Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by limun View Post
    Slazem se sa svime sto si napisao.
    Ali ja ukazujem na nesto drugo - razmisljanje.
    Mozak nije sam po sebi razmisljanje.
    Kako nije, je l' možeš da razmišljaš bez mozga?
    “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

    Comment


    • Originally posted by limun View Post
      Slazem se sa svime sto si napisao.
      Ali ja ukazujem na nesto drugo - razmisljanje.
      Mozak nije sam po sebi razmisljanje.
      Mozak je, po funkciji, CPU tela i obradjuje informacije iz razlicitih periferijskih uredjaja i odgovara na njih, tako da - mozak jeste razmisljanje.
      "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
      Meša Selimović

      Comment


      • Ok, napisem onaj ceo post fokusirano da bi ti bilo lakse da razumes, ti se uhvatis za ovaj poslednji.
        Da mozak je potreban da bismo razmisljali, ali mozak je organ a razmisljanje je umna aktivnost. To nisu dve iste stvari. O cemu mi raspravljamo
        Im off

        Comment


        • Ma Ljimun želi da odvoji svesno od nesvesnog, ali je izgleda i sam nesvestan toga da kada pere zube neke pokrete radi nesvesno (stečena refleksna radnja) a za neke ipak postoji proces zvani razmišljanje (od uočavanja "problema" do rešenja, recimo da ipak između dva zuba ostane malo hrane i da on mora da vidi i da donese zaključak da tu mora da ponovi radnju četkicom)...
          Ljimun može da tera svoje ali čak i životinje poseduju svest i proces razmišljanja, što se mogao uveriti da je gledao Discovery a ne da je do saznanja došao putem obrazovanja kroz školstvo.
          Ili nas Ljimun sve zajebava.
          Spoiler
          Ako mi časi smrti postanu bliski,
          I nešto mi se crno oko nozdrva skupi,
          Kažite drugovima da vojnik Zahar Gorodijski
          Nije umio da odstupi,
          Recite da sam, nagutavši se samrtnog vjetra,
          Pao unapred, a ne unazad,
          I da je slobode stosedamdesetdva santimetra
          Uračunato i u moj pad.

          Comment


          • Originally posted by limun View Post
            Ok, napisem onaj ceo post fokusirano da bi ti bilo lakse da razumes, ti se uhvatis za ovaj poslednji.
            Da mozak je potreban da bismo razmisljali, ali mozak je organ a razmisljanje je umna aktivnost. To nisu dve iste stvari. O cemu mi raspravljamo
            Im off
            Razmisljanje je elektrohemijski proces koji se desava u mozgu pri cemu se koriste elektricni impulsi preko mreze sinapsi - analogno logickim kolima u silikonskim procesorima kod kompjutera. Jedina razlika je sto kod komjuterskog CPU imas odredjen broj veza izmedju poluprovodnika unutar istog, dok se kod mozga sinapse razvijaju i mnoze tokom odrastanja usled priliva novih informacija. Mozak, do neke tacke, apgrejduje sam sebe i to zavisi upravo od razmisljanja i kolicine informacija koju mozak mora da obradi.
            "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
            Meša Selimović

            Comment


            • Originally posted by kronostime View Post
              Razmisljanje je elektrohemijski proces koji se desava u mozgu pri cemu se koriste elektricni impulsi preko mreze sinapsi - analogno logickim kolima u silikonskim procesorima kod kompjutera. Jedina razlika je sto kod komjuterskog CPU imas odredjen broj veza izmedju poluprovodnika unutar istog, dok se kod mozga sinapse razvijaju i mnoze tokom odrastanja usled priliva novih informacija. Mozak, do neke tacke, apgrejduje sam sebe i to zavisi upravo od razmisljanja i kolicine informacija koju mozak mora da obradi.
              Kako informatičar objašnjava rad mozga ali i u pravu je.
              Spoiler
              Ako mi časi smrti postanu bliski,
              I nešto mi se crno oko nozdrva skupi,
              Kažite drugovima da vojnik Zahar Gorodijski
              Nije umio da odstupi,
              Recite da sam, nagutavši se samrtnog vjetra,
              Pao unapred, a ne unazad,
              I da je slobode stosedamdesetdva santimetra
              Uračunato i u moj pad.

