Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Nemam_ti_kad View Post
    Kako brate vi sve znate i u sve se razumijete to mi nije jasno. Okle sad ta promjena da je to uvredljiv termin. Okle sad to? Nije bio uvredljiv nekad davno a sad jeste. Znam ja da se ti ne pises na popisu kao Srbijanac , nisam toliko avetan. Ponavljam, to je termin iskljucivo geografski kojim su Srbi iz Crne Gore zvani Crnogorci i Srbi iz Bosne zvani Bosanci nazivali bracu iz tadasnje Srbije. Ao ljudi moji, kako je sve strasno u danasnje vrijeme i kako se sve shvata tragicno. Kakve nebuloze si napisao Mmajstore strasno...kakve veze imaju Hrvati sa svim ovim. Kakve politicke zavjere ...polakote te ljudi...nije uvijek zavjera u pitanju.
    Ja razumem da veliki deo vas nema uvredljivu nameru kada koristite taj izraz jer ga koristite nesvesno a tu mislim i na tebe, pa se iz tog razloga verovatno veliki deo nas i ne uvredi kada se to desi. Namera je uvek najbitnija. Mene vise nervira kada me neko tako nazove jer se ja tako ne osecam niti dozivljavam, pa ne vidim u cemu je problem da se koristi isti princip kao i za sve druge? Hrvati nemaju direktnu vezu nego sam samo koristio analogiju - zbog cega samo nas zovete po drzavi a druge ne - ukljucujuci i hrvate jer su vam oni takodje komsijska drzava takodje sa Balkana pa cete verovatno lakse shvatiti analogiju. Ne znam koji odgovor moze da se nadje da se objasni ta nedoslednost.

    Onda sam se stvarno zapitao zasto nas tako zovete kad vrlo dobro znate da smo Srbi, pa sam malo istrazivao, citao, razgovarao sa ljudima dok se sve nije poslozilo u glavi... a daleko od toga da sve znam ili sam najpametniji. A to u koj meri smo tako nazivani ranije, da li je stvarno kralj Nikola to izgovorio ili mu je umetnuto, ili mozda je to stvarno i rekao nemajuci ovu vremensku perspektivu koju mi danas imamo a poznato je i da nije bio bas neki intelektualac i ucen, i u kojoj meri je to bilo tada uvredljivo ili nije - o tome mozemo samo da nagadjamo.

    Comment


    • Originally posted by Nemam_ti_kad View Post
      Kako brate vi sve znate i u sve se razumijete to mi nije jasno. Okle sad ta promjena da je to uvredljiv termin. Okle sad to? Nije bio uvredljiv nekad davno a sad jeste. Znam ja da se ti ne pises na popisu kao Srbijanac , nisam toliko avetan. Ponavljam, to je termin iskljucivo geografski kojim su Srbi iz Crne Gore zvani Crnogorci i Srbi iz Bosne zvani Bosanci nazivali bracu iz tadasnje Srbije. Ao ljudi moji, kako je sve strasno u danasnje vrijeme i kako se sve shvata tragicno. Kakve nebuloze si napisao Mmajstore strasno...kakve veze imaju Hrvati sa svim ovim. Kakve politicke zavjere ...polakote te ljudi...nije uvijek zavjera u pitanju.
      Ja od kako znam za sebe znam i za ovaj naziv koji je sam oduvek smatrao saljivim. Cak je i gramaticki ispravno stanovnika Srbije nazvati Srbijancem, kao sto je normalno stanovnika Beograda nazvati Beogradjaninom.

      E sad postoje ovde ljudi koji se nikada u zivotu nisu nasmejali i koji se lako vredjaju a pri tom nemaju problem da se sale na tudj racun i vredjaju druge, takozvani kompleksasi.

      Comment


      • Zanimljivo je kako ti je smešno sve što je vezano za Srbe a na svako podjebavanje drugih naroda skačeš ovde kao da si na federima.

        I nije uopšte gramatički ispravno jer nije pravilo već izuzetak.
        Samo stanovnike Srbije nazivaju Srbijancima a nikad stanovnike Rusije ili Albanije ne nazivaju Rusijancima ili Albanijancima.

