Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by maliajnstajn View Post
    Upravo si Adama Smitha, Miltona Friedmana, Hajeka i Mizesa nazvao retardima, a ljudi su najveci ekonomski mislioci ikada.

    Reci recenicu, trziste se ne regulise samo od sebe je ignorisanje zakona ekonomije.

    Krupni kapital ne treba da kontrolise drzavu, jer drzava ne treba da ima toliku moc da je se moze kontrolisati.

    Reci da su porezi nebitni je isto tako izjava glupa da ne moze gluplja biti.

    Zasto se onda ne oporezuje cijelo drustvo sa 100% i nek drzava raspodjeli to?

    Jos jedna stvar, objasni mi zasto ekonomski rast tih drzava stagnira vec 10 godina, a Cile od '70 tih ima razvoj ekonomije u prosjeku 5% godisnje.

    Objasni mi kako najluberalnija ekonomija svijeta, Hong Kong ima razvoj preko 5% zadnjih 20 godina, a nemaju niti jedan jedini prirodni resurs?

    Objasni mi zasto su Skandinavske drzave imaju ogromne kolicine duga?

    Zasto Norveskoj Amerika placa vojnu odbranu?

    Evo predikcija, a postavio sam je prije par godina, Skandinavske drzave ce dozivjeti slicnu sudbinu kao Jugoslavija. Nece ratovati jer imaju veoma homogenu demografsku strukturu, ali ce dozivjeti ekonomske kolapse.
    Nisu oni retardi kao sto nije bio ni Marks pa je iza njega ostala sumanuta ideologija koja je unesrecila stotine miliona ljudi, nego ti izgleda nisi citao nista sto je napisano u poslednjih 30 godina i zivis pod staklenim zvonom. To da trziste vise odavno ne regulise samo sebe nije izreceno kao teorija vec kao konstatacija, takodje i to da krupni kapital kontrolise drzavu kroz kontrolu zakonskih propisa i stvaranje nelojalne konkurencije. Niko, naravno, nije napisao da su porezi nebitni vec da su nebitni za pricu o Norveskoj u kojoj postoji apsolutna naplata poreza, sto dovoljno govori o tome kako Norvezani vide poreske stope kojima su izlozeni. Norveska kontrolise svoj privredni rast godinama preko akcija nafte jer su pod pritiskom prevelikog profita i u strahu od deflacije, taj tvoj Cile s rastom od 5% mogu sutra da kupe ako im se cefne. Takodje, ne znam odakle ti ideja da Norveska ima ogroman dug, jos manje odakle ti ideja da komentarises norveski nacionalni dug iz pozicije nekog ko preferira drzavu koja je ubedljivo najzaduzenija drzava na svetu. Prvi put cujem da SAD Norveskoj placa vojnu odbranu a jako bih se obradovao da je tako jer ima smisla, u Norveskoj postoji veoma jaka struja koja zagovara povlacenje Norveske iz odredjenih vojnih aranzmana jer smatraju da to Norveskoj ne prilici i da od toga ima samo stetu. Vec mesecima se vodi strasna debata oko rasporedjivanja nekoliko desetina americkih marinaca na severu Norveske na granici prema Rusiji, vecina znacajnih norveskih intelektualaca smatra da je to nepotrebno i besmisleno i aktuelna norveska vlada ce izgubiti mnogo glasova sada na izborima upravo zbog toga.

    Sta ce biti u buducnosti nemam kristalnu kuglu da tvrdim i nisam budala da se izlecem sa srednjoskolskim predikcijama buducnosti zasnovanim ni na cemu. Za sada nikakvi pokazatelji ne govore o tome da ce doci do bilo kakvog ekonomskog kolapsa skandinavskih drzava osim u slucaju neke globalne katastrofe a "sto je babi milo" nije ozbiljan parametar. Ono sto vidim je kako ljudi danas zive i zbog cega zive tako kako zive.

    Uzgred, ako ubuduce zelis da odgovaras na moje postove trudi se da budes pristojan. Daleko si ti od toga da mozes da tumacis moje postove kao gluposti a ja bas i ne trpim previse polupismene kurajbere sa nicim izazvanom sujetom.
    Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

    Comment


    • Originally posted by Победа View Post
      Nobelovci u stvari pisale price za malu decu. Interesantno
      Odgovorio sam vec na ovo ljubitelju americkog Bogoljuba Karica pa smatraj da je i tebi odgovoreno.
      Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

      Comment


      • Sto lupas da ja preferiram drzavu koja ima 20 T duga?

        Nema veceg kriticara centralizovanog bankarstva od mene. Taj dug ce unistiti dolar. Al to je prica za neki drugi put.

        Norveska ima naftu i milijardu prirodnih resursa i ne moze biti realan reprezent ekonomskih razvoja.

        Ekonomija Hong Konga koja nema ni jedan jedini prirodni resurs, moze.

        Ponovo, trziste se samo regulise, uvijek i zauvijek. Zakoni ekonomije se ne mogu mjenjati, kao sto se ne mogu ni zakoni fizike mjenjati.

        A ako je ekonomista koji je rekao da se trzista ne regulisu sama vec godina ili Krugman ili Stiglic, reci cu ti samo da je Krugman internet uporedio sa Fax masinom, a Stiglic je hvalio ekonomiju Venecuele.
        sigpic
        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

        Comment


        • Aki braćela politički vinjak ovih dana ?
          sigpic

          #PRAVDA ZA BRAĆU

          Comment


          • Originally posted by Lord Gangarić View Post
            Aki braćela politički vinjak ovih dana ?
            Bit ce iduce sedmice, samo ispite da zavrsim
            sigpic
            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

            Comment


            • Dogovoreno
              sigpic

              #PRAVDA ZA BRAĆU

              Comment


              • Originally posted by maliajnstajn View Post
                Bit ce iduce sedmice, samo ispite da zavrsim
                Daj Boze da to bude sljedece sedmice.

                Comment


                • Comment


                  • Kako Boban ume da pogodi u srž problema
                    sigpic

                    #PRAVDA ZA BRAĆU

                    Comment


                    • Boban je institucija.

                      Comment


                      • Originally posted by taliesin View Post
                        Odgovorio sam vec na ovo ljubitelju americkog Bogoljuba Karica pa smatraj da je i tebi odgovoreno.
                        Nadrealno je nazvati Trampa americkim Karicem.

                        Comment


                        • Originally posted by Победа View Post
                          Nadrealno je nazvati Trampa americkim Karicem.
                          Nema uporista u cinjenicama, al dobro naviklo se da se lupa.

                          Ja jos uvijek cekam da cujem koje su to ludosti sto je Trump predlozio.
                          sigpic
                          "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                          AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                          Comment




                          • sigpic

                            Comment


                            • Taliesin, samo gubis vreme, veruj mi

                              Comment


                              • Dje si Vlajko kuco stara

                                Jel kinez pokazao bolje performanse baterije za vrijeme bana?
                                sigpic
                                "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                                AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                                Comment

                                Working...
                                X