Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Marija81 View Post
    Aki nikako da prihvati ( da ne kažem shvati) da se i ekonomija i pristup istoj menjaju sa godinama.
    Ne mogu isti principi da važe za SAD u 18/19 veku i Balkan u 20/21...
    Što se tiče EU do nekle se slažem i mislim da svi treba da sarađujemo, ali da svoju politiku,ekonomiju i društva gradimo nezavisno od uslova koje nam neko postavlja...Jer svako nametanje (i usaglašavanje na silu ) mišljenja/zakona/propisa vodi u problem a ne boljitak...
    Zakon ekonomije se nikada nije promjenio. Ovo sto ti kazes, je bukvalno kao da kazes da zakon gravitacije nije isti kao prije 30 godina.

    Sto manje drzavne intervencije, to bolje. I sto vise slobodne trgovine.

    Sve dok Srbija ima 700 javnih preduzeca, koja se rastale nakon izborne pobjede u koaliciji, ekonomija Srbije ce da stagnira.
    sigpic
    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

    Comment


    • Originally posted by maliajnstajn View Post
      Zakon ekonomije se nikada nije promjenio. Ovo sto ti kazes, je bukvalno kao da kazes da zakon gravitacije nije isti kao prije 30 godina.

      Sto manje drzavne intervencije, to bolje. I sto vise slobodne trgovine.

      Sve dok Srbija ima 700 javnih preduzeca, koja se rastale nakon izborne pobjede u koaliciji, ekonomija Srbije ce da stagnira.
      Porediš babe i žabe.
      Na čemu je počivala USA ekonomija u 18/19 veku?
      Na čemu počiva ekonomija Balkana ( Srbije , BiH ako ti je lakše) u 20/21 veku?
      Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
      Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
      "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

      Comment


      • Americka ekonomija na skoro pa cistom kapitalizmu bez ikakvih barijera. Veliki minusi su im robovlasnistvo kao i nedostatak integracije crnaca nakon ukidanja ropstva.

        Bosna i Srbija pocivaju na samoupravljajucem post socializmu iz SFRJ gdje je ortacki kapitalizam veoma zastupljen, nema zakona i privatizacija je kao kuga.

        Rjesenje:

        Totalna deregulacija svih trzista, ukidanje socijalnih programa, privatizacija zdravstva i penzionog, slobodna trgovina.

        Porezi odredjeni na sta idu, 5% stopa poreza na dobit koja se ne investira nazad, za preduzeca, onda individualni porezi za vojsku, policiju, vatrogasce itd, kao i za pravni dio drzave. Sve to maksimalno do 20% flat porezna stopa.

        Smanjiti birokratiju i ograniciti im moc nad ljudima i biznisma, tako da mogucnost da se utice na njih velikim novcem ne postoji.
        sigpic
        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

        Comment


        • Originally posted by maliajnstajn View Post
          Bankare ni ja ne volim.

          Ja sam protiv centralizovanog bankarstva. Polazem velike nade u povratak zlatnog standarda, ali tesko u narednih 10 godina, vidjet cemo.

          Adam Smith sto se tice ekonomije je najgenijalniji lik ikada. Covjek je objasnio sve, koincidentalno bas 1776. je izbacio Bogatstvo nacija

          A prebacit cu te, kad se maknemo od drzava.
          Nemam ti ja vremena za to. Za mene je ekonomija bespotrebna struka, nije vredna da se covek ozbiljno bavi njome osim usput i u okviru neke ozbiljne nauke. Generalno smatram da su profit i komfor najveci neprijatelji covecanstva, to su dve reci koje bas ne podnosim. Sto sam stariji sve bolje razumem nedostatak potrebe za velikim novcem i privilegijama. Imao, nemao, na isto se svodi na kraju, ono sto ostaje je ono sto si uradio i koliko je ljudima od toga bilo bolje. Ako me to cini socijalistom onda sam socijalista and proud of it.
          Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

          Comment


          • Kolko mi je gotivan ovaj čovek
            Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
            До поновног сусрета, твој Швабо

            mala H2H 2018/19
            suicide
            2019
            velika H2H 2019/20

            Comment


            • Originally posted by maliajnstajn View Post
              Americka ekonomija na skoro pa cistom kapitalizmu bez ikakvih barijera. Veliki minusi su im robovlasnistvo kao i nedostatak integracije crnaca nakon ukidanja ropstva.

              Bosna i Srbija pocivaju na samoupravljajucem post socializmu iz SFRJ gdje je ortacki kapitalizam veoma zastupljen, nema zakona i privatizacija je kao kuga.

              Rjesenje:

              Totalna deregulacija svih trzista, ukidanje socijalnih programa, privatizacija zdravstva i penzionog, slobodna trgovina.

