Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spoiler
    Pa ne može mi baš Grk biti brat. Nisam toliko mazohista. Kao što poštujem žrtve Jasenovca pa se neću bratimiti ni sa Hrvatom, poštujem i srpske žrtve od strane Grka kojih je sigurno bilo mnogo mnogo kroz istoriju.

    A pošto se ni ne pronalazim u definiciji "pravoslavac" niti me interesuje crkvena hijerarhija, nemam ništa onda sa Grcima.

    Od svih pravoslavnih crkvi po meni je srpska najčistija, ili jedna od, iako ima dosta nehrišćanskih elemenata, ali za razliku od drugih ovde je to samo propratni element.

    Eto npr slave se mogu naći samo kod Srba i tako se zna da su do Sofije i u Sofiji svi oni "Bugari" ustvari Šopi, šopski Srbi jer dan danas neka sela imaju slave.

    Slava seže iz najstarijih dana i tradiciju i običaje gostoprimstva koje imaju Srbi imaju malo koji narodi.

    Da ne spominjemo kalendar i slično.

    Zato se podizanje ovoga Stefanu Nemanji može dvojako tumačiti. Prvo, Srbi su bili pismeni i pre Ćirila i Metodija što potrvrdjuje Strojimirov pečat, a jasno je svima da se niotkud nismo naseljavali.

    Sad kad se to reši, nalazio sam po raznim isečcima zlodela cara Trajana nad Srbima (dačkim).

    Postavlja se pitanje na koje ja nemam odgovor jer nisam istoričar, odakle konsenzus da se Nemanjići uzmu kao polazna tačka? Da li je to zbog vremenskog poklapanja da bi opravdali naseljavanje ili zbog ustupaka Nemanjića fanariotsko/mletačkoj ekipi?

    Dalje je pitanje, zašto je 1219. bitna, a jeste bitna, ali zašto smo uopšte tražili od bilo koga autokefalnost kada smo hrišćani od prvog veka?

    Da li je to zbog raskola crkvi pa pre toga nije bilo potrebno, ja stvarno ne znam.

    Samo sam mišljenja da je tada u hrišćanski život Srba uvedeno nešto što Srbi pre toga nisu praktikovali - neki kompromis.

    Jer se biralo izmedju Rima i Romeje a srpsko hrišćanstvo koje je verovatno bilo najbliže apostolskom nije pripadalo ni jednoj ni drugoj verziji.

    Mnogo pitanja a ja odgovore nemam.

    Ono što je takodje indikativno kod vernika ovde je da su za njih Sv Nikola/ Sv Vasilije u hijerarhiji iznad Isusa, da im je pravoslavni neki, neka knjižica iznad Biblije.

    Jako jako veliki otpor postoji u vernicima u Srbiji i Crnoj Gori prema čitanju svetih spisa i tumačenju istih a jako veliki akcenat su stavili na tradicionalizam u veri koji je pun bezbožničkih običaja. (razne vrste sujeverja "ne radi to na današnji dan inače...")

    Tako da iako Srbi i Crnogorci brane fizičke objekte, mora se priznati da od vere, jedan deo ljudi, ima samo gordost da kaže "e ja sam pravoslavac" i posmatraju to krajnje tradicionalistički i nacionalistički.

    Comment


    • Spoiler
      Još neka zapažanja iz srpskog naroda koji je u verskom smislu primitivan za isti taj narod 15,16,17,18,19 pa i početka 20og veka.

      Osim sujeverja, prežderavanja na slavama i totalne nepovezanosti sa hrišćanstvom, sujeverje je, kažem, uzelo maha. Pa se kao kod katolika poštuju sveci na sećanje na bogove iz paganskih dana. To nema nikakve veze sa hrišćanstvom u biti.

      Idolatrija, rezanje likova u drvo, ostavljanje novca po ikonama, bacanje grančica u ovo, vadjenje onoga i ovoga iz česnice, ništa to nije smrtni greh po meni. Gde leži problem, problem leži što je to postala SUŠTINA verskog života Srba.

      Evo pop je neki dan rekao vernicima "mnogo smo loši ljudi". Reče mi majka. Jer svi poste radi neke dobiti, poste neumereno prejedajući se, poste iz obaveze, poste iz straha, poste jer treba nešto da dobiju.

      Velika većina vernika radi nešto iz straha a veruje se samo iz srca.

      Meni je žao što je vera u Srba prešla u puki tradicionalizam. Pitanje je da li 10% ljudi koji poste, sedne i pročita deo Biblije, da li uopšte razmisli o suštinskoj poruci hrišćanstva, šta ta vera predstavlja?

      Ili je najbitnije organizovati slavu, otkinuti se od alkohola, ispoštovati par praznika, tucati se jajima, i to je to od mene, Bože toliko smo uradili, ispoštovali smo te, sad idemo svojim putem.

      Vidim da popovi znaju šta pričaju ali VELIKA je sramota SPC što veru nije približila ljudima i što nije ljudima objasnila da je bitna suština a ne procedura.

