Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Svaki tip verskog ucenja za mene je nedopustiv. Bez obzira Limune to sto ti opisujes uopste nije agresivni verski pristup i nema za cilj svodjenje i pokoravanje nekom sistemu vrednosti, sem pokornosti sopstvenog uma sebi, koliko kapiram logiku.

    Religije koje nas okrzuju su vecinom agresivne ideologije, sistemi proizasli iz nekog verovanja, vekovima su vec mocne organizacije, potpuno institucionalizovane. Sama cinjenica da postoji piramidalni sistem u gotovo svakoj religiji, pruza dovoljno informacija o tome da iznad tebe postoje odredjena duhovna bica koja moras postovati ali sve i gotovo uvek po pravilima organizacije to jest onog entiteta koji je osnova te piramide.

    Dakle te organizacije kreiraju kodeks pravila na osnovu davnih zapazanja nekog duhovnog bica i ti prema njima treba tih pravila da se pridrzavas kako ne bi bio kaznjen za svoje greske. A da ne govorimo o menjanju i prilagodjavanju svih tih pravila kroz vekove uvek na nakaradan nacin.

    Ono sto ja filozofiram u svom malom, beznacajnom mozgu dovodi me do toga da ovaj svet nikada neci biti ujedinjen sve dok ne bude postojala jedna religija, sto je nemoguce ili potpuno odsustvo iste sto takodje nije moguce jer ljudi u svojoj nesigurnosti i strahovima uvek izlaz traze u nekom vise bicu koje po pravilu ima nesto bozansko u sebi.

    Da ne govorim o stepenu razvoja koji smo mogli dostici i koliko smo zaostali zbog opresije crkve i ostalih religijskih institucija koje su vekoovima gusili i ugnjetavali svaki pokusaj napretka ljudske civilizacije samo iz razloga da ne bi izgubili tu neverovatnu moc koju su posedovali nad ljudima. Koliko je tu genijalaca nestalo sa lica zemlje iz razloga sto su bili smatrani jereticima, koliko je genijalnih ideja spaljeno na lomaci i zakopano...
    Danas nista bolje nije.

    Ja smatram da misao nikada ne moze nestati, to je apsolut za mene Limune. Ne mozak, ne nista telesno nego misli, ako hoces onako tvrdo bez ulepsavanja skup elektronskih impulsa koji se prenose od jedne do druge celije. A ako hoces malo lepse, onaj nevidljivi deo tebe, ne ljustura ne postupci nego misao u svom izvornom obliku. Beskrajna i beskonacna misao, za koju mi kao veoma nerazvijena bica koja ne koriste svoj mozak kako treba nismo ni sposobni da shvatimo da li ona ikada ima svoj pocetak i kraj.

    Sve te price oko duha, oko duse meni su nekako magicne, kao neka davno izgubljena dogma koja i pored svih verskih institucija ostaje kao neka prica iza kulisa.
    Sve to ostaje i sve sto mi jesmo je misao, nista vise i nista manje od toga.
    There's something wrong with me chemically
    Something wrong with me inherently
    The wrong mix in the wrong genes
    I reached the wrong ends by the wrong means
    It was the wrong plan
    In the wrong hands
    With the wrong theory for the wrong man
    The wrong lies, on the wrong vibes
    The wrong questions with the wrong replies

    Comment


    • Originally posted by Indigo View Post
      Ja smatram da misao nikada ne moze nestati, to je apsolut za mene Limune. Ne mozak, ne nista telesno nego misli, ako hoces onako tvrdo bez ulepsavanja skup elektronskih impulsa koji se prenose od jedne do druge celije. A ako hoces malo lepse, onaj nevidljivi deo tebe, ne ljustura ne postupci nego misao u svom izvornom obliku. Beskrajna i beskonacna misao, za koju mi kao veoma nerazvijena bica koja ne koriste svoj mozak kako treba nismo ni sposobni da shvatimo da li ona ikada ima svoj pocetak i kraj.

      Sve te price oko duha, oko duse meni su nekako magicne, kao neka davno izgubljena dogma koja i pored svih verskih institucija ostaje kao neka prica iza kulisa.
      Sve to ostaje i sve sto mi jesmo je misao, nista vise i nista manje od toga.
      Igre sa recima mogu biti konfuzne. Ne treba se covek previse oslanjati na reci i njihova znacenja kada je ova tema u pitanju. Treba se nekako ograditi od toga i upustiti u ono sto druga strana pise, ne bi li tako uvideo slicnost sa logikom koju ona gaji.