              Porezi odredjeni na sta idu, 5% stopa poreza na dobit koja se ne investira nazad, za preduzeca, onda individualni porezi za vojsku, policiju, vatrogasce itd, kao i za pravni dio drzave. Sve to maksimalno do 20% flat porezna stopa.

              Smanjiti birokratiju i ograniciti im moc nad ljudima i biznisma, tako da mogucnost da se utice na njih velikim novcem ne postoji.
              Ili se praviš da me ne kontaš ili me stvarno ne kontaš.
              Da li ekonomija počiva na rudnom bogatstvu, jeftinoj radnoj snazi, visokim porezima? Na to mislim...mani me kapitalizma kao takvog...u čemu je kapital jednih ili drugih?
              Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
              Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
              "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

              Comment


              • Originally posted by taliesin View Post
                Nemam ti ja vremena za to. Za mene je ekonomija bespotrebna struka, nije vredna da se covek ozbiljno bavi njome osim usput i u okviru neke ozbiljne nauke. Generalno smatram da su profit i komfor najveci neprijatelji covecanstva, to su dve reci koje bas ne podnosim. Sto sam stariji sve bolje razumem nedostatak potrebe za velikim novcem i privilegijama. Imao, nemao, na isto se svodi na kraju, ono sto ostaje je ono sto si uradio i koliko je ljudima od toga bilo bolje. Ako me to cini socijalistom onda sam socijalista and proud of it.
                To nije socijalizam.

                Socijalizam je ideologija preraspodjele bogatstva i krajnje nije moralan.

                Evo sta je socijalizam:

                Recimo ti, Ves i ja se nalazimo u situaciji nekoj. Ja imam 6 eura, a vas dvojica imate po 1 eur. Socijalizam kaze da vas dvojica meni uzmete mojih 6 eura i ravnomjerno ih rasporedite.

                Demokratski socijalizam kaze da vas dvojica cete demokratski mene preglasati i uzeti moje eure i ravnomjerno ih raspodjeliti.

                Kada to ucinite, moja zelja da ja zaradim 6 eura se smanjuje, jer znam da ce mi biti oteti i tako dolazi do kolapsa socijalizma. Nema vise tudjeg novca da se potrosi.

                Osnova kapitalizma je sloboda i zastita svojih vlastitih interesa i svoje porodice, bez da ti neko govori sta da radis.

                Profit mora postojati, ali postoji opca zabluda da je kapitalizam zero sum game, gdje da bi ja profitirao ti moras izgubiti, sto nije istina.

                U kapitalizmu se sve svodi na dobrovoljnu razmjenu dobara. Ako ti imas stolicu, meni treba stolica, ja tebi mogu dati novac, a ti meni stolicu, a ti od tog novca mozes kupiti sta god ti zelis. To je dobrovoljna razmjena, gdje smo i ti i ja na dobitku.
                sigpic
                "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                Comment


                • Originally posted by Marija81 View Post
                  Ili se praviš da me ne kontaš ili me stvarno ne kontaš.
                  Da li ekonomija počiva na rudnom bogatstvu, jeftinoj radnoj snazi, visokim porezima? Na to mislim...mani me kapitalizma kao takvog...u čemu je kapital jednih ili drugih?
                  Ekonomija pociva na produkciji i dobrovoljnoj razmjeni dobara. Ako proizvedem vise imat cu vise resursa da ih zamjenim za druge resurse koji mi trebaju.

                  Hong Kong nema ni jedan jedini prirodni resurs, pa su jedna od najjacih ekonomija svijeta, kako?
                  sigpic
                  "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                  AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                  Comment


                  • Originally posted by taliesin View Post
                    Nemam ti ja vremena za to. Za mene je ekonomija bespotrebna struka, nije vredna da se covek ozbiljno bavi njome osim usput i u okviru neke ozbiljne nauke. Generalno smatram da su profit i komfor najveci neprijatelji covecanstva, to su dve reci koje bas ne podnosim. Sto sam stariji sve bolje razumem nedostatak potrebe za velikim novcem i privilegijama. Imao, nemao, na isto se svodi na kraju, ono sto ostaje je ono sto si uradio i koliko je ljudima od toga bilo bolje. Ako me to cini socijalistom onda sam socijalista and proud of it.
                    Manje više istu stvar samo pokušao danas objasniti, al digresija na digresiju i odustanem ...

