Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Samo nesto za h2h posto je zakljucano, a da ne bude nesporazum. I ja mislim samo na slucaj sa istim brojem bodova, a ne ukupno racunjanje, jer se igra zove H2H plus u svakom sportu u svetu gde se igra jedan protiv drugog i zreb ima neki uticaj.

    Comment


    • Originally posted by miloolja View Post
      Status Hrvata o prvom danu škole njegove ćerke u Švedskoj

      http://rs.n1info.com/a314316/Lifesty...-Svedskoj.html

      Kako izgleda škola u Finskoj

      https://sajberucitelj.com/за-наставн...-финкој/



      tt sa A5 u inat Mi6
      Sistem javnog obrazovanja u Skandinaviji je neverovatan. Zasticen, kreativan, inspirativan, skoncentrisan na najvaznije aspekte ranog obrazovanja i vaspitanja deteta, ukljucuje sve grupe koje bitno uticu na obrazovanje deteta i znacajni su u njegovom zivotu i sve te grupe blisko saradjuju. Mogao bih knjigu da napisem o norveskim skolama ali samo bih se iznervirao tokom pisanja zbog toga kako to izgleda kod nas.

      Ono sto je po mom misljenju najveca vrednost tog njihovog koncepta je nacin na koji ohrabruju decu da ucestvuju u javnom zivotu i kriticki misle o svemu sto ih okruzuje. Predavati norveskoj deci je neverovatno uzivanje. Ako si vest/a da isprovociras zanimljiv pristup temi nema kraja pitanjima, diskusijama, misljenjima, a sve to iznose na pristojan i civilizovan nacin sa mnogo postovanja i bez trunke cinizma.

      Fokus ovog teksta sa fejsbuka je, naravno, organizacija skola koja nama odavde izgleda kao bogatasko rasipanje ali to je verovatno jedna od najmanje bitnih stavki u moru prednosti i uopste ne kosta toliko koliko se kod nas misli. Osnovno obrazovanje pokriva lokalna samouprava, srednje region a visoko drzava, nema prevelikog administrativnog troska i glomaznih ministarstava koja se bave skolama u udaljenim opstinama za koje ih zabole patka. Zato mogu vise para da uloze u superiornu organizaciju i nastavna sredstva. Ovde se ljudi iscudjavaju zbog toga sto se detetu organizuje prevoz do udaljene skole a ne cude se sto maltene svaki direktor skole u Srbiji ima sluzbeni auto, da i ne govorim o nacelnicima opstinskih odeljenja ili, ne daj Boze, ministrima obrazovanja od cijih privilegija na mesecnom nivou moze cela jedna skola u, recimo, Trgovistu ili Svrljigu da bude opremljena nastavnim sredstvima za isti ili duzi period. Nema rasipanja, nema privilegija, nema korupcije ali zato ima za udzbenike i sve ostalo.
      Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

      Comment


      • Originally posted by miloolja View Post
        Status Hrvata o prvom danu škole njegove ćerke u Švedskoj

        http://rs.n1info.com/a314316/Lifesty...-Svedskoj.html

        Kako izgleda škola u Finskoj

        https://sajberucitelj.com/за-наставн...-финкој/



        tt sa A5 u inat Mi6
        Prokomentarisao bih ovo u Švedskoj. Fenomenalno izgleda, sve je besplatno, čak i obroke dobiješ. Nego šta će biti sa ovime kada ponestane para da se finansira?

        Comment


        • Originally posted by Победа View Post
          Prokomentarisao bih ovo u Švedskoj. Fenomenalno izgleda, sve je besplatno, čak i obroke dobiješ. Nego šta će biti sa ovime kada ponestane para da se finansira?
          Ulaze se u nesto sto nema cenu. Pa samim tim nece ni para ponestati kad ulazes u svaku svoju generaciju koja treba da nastavi dalje razvijanje i odrzavanje drustva. A i imas taliesinov odg.


          @ taliesin, uvek mozes ti malo vise da napises, uvek vredno citanja.

          Comment


          • Originally posted by Победа View Post
            Neko je platio te udžbenike. MMF, porezni obveznici, bilo ko. Ne postoje besplatne stvari, samo ne znaš ko ih plaća.
            NATO? [emoji13]

            Sent from my ONE E1005 using Tapatalk

            Comment


            • Originally posted by taliesin View Post
              Sistem javnog obrazovanja u Skandinaviji je neverovatan. Zasticen, kreativan, inspirativan, skoncentrisan na najvaznije aspekte ranog obrazovanja i vaspitanja deteta, ukljucuje sve grupe koje bitno uticu na obrazovanje deteta i znacajni su u njegovom zivotu i sve te grupe blisko saradjuju. Mogao bih knjigu da napisem o norveskim skolama ali samo bih se iznervirao tokom pisanja zbog toga kako to izgleda kod nas.