              Comment


              • Originally posted by Ganac View Post
                Kako informatičar objašnjava rad mozga ali i u pravu je.
                Princip je isti - ostalo su nijanse.
                "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
                Meša Selimović

                Comment


                • Sta ste bre stisli coveka sa svih strana, pustite ga da malo stane i razmisli.
                  Originally posted by Dekinjo
                  Šta mislite da su Livepulu poništili dva čista gola, a Sitiju nisu. Koliki bi bio rezultat? Pa 3:3
                  Originally posted by La Jugoslavia
                  Crvena zvezda je naša, iako je oteta, ona je naša, iako je okupirana. A da je oteta i okupirana, to stoji i to jeste, apsolutno se slažem.

                  Comment


                  • Ne kazem, ja bas slabo znam o biologiji, verujem da je sve to istina.
                    Svaka ti cast, tu sam da naucim.
                    Ono, ipak, sto sam ja pisao nema veze s naukom, niti nauka moze da obajsni tako nesto.
                    Nauka objasnjava jedino ono sto se tice fizickog sveta, materijalnog, ali ja nisam o tome pisao.
                    Nauka ne moze objasniti nesto sto se ne moze iskusiti pomocu cula ukusa, mirisa, dodira, vida i sluha.
                    Lepo je znati nauku, korisno takodje, ali drzati se jedino nauke je veoma limitiran izbor coveka, jer ostaje neotrkiven ceo aspekt zivota pomocu koga je i nastalo sve sto je umno, pa samim tim i nauka.

                    Comment


                    • Originally posted by bici View Post
                      Sta ste bre stisli coveka sa svih strana, pustite ga da malo stane i razmisli.
                      O razlici izmedju Cogito, ergo sum (misao) i Coitus, ergo sum (nagon)?
                      "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
                      Meša Selimović

                      Comment


                      • Originally posted by bici View Post
                        Sta ste bre stisli coveka sa svih strana, pustite ga da malo stane i razmisli.

                        Spoiler
                        Ako mi časi smrti postanu bliski,
                        I nešto mi se crno oko nozdrva skupi,
                        Kažite drugovima da vojnik Zahar Gorodijski
                        Nije umio da odstupi,
                        Recite da sam, nagutavši se samrtnog vjetra,
                        Pao unapred, a ne unazad,
                        I da je slobode stosedamdesetdva santimetra
                        Uračunato i u moj pad.

                        Comment


                        • Osecam se kao Isus Hrist dok su mu zabijali siljke u krst.

                          Comment


                          • Originally posted by limun View Post
                            Ne kazem, ja bas slabo znam o biologiji, verujem da je sve to istina.
                            Svaka ti cast, tu sam da naucim.
                            Ono, ipak, sto sam ja pisao nema veze s naukom, niti nauka moze da obajsni tako nesto.
                            Nauka objasnjava jedino ono sto se tice fizickog sveta, materijalnog, ali ja nisam o tome pisao.
                            Nauka ne moze objasniti nesto sto se ne moze iskusiti pomocu cula ukusa, mirisa, dodira, vida i sluha.
                            Lepo je znati nauku, korisno takodje, ali drzati se jedino nauke je veoma limitiran izbor coveka, jer ostaje neotrkiven ceo aspekt zivota pomocu koga je i nastalo sve sto je umno, pa samim tim i nauka.
                            Razmisljanje je obrada informacija: sto spoljnih, preko cula - sto unutrasnjih, preko obrade i kombinovanja vec obradjenih informacija. Ukrupljavanjem tih podskupova informacija u vece i ustanovljavanjem relacija koje vaze izmedju tih skupova dolazimo do nauke.
                            Da ti pojednostavim: jedna kap kise je beznacajna, ali zajedno sa milijardama svoje sabrace cini poplavu.
                            "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
                            Meša Selimović

                            Comment


                            • Originally posted by limun View Post
                              Osecam se kao Isus Hrist dok su mu zabijali siljke u krst.
                              Da li je razmišljao o bolu u tom trenutku, hm...
                              “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

                              Comment


                              • Ko odlucuje o tome sta ces da razmisljas?
                                Ili pak, nemamo izbor, vec se sve samo odvija?

                                Comment

                                Working...
                                X