      Ovaj deo koji sam podvukao me je jako iznenadio, jer kada bih recimo stavio rec "biće" umesto tvoje reci "misao", potpuno bi se uklopilo u ono sto bih ja rekao.
      Ne mogu ja tacno da znam sta ti mislis pod "misao" ali ne mozes ni ti da znas sta ja podrazumevam pod "bicem". Drugacija secanja podstakenmo u nasim mozgovima kada procitamo te reci, pa nam mozda deluje da ne mislimo isto.

      To vazi i sto se tice "duha". To je samo rec. Ja nemam pojma sta ti mislis pod njom. Ali svakako, ako je rec o nekim magicnim ili natprirodnim stvarima, ne volim ni ja takva nagadjanja.
      Last edited by limun; 11-12-17, 20:32.

      Comment


      • Originally posted by kronostime View Post
        To o cemu pricas je posledica Zakona kauzalnosti: Svaki dogadjaj je posledica nekog predhodnog dogadjaja i uzrok nekog buduceg dogadjaja i samim tim je jedinstven.
        Teziti za ponavljanjem nekog "osecaja" bi znacilo teziti za ponavljanjem svih dogadjaja koji su uzrocili njemu.
        Da ti pojednostavim: kao razbijanje kugli na bilijaru - nikad ne mozes ponoviti pocetni udarac u potpunosti.
        Nisam znao da se tako zove taj zakon, ali je logicno.
        Ali, zasto to podrazumeva razmisljanje?
        I zivotinje teze mnogo puta za ponavljanjem nekog osecaja, ali ne razmisljaju.
        Last edited by limun; 11-12-17, 20:45.

        Comment


        • Originally posted by limun View Post
          Ako odbacis ideje i verovanja, ako prestanes potpuno sa razmisljanjem, ostaje posmatrac, bice, apsolut. Zar mislis da zivot ne postoji bez razmisljanja, misli, ideja?
          Da bi popio vodu, da li ti moras da razmislis kako si zedan? Da ne bi zgazio u vatru, moras li da naucis da je vatra opasna? Misao ne podstice nikakvu akciju. Ali cini nam se da je suprotno.
          Pa pogledaj i sva druga ziva bica, kakve fascinantne stvari cine, bez da razmisle o tome.

          Potreba postoji sama za sebe, a to sto ti nazivas "misao o potrebi" je zapravo svest o potrebi. Da bih bio svestan necega, nije mi potrebno razmisljanje.
          Tesko je uociti razliku izmedju svesnosti i razmisljanja zbog toga sto prosecan covek danas neprestano razmislja i nema trenutak u kojem bi uvideo sebe kako ne razmislja. To se vezba meditacijom, ali je to vec druga tema.

          Kako mozes opaziti nesto posle umiranja tvog tela? Da bi opazio nesto potrebna su cula, tako da posle smrti ne ostaje nesto sto moze biti opazeno. U razna verovanja o raju, paklu, raznim Bogovima necu da zalazim, jer su to samo nagadjanja.
          Ne vodi se čovek kroz život samo instinktima, nego promišlja o postupcima, pa i životinje. Zašto se odricati nečega što nam je priroda podarila, kao nikom drugom? Mi upravo zbog te razlike i jesmo vladari Zemlje, oblikujemo i svoje i živote inferiornijih po svom nahođenju. Hijerarhija uvek mora da postoji, i najniži u toj hijerarhiji ima koristi od nje jer je suprotnost njoj - anarhija. Zahvaljujući tom čudesnom i neispitanom organu - mozgu, mi i dalje evoluiramo, postajemo sve savršenija bića i ne da se ne treba odreći te privilegije nego je prigrliti što je moguće čvršće i stalno ići napred.
          “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

          Comment


          • Originally posted by dekkard View Post
            Ne vodi se čovek kroz život samo instinktima, nego promišlja o postupcima, pa i životinje. Zašto se odricati nečega što nam je priroda podarila, kao nikom drugom? Mi upravo zbog te razlike i jesmo vladari Zemlje, oblikujemo i svoje i živote inferiornijih po svom nahođenju. Hijerarhija uvek mora da postoji, i najniži u toj hijerarhiji ima koristi od nje jer je suprotnost njoj - anarhija. Zahvaljujući tom čudesnom i neispitanom organu - mozgu, mi i dalje evoluiramo, postajemo sve savršenija bića i ne da se ne treba odreći te privilegije nego je prigrliti što je moguće čvršće i stalno ići napred.
            Ne kazem ja da ne treba koristiti um. Um je fenomenalan sve dok nam koristi samo kao alat.
            Ali ljudi ga danas koriste neprestano, tako oduzimaju sebi energiju bespotrebno i cesto izazivaju mentalne bolesti.

