Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Marija81 View Post
    Pre svega dobro došli nazad Roso ,Gang i Vlajko
    Maro

    Comment


    • Originally posted by maliajnstajn View Post
      To nije socijalizam.

      Socijalizam je ideologija preraspodjele bogatstva i krajnje nije moralan.

      Evo sta je socijalizam:

      Recimo ti, Ves i ja se nalazimo u situaciji nekoj. Ja imam 6 eura, a vas dvojica imate po 1 eur. Socijalizam kaze da vas dvojica meni uzmete mojih 6 eura i ravnomjerno ih rasporedite.

      Demokratski socijalizam kaze da vas dvojica cete demokratski mene preglasati i uzeti moje eure i ravnomjerno ih raspodjeliti.

      Kada to ucinite, moja zelja da ja zaradim 6 eura se smanjuje, jer znam da ce mi biti oteti i tako dolazi do kolapsa socijalizma. Nema vise tudjeg novca da se potrosi.

      Osnova kapitalizma je sloboda i zastita svojih vlastitih interesa i svoje porodice, bez da ti neko govori sta da radis.

      Profit mora postojati, ali postoji opca zabluda da je kapitalizam zero sum game, gdje da bi ja profitirao ti moras izgubiti, sto nije istina.

      U kapitalizmu se sve svodi na dobrovoljnu razmjenu dobara. Ako ti imas stolicu, meni treba stolica, ja tebi mogu dati novac, a ti meni stolicu, a ti od tog novca mozes kupiti sta god ti zelis. To je dobrovoljna razmjena, gdje smo i ti i ja na dobitku.
      E, hajde nemoj vise, ti si ambiciozan mladic i nemoj pisati ovakve kafanske interpretacije ideologija. Trebalo je da citas Marksa sa 30 a ne sa 16, gde li si ti citao da ovo sto si napisao ima bilo kakve veze sa socijalizmom. To o cemu ti pricas je ekonomski egalitarizam i komandna ekonomija, to su modeli karakteristicni za rane faze etatistickih drustava i veoma su retki. Nije socijalizam Staljin i Mao Ce Tung, zaboga, kao sto ni svaki kapitalizam nije laissez-faire kapitalizam. Sloboda, usput, nema veze sa kapitalizmom, kao ni "zastita vlastitih interesa i interesa svoje porodice", to su opsteljudski psihosocijalni koncepti i vaze za "socijaliste" koliko i za "kapitaliste".
      Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

      Comment


      • Originally posted by taliesin View Post
        E, hajde nemoj vise, ti si ambiciozan mladic i nemoj pisati ovakve kafanske interpretacije ideologija. Trebalo je da citas Marksa sa 30 a ne sa 16, gde li si ti citao da ovo sto si napisao ima bilo kakve veze sa socijalizmom. To o cemu ti pricas je ekonomski egalitarizam i komandna ekonomija, to su modeli karakteristicni za rane faze etatistickih drustava i veoma su retki. Nije socijalizam Staljin i Mao Ce Tung, zaboga, kao sto ni svaki kapitalizam nije laissez-faire kapitalizam. Sloboda, usput, nema veze sa kapitalizmom, kao ni "zastita vlastitih interesa i interesa svoje porodice", to su opsteljudski psihosocijalni koncepti i vaze za "socijaliste" koliko i za "kapitaliste".
        Svaki socijalista u nedostatku argumentacije je rekao da nikada nije bilo pravog socijalizma. Zasto nisi mogao biti drugaciji?

        Evo neko pametniji od mene:

        sigpic
        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

        Comment


        • Originally posted by maliajnstajn View Post
          Svaki socijalista u nedostatku argumentacije je rekao da nikada nije bilo pravog socijalizma. Zasto nisi mogao biti drugaciji?
          Mozda, ali ja to nisam rekao. Ceo dan danas ti navodim primer uspesne socijaldemokratije ali sta vredi kad ce ona propasti za deset godina.
          Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

          Comment


          • Originally posted by maliajnstajn View Post
            Sto znaci, valuta se bazira na dugu.
            Šta sam pa drugo rekla - Vol Strit...

            Nego ne čusmo ni reč od naših drugova Rosa, Vlajka i Gangarića...
            Šta ima u kafančetu, jesmo li vam nedostajali ?
            Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
            Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
            "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

            Comment


            • Originally posted by taliesin View Post
              Mozda, ali ja to nisam rekao. Ceo dan danas ti navodim primer uspesne socijaldemokratije ali sta vredi kad ce ona propasti za deset godina.
              One nisu socijalizam.

              One su trzisne ekonomije sa kamarom socijalnih programa. Postoji razlika.

              Problem sa socijalnim programima je uvijek sto se prosire i smanje privatni sektor i onda nema odakle da se finansiraju.