                    Originally posted by Ves View Post
                    Ambicija je kao pojam prepoznata prema dominirajućim društvenim vrijednostima i kao takva nije isključivo pozitivna stvar, čak naprotiv, ja bih je svrstao u anomaliju modernog društva jer ugrožava upravo onaj aspekt na kojem je demokratsko društvo odnosno društvo otvorenog tržišta stvoreno, a to je individualizam. Ukoliko način na koji pojedinac djeluje nije u skladu sa društvenim vrijednostima njega se označava kao osobu sa nedostatkom ambicije i nepodobnom za tržište rada. Nema tu ni mogućnosti, ni demokratije, ni slobode. To je samo fikcija, privid zarad mas produkcije i održavanja sistema. To vam komunisti i socijalisti ističu kao nehumano. Ali ja razumijem da vi to ne razumijete, odgojeni ste na temelju tih vrijednosti i vama su sve ove priče nebuloze.
                    " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

                    Comment


                    • Jao bre Aki, kako'š podeliti 8 eura na vas trojicu?

                      Originally posted by maliajnstajn View Post
                      Ekonomija pociva na produkciji i dobrovoljnoj razmjeni dobara. Ako proizvedem vise imat cu vise resursa da ih zamjenim za druge resurse koji mi trebaju.

                      Hong Kong nema ni jedan jedini prirodni resurs, pa su jedna od najjacih ekonomija svijeta, kako?
                      Kojih resursa konkretno te pitam za USA?

                      I kako ja da znam ekonomiju Hong Konga? Nisam ja ekonomista nego ti...
                      Last edited by Marija81; 26-08-17, 20:02.
                      Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                      Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                      "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                      Comment


                      • Ti euri su primjer. Eto nek bude ja imam 6k oni po 1k.
                        sigpic
                        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                        Comment


                        • Originally posted by maliajnstajn View Post
                          Ti euri su primjer. Eto nek bude ja imam 6k oni po 1k.
                          Ama šalim se...
                          Nego, je l' ti ovo malo osvežilo memoriju zašto rekoh da će dolar da pukne kao , čini mi se da tada rekoh, balon od sapunice?
                          Nemaju realan kapital, resurs , šta god na čemu počiva ekonomija...Ekonomija im počiva na Vol Stritu...
                          Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                          Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                          "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                          Comment


                          • Originally posted by Ivan_pg View Post
                            EU bez alternative,sve ostalo je suplja prica rusofila i ostalih sovinista i mrzitelja ljudi,destruktivaca.Vecina njih se krije iza patriotizma,pravoslavlja,tradicije od cega su daleko miljama i miljama.
                            Ja Ruse volim, ali to nema veze sa politikom. Volim i Poljake, Čehe, Slovake itd, svakoga ko je prema nama bio ok. Inače sa svima mogu individualno da pričam i nisam nacionalista.
                            To se prost narod loži na Putina zbog kojih mi se zgadila politika. U politici nema ljubavi, ima samo plus i minus. Npr od svih suseda najviše cenim Albance i to što oni rade za nacionalno pitanje i zato što su časni, doći će u sred Beograda i reći ono što misle. Ovo je klizava tema, neću da širim priču protačiće neko pogrešno, a to mi nije cilj. Ja mogu da pišem tri dana i da ne prekrišim nijedno pravilo.

                            Samo se niko ne krije iza pravoslavlja, normalno je da svako svome jatu leti. Imam mnogo dobre odnose sa Rusima. Politika je drugo. Ne treba voditi tudje bitke. Mi smo Rusima na ne znam kom mestu. Rusi vole Bugare, Srbi Ruse, Bugari Nemce. Baš me briga za rusku politiku. Što se tiče poltike Balkana, ove patiljaste države su najbolje rešenje.

                            Inače sa Poljacima imam najbolje iskustvo, čak su mi jednom pomogli neki random Poljaci kad su svi Srbi i Cg prolazili mrtvi ladni iako su videli registarske tablice. Dva ćelavca nabildovana nasmejana i dve ribe. Poljaci su većina ljudine kad je odnos sa nama u pitanju.

                            Ne možemo gledati ni da je zapad ispravan pravac ni istok, ove zemlje prvo trebaju da razviju demokratsku kulturu, institucije, tržišnu ekonomiju.
                            Last edited by Cassius Clay; 26-08-17, 20:14.

                            Comment


                            • Originally posted by Marija81 View Post
                              Ama šalim se...
                              Nego, je l' ti ovo malo osvežilo memoriju zašto rekoh da će dolar da pukne kao , čini mi se da tada rekoh, balon od sapunice?
                              Nemaju realan kapital, resurs , šta god na čemu počiva ekonomija...Ekonomija im počiva na Vol Stritu...


                              Fugazi, fugezi, fairy dust

                              Ekonomija im lezi na tome da ljudi jos uvijek hoce da trguju dolarom. Onog trenutka kada se svjetska trgovina odmakne od dolara, nece biti dolara. Sto znaci, nenormalno printanje novca dovodi do smanjenja vrijednosti valute, a da bi se printale pare, drzava mora da navuce jos kamaru duga na sebe.