              Ono sto je po mom misljenju najveca vrednost tog njihovog koncepta je nacin na koji ohrabruju decu da ucestvuju u javnom zivotu i kriticki misle o svemu sto ih okruzuje. Predavati norveskoj deci je neverovatno uzivanje. Ako si vest/a da isprovociras zanimljiv pristup temi nema kraja pitanjima, diskusijama, misljenjima, a sve to iznose na pristojan i civilizovan nacin sa mnogo postovanja i bez trunke cinizma.

              Fokus ovog teksta sa fejsbuka je, naravno, organizacija skola koja nama odavde izgleda kao bogatasko rasipanje ali to je verovatno jedna od najmanje bitnih stavki u moru prednosti i uopste ne kosta toliko koliko se kod nas misli. Osnovno obrazovanje pokriva lokalna samouprava, srednje region a visoko drzava, nema prevelikog administrativnog troska i glomaznih ministarstava koja se bave skolama u udaljenim opstinama za koje ih zabole patka. Zato mogu vise para da uloze u superiornu organizaciju i nastavna sredstva. Ovde se ljudi iscudjavaju zbog toga sto se detetu organizuje prevoz do udaljene skole a ne cude se sto maltene svaki direktor skole u Srbiji ima sluzbeni auto, da i ne govorim o nacelnicima opstinskih odeljenja ili, ne daj Boze, ministrima obrazovanja od cijih privilegija na mesecnom nivou moze cela jedna skola u, recimo, Trgovistu ili Svrljigu da bude opremljena nastavnim sredstvima za isti ili duzi period. Nema rasipanja, nema privilegija, nema korupcije ali zato ima za udzbenike i sve ostalo.
              Da ne pricamo da neki nenormalan broj skola u Sbiji (da se sada ne razbacujem ciframa..ali saznacu kasnije) nema normalan toalet..vec poljski ili pitaj boga kakav. To su strasne stvari. Elementarne.

              Godinama unazad fascinirana sam skolstvom u skandinavskim zemljama..i svaki put se razbolim od muke kada citam i slusam pre svega iskustva ljudi koji zive tamo.

              Uvek ce se para naci za takav sistem...nece Pobeda presusiti niti ponestati nista, novca ponajmanje...kao i sto ovde ne presusuje nikada (odakle vise..) za enormna bogacenja svake vlasti koja zavlada..kao sto ima para za 6 tona mesa za svadbu/inaguraciju..ima se za neke cudne cifre za fontane koje u svetu kostaju i troduplo manje.. ili se ima za jarbol koji nam je sigurno neophodan (sta bi sa tim?) ...i milion i jedan razlog koji ce da izbunare da bi oprali novac i strpali u svoju *adnjicu.
              Ne sekiram se za Skandinavce...i svaki dinar bih dala bez pogovora u takvom sistemu..tako da ti ljudi tamo znaju vrlo dobro u sta ulazu tacno, konkretno, transparentno...u svoju buducnost i buducnost svojih drzava.

              tt sa A5 u inat Mi6
              sigpic

              Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
              But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

              Comment


              • Originally posted by Seoski Terminator View Post
                Ulaze se u nesto sto nema cenu. Pa samim tim nece ni para ponestati kad ulazes u svaku svoju generaciju koja treba da nastavi dalje razvijanje i odrzavanje drustva. A i imas taliesinov odg.


                @ taliesin, uvek mozes ti malo vise da napises, uvek vredno citanja.
                Ulaže se u obrazovanje, popriličan novac se ulaže. Super. Taj novac se uzima iz budžeta koji se puni porezom recimo.

                Šta ako ekonomija stagnira ili krene silaznom putanjom zato što zbog visokih poreza ima sve manje investicija i neke kompanije napuštaju zemlju zbog istih, prihod od poreza se smanjuje. Troškovi školovanja ostaju isti, nisi mi odgovorio, ko će finansirati onda to školovanje kada zafali para?

                Originally posted by miloolja View Post
                Da ne pricamo da neki nenormalan broj skola u Sbiji (da se sada ne razbacujem ciframa..ali saznacu kasnije) nema normalan toalet..vec poljski ili pitaj boga kakav. To su strasne stvari. Elementarne.

                Godinama unazad fascinirana sam skolstvom u skandinavskim zemljama..i svaki put se razbolim od muke kada citam i slusam pre svega iskustva ljudi koji zive tamo.