              Slobodna trgovina i nedostatak javnih preduzeca su pokazatelj trzisne ekonomije. (ne kazem da ne postoje javna preduzeca, vec ih ima jako malo)
              sigpic
              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

              Comment


              • Originally posted by Marija81 View Post
                Šta sam pa drugo rekla - Vol Strit...

                Nego ne čusmo ni reč od naših drugova Rosa, Vlajka i Gangarića...
                Šta ima u kafančetu, jesmo li vam nedostajali ?
                Vol Strit nema nikakve veze sa time, vec FED.
                sigpic
                "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                Comment


                • Uzgred, da podvucem nesto sto sam napisao na pocetku ali mozda ne dovoljno precizno. Kapitalizam nije ideologija vec oblik politickog sistema, kapitalista nije covek koji zastupa odredjenu ideologiju vec vlasnik kapitala. Dakle, socijalizam i kapitalizam nisu uopste u istoj kategoriji, posto je socijalizam manje-vise zajednicki naziv za odredjenu grupu ideoloskih pravaca a ne nuzno politicki sistem sam po sebi, pa stoga ne postoji medjusobna iskljucivost ta dva pojma. Postoje misljenja (Harold Laski, na primer) da je najveci uticaj na britanske socijaiste ostvario Dzon Stjuart Mil koji se smatra jednim od najvecih umova liberalizma.
                  Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

                  Comment


                  • Originally posted by maliajnstajn View Post
                    Vol Strit nema nikakve veze sa time, vec FED.
                    A rezervi nema - pojela maca...
                    Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                    Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                    "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                    Comment


                    • Originally posted by maliajnstajn View Post
                      One nisu socijalizam.

                      One su trzisne ekonomije sa kamarom socijalnih programa. Postoji razlika.

                      Problem sa socijalnim programima je uvijek sto se prosire i smanje privatni sektor i onda nema odakle da se finansiraju.

                      Slobodna trgovina i nedostatak javnih preduzeca su pokazatelj trzisne ekonomije. (ne kazem da ne postoje javna preduzeca, vec ih ima jako malo)
                      Posto sam predvideo tvoj odgovor svoj sam napisao unapred, vidi prethodni post. Norveska je i zvanicno socijaldemokratija, nije kapitaldemokratija ili trzistodemokratija.
                      Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

                      Comment


                      • Comment


                        • Originally posted by taliesin View Post
                          Posto sam predvideo tvoj odgovor svoj sam napisao unapred, vidi prethodni post. Norveska je i zvanicno socijaldemokratija, nije kapitaldemokratija ili trzistodemokratija.
                          Jel znas da politika i ekonomija su dvije razlicite stvar?

                          Jel Amerika kapitalnademokratija, ili republika? Jel Hong Kong kapitalna demokratija ili trzistodemokratija bla bla bla? Nije

                          Sve su demokratije, biraju svoje liderem izlaskom na izbore.

                          Ekonomska politika je nesto drugo.

                          Haj kad vec hoces u ovo da ides, navedi mi elemente socijalizma u Norveskoj pored univerzalnog zdravstva, nacionalizovanih prirodnih resursa, penzionog sistema i socijalne pomoci?

                          A onda kad sve to navedes, navedi mi elemnte kapitalizma.

                          Idemo!
                          sigpic
                          "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                          AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                          Comment


                          • Originally posted by Marija81 View Post
                            A rezervi nema - pojela maca...
                            1970, ja mislim, Richard Nixon je 'privremeno' ukinuo zlatni standard. Samo je zaboravio da to 'privremeno' vrati na staro.
                            sigpic
                            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                            Comment


                            • Originally posted by maliajnstajn View Post
                              Jel znas da politika i ekonomija su dvije razlicite stvar?

                              Jel Amerika kapitalnademokratija, ili republika? Jel Hong Kong kapitalna demokratija ili trzistodemokratija bla bla bla? Nije

                              Sve su demokratije, biraju svoje liderem izlaskom na izbore.

                              Ekonomska politika je nesto drugo.

                              Haj kad vec hoces u ovo da ides, navedi mi elemente socijalizma u Norveskoj pored univerzalnog zdravstva, nacionalizovanih prirodnih resursa, penzionog sistema i socijalne pomoci?

                              A onda kad sve to navedes, navedi mi elemnte kapitalizma.

                              Idemo!
                              Pusti priču, ne vredi. Uporedio čovek Donalda Trampa s Bogoljubom Karićem koji je do skoro bio na poternici. Reče da nas očekuje liberalizam u Srbiji, napisah da verovatno ne zna šta isti znači

                              Comment


                              • Originally posted by maliajnstajn View Post
                                1970, ja mislim, Richard Nixon je 'privremeno' ukinuo zlatni standard. Samo je zaboravio da to 'privremeno' vrati na staro.
                                Što znači šta?

                                @Pobeda i gde je Tale pogrešio?
                                Odlično poređenje...
                                Last edited by Marija81; 26-08-17, 20:54.
                                Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                                Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                                "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                                Comment

                                Working...
                                X