        Gramatika je pravilo koje se poštuje uvek i svuda.
        Last edited by Chiwwi; 07-03-20, 14:33.

        Comment


        • Srbijanac je demonim za stanovnika Srbije bez obizra na njegovu versku ili nacionalnu pripadnost... nije nikakva uvreda u pitanju. To sto tebe sve vredja je tvoj licni problem.

          Kad naucis da prihvatis salu na svoj racun javi se... do tada ... laku noc.

          Comment


          • Srbijanac je izuzetak a ne pravilo. Samo stanovnike Srbije nazivaju Srbijancima. Nikad niko stanovnike Albanije nije nazvao Albanijancima niti je stanovnike Rusije nazivao Rusijancima.

            Gramatika je pravilo koje se poštuje uvek a ne kako te je deda učio. Demonim za stanovnika Srbije je prosto, jednostavno, politički korektno, gramatički ispravno i prihvatljivo za sve, je STANOVNIK SRBIJE.

            Šalu na račun svoj i svog naroda prihvatam, ali ne od branitelja tudjih država i drugih naroda, koji su redovni na braniku drugih, i koji ne prihvataju šalu na račun drugih, već samo na račun mog naroda.

            Preko dana ne spavam, ležem rano i ustajem rano. A ti slobodno spavaj.
            Last edited by Chiwwi; 07-03-20, 14:45.

            Comment


            • Originally posted by Chiwwi View Post
              Srbijanac je izuzetak a ne pravilo. Samo stanovnike Srbije nazivaju Srbijancima. Nikad niko stanovnike Albanije nije nazvao Albanijancima niti je stanovnike Rusije nazivao Rusijancima.

              Gramatika je pravilo koje se poštuje uvek a ne kako te je deda učio. Demonim za stanovnika Srbije je prosto, jednostavno, politički korektno, gramatički ispravno i prihvatljivo za sve, je STANOVNIK SRBIJE.

              Šalu na račun svoj i svog naroda prihvatam, ali ne od branitelja tudjih država i drugih naroda, koji su redovni na braniku drugih, i koji ne prihvataju šalu na račun drugih, već samo na račun mog naroda.

              Preko dana ne spavam, ležem rano i ustajem rano. A ti slobodno spavaj.

              Comment


              • Pa šta ti je smešno Sovo?

                Ti si Srbijanac, branitelj drugih naroda i domovina.

                Comment


                • Ako ti kazes mora da je tako...

                  Comment


                  • Ma ne, nego je onako kako ti kažeš.

                    Comment


                    • Dayman (a-a-ah...)
                      Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
                      Champion of the sun (a-a-ah...)
                      You're a master of karate and friendship
                      For everyone

                      Comment


                      • Originally posted by belgrade_owl View Post
                        Srbijanac je demonim za stanovnika Srbije bez obizra na njegovu versku ili nacionalnu pripadnost... nije nikakva uvreda u pitanju. To sto tebe sve vredja je tvoj licni problem.
                        Idi u Novi Pazar ili Bujanovac pa pokusaj da im prodas tu pricu.

                        Svako ima razlicito tumacenje tog pojma. Za jedne su to svi ljudi iz Srbije, za druge su to svi ljudi u Srbiji ali bez Vojvodine, za trece su to samo Srbi iz Srbije a za cetvrte samo Srbi ali ne u Vojvodini ili Raskoj i Kosovu. Dakle prava papazjanija. Kao i sam pojam.

                        Comment


                        • Originally posted by belgrade_owl View Post
                          Ja od kako znam za sebe znam i za ovaj naziv koji je sam oduvek smatrao saljivim. Cak je i gramaticki ispravno stanovnika Srbije nazvati Srbijancem, kao sto je normalno stanovnika Beograda nazvati Beogradjaninom.

                          E sad postoje ovde ljudi koji se nikada u zivotu nisu nasmejali i koji se lako vredjaju a pri tom nemaju problem da se sale na tudj racun i vredjaju druge, takozvani kompleksasi.
                          I druga strana je retardirana kada to izgovara na pogresan nacin.

                          Comment


                          • Dayman (a-a-ah...)
                            Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
                            Champion of the sun (a-a-ah...)
                            You're a master of karate and friendship
                            For everyone

                            Comment


                            • Originally posted by mmajstor View Post
                              Idi u Novi Pazar ili Bujanovac pa pokusaj da im prodas tu pricu.