      Bitno je da se duhovno prvo isposti pa tek onda da li si ždrao nešto mrsno ili posno. Post u hrani služi samo da ojača volju duhovnu i trebalo bi se uzdržavati od bilo koje hrane.

      Klasičan vernik uzme i pojede kilo leba i džema, kilo ribe, ždere i jednu jedinu misao ne uputi ka dragom Bogu.

      Neću ja da sudim nikome jer to nije na meni, ali pre nego što Srbi polete da upiru prstom na to ko je sektaš i ko je nevernik od drugih naroda, mogli bi malo da pogledaju u svoje dvorište i svoju veru, ne u smislu sadržaja iste nego praktikovanja iste.

      Crkva mnogo povladjuje narodu i vernicima i dopušta im svakakve egzibicije i "običaje" samo da se narod ne bi ljutio zbog običaja. E pa ne može i hrišćanstvo i obićaji prijatelji moji dragi. Ne može i pop na sahrani i da se pale cigarete pokojniku i tako te odvratnost.

      SPC treba jasno da izadje i da propiše pravila ponašanja pa kome se ne svidja neka nadje paganskog žreca i neka primenjuje sahranu iz 2. veka pre nove ere

      Comment


      • Originally posted by Chiwwi View Post
        Ahahahahahaha..

        Šta ti kažu?
        Vole Amere više nego leba da jedu..
        Više i od pirinča..

        Lošmi ja sam upoznao 30-tak Japanki i svaka od njih mi je rekla da mrze Amere ali Srbe zato obožavaju..
        Daj Boze da si upoznao dve iz MMG...

        Tako kazu, cesto idu u USA ...obozavaju sniclu uTexasu i kukuruz u Indijanapolisu...
        3× ABA League champion (2015–2017, 2021)
        6× Montenegrin League champion (2007–2012)
        3× Serbian League champion (2015–2017, 2021)
        2× German League champion (2018, 2019)
        6× Montenegrin Cup winner (2007–2012)
        4× Serbian Cup winner (2014, 2015, 2017, 2021)
        2× ABA League Coach of the Year (2014, 2015)

        Comment


        • Opet se moliš bogu...
          Šta vam je uradio Amfilohije..

          Ajde ljubi te brat, daj nam skrinšot gde se ti lavovski boriš sa dva Japanca o tome ko više voli Amere.

          Ajde brate, daj da se smejemo malo..

          Comment


          • Ma jok. Nisu samo oni, uglavnom ljudi iz celog sveta sa kojima se dopisujem svi vole USA ili bar pozitiva.

            Cak i prijatelj Oleg iz Novgoroda treba da se preseli u Majami za mesec dana.

            Ne voli ih Krsto iz Bilece i Dudejon iz Uzbekistana...bar od ovih sto sam pisao o spoljnoj politici i generalno o zivotu..
            3× ABA League champion (2015–2017, 2021)
            6× Montenegrin League champion (2007–2012)
            3× Serbian League champion (2015–2017, 2021)
            2× German League champion (2018, 2019)
            6× Montenegrin Cup winner (2007–2012)
            4× Serbian Cup winner (2014, 2015, 2017, 2021)
            2× ABA League Coach of the Year (2014, 2015)

            Comment


            • Hahahahahaahhaja...

              Ajde brate daj skrinšot sa Japancima gde se takmičite ko će pre da izjavi ljubav Amerima pa će čika Čivi da ti pošalje klip sa Japankama gde viču:

              Aj, aj, aj
              Srbija je naj..

              Comment


              • Ne sprdam se sa poslovnim partnerima....a posebno nei sa USA partnerima.
                3× ABA League champion (2015–2017, 2021)
                6× Montenegrin League champion (2007–2012)
                3× Serbian League champion (2015–2017, 2021)
                2× German League champion (2018, 2019)
                6× Montenegrin Cup winner (2007–2012)
                4× Serbian Cup winner (2014, 2015, 2017, 2021)
                2× ABA League Coach of the Year (2014, 2015)

                Comment


                • Ljudi se mogu podeliti na manje i vise svesne. Ocenjivanje ljudi prema tome zive li preko ove ili one reke, planine, imaginarne drzavne granice, cine ljudi iz prve grupe.

                  Comment


                  • Hahahhahaha..

                    A dobro, dobro..
                    Lepo je Lošmi kad poštuješ svoje drugare iz kladionice..


                    Ništa onda, bićeš uskraćen za Japanke.
                    A baš su slatke..

                    Comment


                    • Sprdamo se Limune, opusti se malo dok cekamo blow out u 3am
                      3× ABA League champion (2015–2017, 2021)
                      6× Montenegrin League champion (2007–2012)
                      3× Serbian League champion (2015–2017, 2021)
                      2× German League champion (2018, 2019)
                      6× Montenegrin Cup winner (2007–2012)
                      4× Serbian Cup winner (2014, 2015, 2017, 2021)
                      2× ABA League Coach of the Year (2014, 2015)

                      Comment


                      • Limune Japančino..