                              Sto znaci, valuta se bazira na dugu.
                              sigpic
                              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                              Comment


                              • Originally posted by taliesin View Post
                                Sad kad vidim da jos nisi ni fakultet zavrsio mogao bih polako da te posaljem nanize i pustim vodu za ovom raspravom. Mislio sam da nesto znas i pored epskih budalastina o kapitalistickim strankama koje svako malo dolaze na vlast u Skandinaviji da isprave ono sto socijalisti zajebu za svoje dve decenije glupiranja ali sad shvatam da imam posla sa detetom s napuhanim egom.

                                Nece se ponoviti. Puno srece u sledecem ispitnom roku i da brzo upises drugu godinu. Nemoj da vuces jace predmete u jesenje rokove, nagomilace ti se to pa ce ti poremetiti ritam u studiranju. Samo hrabro, nasi fakulteti su ionako kurac na biciklu i lako se zavrsavaju, narocito ekonomski i pravni.
                                Originally posted by taliesin View Post
                                Pustio. Momci ne znaju da procitaju cak ni ono sto sam napisao, brinem kako ce da pozavrsavaju te svoje studije jer treba razumeti pametnije ljude od mene.

                                Izvinjavam se, ucinilo mi se na trenutak da pricam sa odraslim ljudima. Kao sto rekoh, nece se ponoviti.

                                Socijalisticko razmisljanje.
                                Originally posted by taliesin View Post
                                Da li je realno da ti ne razumes nesto toliko jednostavno kao sto je razlika izmedju naucne teorije i implementacije teorije u realnom vremenu od strane realnih aktera? Odacu ti jednu veliku profesionalnu tajnu, filozofi nikada ne napustaju prethodne teorije, koliko god one bile prevazidjene. Filozofi smatraju da i prevazidjene teorije imaju svoju ulogu u filozofiji istorije jer su povezane u lanac misaonog razvoja civilizacije. To nam je uvalio Hegel. Naravno da ti nabrojani teoreticari nisu debili i naravno da ih nisam napljuvao, citaj malo sta je napisano i razumeces. Ti u meni nemas neprijatelja vec sagovornika, duzni smo obojica da pristupimo nasim tekstovima s razumevanjem.
                                Nešto je bilo upućeno junioru, nešto obojici, nešto meni.

                                Ne vredi nastavljati razgovor ako te sagovornik ne poštuje. Pozdrav.


                                Originally posted by Princoni View Post
                                Sada bar vidim da si protiv EU jer je Vucic za istu . A reci mi kada spominjes te migrante, koja je to drzava clanica EU dobila direktivu da mora da primi migrante? EU nije isto sto i Angela Merkel. To je uredjen sistem u kojem postoje institucije koje donose odluke sa razlicitim vecinama glasova. To nesto sto se zove trgovina postoji i u zemljama EU. Cak se EU i zasniva na slobodnom prometu robe, usluga, ljudi i kapitala
                                Nikako, Vučić nije za EU niti je za Rusiju. On je za ostanak na vlasti, što bi trebalo da ti bude jasno do sada. Da ga zapad pusti niz vodu, sutra bi se okrenuo Rusiji. Dao ti je Aki linkove za migrante, a EU je prepuna birokrata s ogromnim platama. Demokratija ne postoji odavno, video si izbore u Francuskoj i naslovne strane svih novina. Takođe zamisli da uđemo u EU, pa cela nacija može da se odseli u uređenije zemlje EU. Katastrofa

                                Originally posted by Marija81 View Post
                                I ovde moram da se uključim. U uređenoj ,ekonomski stabilnoj zemlji apsolutno je nebitna visina poreza već je bitna naplata istog.
                                A opet kada je zemlja uređena građani imaju naviku i kulturu plaćanja svojih zaduženja, a i imaju od čega...
                                Bitna je. Ja ne želim da plaćam preko 15-20%. Jednostavno želim slobodu da mogu sa svojim novcem da radim šta god želim. Ne da imam obavezu da plaćam penziono državi, zdravstveno itd. kada mogu bolje usluge za isti novac da pronađem kod privatnih osiguranja.

                                Originally posted by Ivan_pg View Post
                                EU bez alternative,sve ostalo je suplja prica rusofila i ostalih sovinista i mrzitelja ljudi,destruktivaca.Vecina njih se krije iza patriotizma,pravoslavlja,tradicije od cega su daleko miljama i miljama.
                                Ja sam sve samo ne Rusofil, šovinista, mrzitelj ljudi i destruktivac. Niti sam protiv ulaska u EU zbog patriotizma.

                                Originally posted by maliajnstajn View Post
                                Inace, potrudit cu se da okrenem Taliesina na kapitalizam i slobodu izbora.

                                Face to face, okretane bi se desilo 100%
                                Teško, ostavio je socijalizam ogromne posledice. Najveće zlo koje je zadesilo ovaj prostor, nećemo se uskoro oporaviti

                                Comment

                                Working...
                                X