati vanredno u skolu i da ima vise vremena za pametnije stvari, jer danas moze znanje da se stekne i bez skole, a za socijalizaciju bacis ga na treniranje fudbala, karate-a, kosarke, kick-box-a, sta god da ga interesuje. Pogotovo ako je dete tvrdoglavo i zivcano kao ja.

                                Comment

                                Working...
                                X