                Uvek ce se para naci za takav sistem...nece Pobeda presusiti niti ponestati nista, novca pogotovu..kao i sto ovde ne presusuje nikada za enormna bogacenja svake vlasti koja zavlada..kao sto ima para za 6 tona mesa za svadbu/inaguraciju..ima se za neke cudne cifre za fontane koje u svetu kostaju i troduplo manje.. ili se ima za jarbol koji nam je sigurno neophodan (sta bi sa tim?) ...i milion i jedan razlog koji ce da izbunare da bi oprali novac i strpali u svoju *adnjicu.
                Ne sekiram se za Skandinavce...i svaki dinar bih dala bez pogovora u takvom sistemu..tako da ti ljudi tamo znaju vrlo dobro u sta ulazu tacno, konkretno, transparentno...u svoju buducnost i buducnost svojih drzava.

                tt sa A5 u inat Mi6
                Privatizuješ zdravstvo, školstvo i 700 državnih preduzeća i neće se nijedan političar bogatiti.
                Last edited by Победа; 30-08-17, 17:56.

                Comment


                • Kad ljudi napisu recenicu, citiram: "Para nikad nece nestati", mene stvarno interesuje da li iko zna odakle pare dolaze, kako nastaju i tako to..
                  sigpic
                  "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                  AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                  Comment


                  • Originally posted by maliajnstajn View Post
                    Kad ljudi napisu recenicu, citiram: "Para nikad nece nestati", mene stvarno interesuje da li iko zna odakle pare dolaze, kako nastaju i tako to..
                    Pričao si da će se ekonomija Švedke i pojedinih skandinavskih zemalja raspasti, sada kada sam pročitao koliko ulažu u školstvo mi je jasno zašto je krah neizbežan. Dokle god ima novca, sve to lepo deluje. Socijalizam u početku izgleda prelepo.

                    Comment


                    • Nece jos, al hoce u narednih 30 godina ce ogromne probleme imati.
                      sigpic
                      "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                      AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                      Comment


                      • Originally posted by maliajnstajn View Post
                        Nece jos, al hoce u narednih 30 godina ce ogromne probleme imati.
                        Naravno da neće odmah, nisam ni mislio da hoće

                        Comment


                        • Pi kakva je ona Svedska nikad ne bih tamo zivio,nemaju oni nasu duhovnost,narod bez duse ne znaju oni sta je sreca.

                          Comment


                          • Pisao je Aki i da ce Trump da pomiri Palestinu i Israel, prema tome, ne znaci to nista samo zato sto je Aki napisao, pa cak ni oko ekonomije, on samo studira tu ekonomiju i zna nesto vise od prosecnog coveka, nije Bog niti genije, mozda ti imas tu grandioznu sliku prema Aki-u al mi neki i nemamo.

                            Naravno da ce para biti, znaju ljudi sta funkcionise i kako i zasto funkcionise jer ulazu u svoje ljude, najdragoceniji resurs.

                            Comment


                            • Prvo ako neko ocekuje mir izmedju Palestine i Izraela nakon 70 godina rata, za 10 mjeseci da se desi, u nekom paralelnom univerzumu zivi.

                              Druga stvar, odakle pare dolaze?
                              sigpic
                              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                              Comment


                              • Originally posted by Победа View Post
                                Ulaže se u obrazovanje, popriličan novac se ulaže. Super. Taj novac se uzima iz budžeta koji se puni porezom recimo.

                                Šta ako ekonomija stagnira ili krene silaznom putanjom zato što zbog visokih poreza ima sve manje investicija i neke kompanije napuštaju zemlju zbog istih, prihod od poreza se smanjuje. Troškovi školovanja ostaju isti, nisi mi odgovorio, ko će finansirati onda to školovanje kada zafali para?



                                Privatizuješ zdravstvo, školstvo i 700 državnih preduzeća i neće se nijedan političar bogatiti.
                                Ovo sto sam napisala je konkretno sta se desava kod njih, a sta kod nas. Za sta oni svoje novce odvajaju, a za sta mi.
                                To sto ti samo nagadjas sta ce tamo biti..ili sta bi ovde trebalo po tebi..to su sve same pretpostavke, cak i u domenu sf-a. Pojma nemas sta ce sa desiti u skandinavskim zemljama..a malo morgen da ce ovde iko uraditi nesto drugacije i bilo kako promeniti sistem koji usrecuje raznorazne nesposobnjakovice i polupismene hohstaplere.
                                O promenama ovde nekim mozemo samo naivno da sanjamo i mastamo..ukoliko ne ustane neka kuka i motika..ali ni posle toga slaba vajda. Sansa je bila i prosla.

                                tt sa A5 u inat Mi6
                                sigpic

                                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                                Comment

                                Working...
                                X