                        Ljudi se ne trebaju deliti već ujedinjavati, ali to je perpetuum mobile..

                        Neće nikada doći dan kada ćemo svi nositi bele košulje i slušati Hendriksa.

                        Žao mi je, ali evolucija je nezaustavljiva i surova.
                        Slabiji biva pojeden od snažnijeg.

                        Jedino što ti preostaje je da svoj čopor osnažiš do daske i jedeš ovčice.

                        A možeš da budeš i ovca.
                        Imaš pravo izbora..

                        Comment


                        • Uki bravo za ovaj post gore o veri u Srbalja i njihovom (ne)praktikovanju. Samo se mani teorija zavera, i malo manje proucavaj istoriju i ko je od koga nastao. Mi smo nastali od celija, koje su svoj zivot pocele pre vise od 3 biliona godina i isto tako cemo i nestati. I da li ce tada biti vazno ko je Srbin a ko nije.


                          Sent from my motorola one action using Tapatalk
                          IMG-20190614-192941
                          "A lot of football success is in the mind. You must believe you are the best and then make sure that you are."
                          Shankly-Paisley-Fagan-Dalglish-Benitez-Klopp

                          Comment


                          • Mi smo svi od Boga nastali a ne od ćelija, to infantilno razmišljanje da je nešto stvoreno ni iz čega je smešno. "Nije mi logično". Reče niža inteligencija.

                            Nije vam logičan Bog jer ga merite malim ljudskim mozgićima. Ne bi vam ni u 15. veku bila logična struija i isto biste rekli "daj dokaze da može da postoji ili ne izmišljaj". A može kad neko ima malo veći IQ od običnjaka. A um koji poseduje Stvaraoc je totalno druga dimenzija i čovek non stop pokušava sa svojim nivoom inteligencije logički da objasni nastanak po njegovim "ljudskim" zaključcima.

                            Kad ćete shvatiti da kao što moj pas može 1000 godina da gleda u balon i da ne skonta kako je nastao, isto tako čovek gleda svet.

                            Nama je jasno, uzmeš i naduvaš balon. I onda zamisli da pseći mozak udje u problematiku nastanka balona i kaže da je nastao ni iz čega a mi pošto smo veći nivo inteligencije jasno nam je da je balon jednostavno nastao naduvavanjem.

                            Shvatite da čovek nije mera svih stvari!

                            I bitni mi je ko je Srbin i bitna mi je istorija, ja mom narodu mogu naći 100 000 000 zamerki ali nikada ga se neću odreći ni njega ni njegove istorije.

                            Comment




                            • Odgledaš lepo ceo serijal, a naravno da nećeš jer obično ljudi kao ti su konformisti i zatvorenog uma (nemoj teorije zavere, budi kao svi, nemoj ovo, nemoj ono)... I kad odgledaš serijal te imaginarne milijarde smanjiš na par hiljada godina postojanja planete.

                              Mislim da je "čovek je mera svih stvari" najveća laž u istoriji univerzuma.

                              Čovek je jedna niža inteligencija koja ne može da obuzda osnovne porive. I takva niža inteligencija samo jer je dobila trunku godlike karaktera i uma, misli da sad može sa odredjuje kako je i zašto nastalo nešto i da li je to moguće.

                              Da Bog hoće sa nestane treptajem oka bi svi nestali. Ali bilioni godina. Da vrtimo se tako milijardama godina i nikad nas ništa nije udarilo.

                              Ljudska glupost je neograničena.

                              Comment


                              • Mi smo nastali od celija, koje su svoj zivot pocele pre vise od 3 biliona godina i isto tako cemo i nestati. I da li ce tada biti vazno ko je Srbin a ko nije.
                                Pa ako ti nije bitno ko je šta, navijaj za Real Madrid.
                                Kad rikneš koga briga za koga si navijao..

                                Da li je Karadjordju bilo lako da u šumici skupi Ajduke i krene da se mlati po ceo dan sa NAJVEĆOM SILOM toga vremena?

                                Ili mu je možda bilo lakše da se poturči, dobije od Turaka lepo imanje i uživa u životu?


                                Naravno, bilo mu je lakše a možda i pametnije po njega samoga da se poturči.
                                A zašto to nije uradio?

                                Pa zato što su mu slava i sloboda bile bitnije od hedonizma.

                                Ili što bi rekao Kianu Rivs,
                                "Bol prestaje, slava traje večno, a ribe vole ožiljke" ..


                                Koje pretke sada slavimo?
                                Ilije ili Alije?
                                Smatramo li Alije za pretke uopšte?


                                Jeli Karadjordje možda bio glupi Srbin a Kulin Kapetan pametan Srbin toga vremena?


                                Da nisu možda naši preci nabijani na kolac zato što tebe smara da sačekaš pola sata na pasoškoj kontroli kad ideš da gledaš i navijaš za Liverpul, pa su ti Srbi krivi zbog toga?
                                Last edited by Chiwwi; 05-09-20, 22:46.

                                Comment

                                Working...
                                X