                              Svako ima razlicito tumacenje tog pojma. Za jedne su to svi ljudi iz Srbije, za druge su to svi ljudi u Srbiji ali bez Vojvodine, za trece su to samo Srbi iz Srbije a za cetvrte samo Srbi ali ne u Vojvodini ili Raskoj i Kosovu. Dakle prava papazjanija. Kao i sam pojam.
                              Slazem se, samo sam rekao da je gramaticki ispravno

                              Originally posted by Ricma View Post
                              I druga strana je retardirana kada to izgovara na pogresan nacin.
                              Apsolutno.

                              Comment


                              • Ne, nije gramatički ispravno, jer to nije pravilo, već izuzetak. Ne postoji termin Albanijanac i Rusijanac a trebalo bi da je to neko napisano pravilo. Nigde se u srpskom jeziku ne koristi pridev srbijanski.

                                Baš zbog toga i tog škakljivog termina donešeno je sledeće, citiram:


                                U rečnicima srpskog jezika (Matice srpske i Jednotomnom) značenje prideva srpski je: koji se odnosi na Srbe i na Srbiju (zemlja, narod, jezik i dr.). Dakle, pripadanje narodu čija većina živi u Srbiji, tj. Srbima u celini (etničko značenje) i pripadanje zemlji u kojoj živi većina Srba (teritorijalno značenje).

                                U etničkom značenju, kad označava pripadnost Srbima u celini, pridev srpski ne izaziva nesporazume: srpski jezik, srpski narod, srpska kultura, srpski običaji, srpska istorija… Problem nastaje kad se pridev srpski upotrebljava u značenju pripadanja Srbiji (teritorijalno značenje), dakle, u vezama reči: srpska vlada, srpska policija, srpski ustav… Ovde dolazi do „sudara” dva značenja prideva srpski – etničkog i teritorijalnog. Jer srpska vlada nije vlada svih Srba, niti u Srbiji, kao državi, žive samo Srbi. Zato neki u ovom značenju upotrebljavaju pridev srbijanski: srbijanski premijer, srbijanska policija…

                                Jeste jednostavno, ali to nije rešenje problema, jer i pridev srbijanski ima – kao i srpski – dva značenja: a) koji se odnosi na Srbiju i b) koji se odnosi na Srbijance. A ni Srbijanci nisu samo građani Srbije nego i Srbi iz Srbije (nasuprot Srbima iz BiH, Crne Gore itd.). Da Srbijanac znači (i) Srbin iz Srbije, potvrđuje i pesma „Jelek, anterija i opanci – po tome se znaju Srbijanci”, tj. Srbi iz Srbije. (Tu nošnju ne nose ni Albanci ni Hrvati.) Prema tome, srbijanska vlada, srbijanska policija i sl. može biti shvaćeno kao vlada i policija Srba, a ne drugih stanovnika Srbije. Kao dvoznačan i neodređen, i pridev srbijanski je u ovim spojevima, dakle, neprihvatljiv.

                                Pridev srpski treba upotrebljavati uz pojmove koji se odnose na Srbe kao naciju: srpski narod, srpski jezik, srpska kultura… Nije ga dobro upotrebljavati u značenju pripadanja državi Srbiji: srpski premijer, srpski ustav, srpska policija… S ciljem izbegavanja dvoznačnosti i nesporazuma, u ovim sintagmama umesto prisvojnog prideva (bilo srpski, bilo srbijanski) bolje je upotrebljavati prisvojni genitiv – Srbije: Vlada Srbije, predsednik Srbije, Ustav Srbije, policija Srbije, stanovnik Srbije.

                                Dakle, gramatički ispravno je stanovnik Srbije a ne Srbijanac, premijer Srbije a ne srbijanski premijer.

                                Da si na nekom sastavu iz Srpskog jezika i kulture napisao srbijanac, kao pridev za stanovnika Srbije, a da pritom nisi citirao stihove neke pesme, dobio bi kečugu iz prve.
                                Last edited by Chiwwi; 07-03-20, 16:51.

                                Comment

                                Working...
                                X