            Comment


            • Originally posted by limun View Post
              Ne kazem ja da ne treba koristiti um. Um je fenomenalan sve dok nam koristi samo kao alat.
              Ali ljudi ga danas koriste neprestano, tako oduzimaju sebi energiju bespotrebno i cesto izazivaju mentalne bolesti.
              Nema mentalnih bolesti procentualno ništa više nego ranije, u odnosu na svetsku populaciju. S druge strane, život sada je mnogo komforniji nego pre samo 50 godina.
              “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

              Comment


              • I sto je, po mom misljenju najgore, vecina ljudi smatra sebe svojim umom.

                Dok peres zube - razmisljas, dok se umivas - razmisljas, dok se tusiras, dok jedes, dok vozis kola, dok trcis, dok lezis pre spavanja.. Non stop.
                Ne razmisljas samo u situacijama kada radis nesto sto nije rutina, kada moras da se udubis da ne bi pogresio. Npr kada igras kosarku, skijas, sviras gitaru itd. Zato se posle takvih aktivnosti covek oseca psihicki olaksano. Jer nije razmisljao.

                A sto se tice mentalnih bolesti, mislio sam i na laganje, kradju, prevaru, ljubomoru itd. Za mene su sve to devijacije.
                I ne mislim da ih ima vise nego ranije, cak mislim da je ranije stanje bilo gore. Bar sto se naseg dela sveta tice.

                Comment


                • Originally posted by limun View Post
                  I sto je, po mom misljenju najgore, vecina ljudi smatra sebe svojim umom.

                  Dok peres zube - razmisljas, dok se umivas - razmisljas, dok se tusiras, dok jedes, dok vozis kola, dok trcis, dok lezis pre spavanja.. Non stop.
                  Ne razmisljas samo u situacijama kada radis nesto sto nije rutina, kada moras da se udubis da ne bi pogresio. Npr kada igras kosarku, skijas, sviras gitaru itd. Zato se posle takvih aktivnosti covek oseca psihicki olaksano. Jer nije razmisljao.

                  A sto se tice mentalnih bolesti, mislio sam i na laganje, kradju, prevaru, ljubomoru itd. Za mene su sve to devijacije.
                  I ne mislim da ih ima vise nego ranije, cak mislim da je ranije stanje bilo gore. Bar sto se naseg dela sveta tice.
                  Zasto je najgore sto vecina ljudi definise sebe svojim umom, kada je upravo taj um ono sto je razlicito od osobe do osobe i cini ih jedinstvenima?
                  Razmisljanje je ono sto nas odvaja od nizih zivotnih formi i ono sto je dovelo do ovakvog napretka covecanstva kroz razlicita ucenja i verovanja od animizma pa do organizovanih religija i njihovog odnosa prema novim idejama. Da nije bilo renesanse i humanizma u hriscanstvu - i danas bi se lecili molitvom i smatrali da je "sve bozja kazna za prvobitni i potonje grehove", da nije bilo islama - danas ne bi znali za dela Platona, Aristotela i, uopste, anticku kulturu koju je hriscanstvo tokom srednjeg veka smatralo paganskom i nepozeljnom..... i tako mozemo navesti za bilo koju religiju.
                  Misljenje je upravo ono sto razdvaja covecanstvo od smese razlicith organskih i neorganskih materijala koji cine nasa tela i traziti da se odreknes misljenja je suludo jer time sebe sebe svodis na primitivni nivo skupa molekula.
                  Kad pomenu rutinu, i kod nje je razmisljanje potrebno - kako ces prepoznati niz ponavljajucih radnji od niza nasumicnih radnji ako ne razmisljas?
                  "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
                  Meša Selimović

                  Comment


                  • Da li dok peres zube razmisljas o svakom pokretu ruku, da li dok jedes razmisljas o svakom pokretu vilice? Ako ne, ko onda to radi? Razmisli o tome, tj pokusaj da razgranicis razmisljanje sa instinktom.
                    A i ne samo to, recimo, dok jedemo hranu, mi smo svesni tog procesa samo kad zvacemo, a jednom kad je progutamo, mi je zaboravimo. Posle tek nastaje hiljade procesa unutra dok se ona vari, a ko razmislja o tome?



                    I da ne shvatis pogresno, ne mislim da je razmisljanje lose, samo mislim da covek treba biti svestan neceg mnogo veceg od toga, da razume da se mnogo kompleksniji procesi odvijaju sami od sebe, van razmisljanja, i da ni jedan um ne moze da ih objasni.
                    Last edited by limun; 12-12-17, 08:25.

                    Comment


                    • Originally posted by limun View Post
                      Da li dok peres zube razmisljas o svakom pokretu ruku, da li dok jedes razmisljas o svakom pokretu vilice? Ako ne, ko onda to radi? Razmisli o tome, tj pokusaj da razgranicis razmisljanje sa instinktom.
                      A i ne samo to, recimo, dok jedemo hranu, mi smo svesni tog procesa samo kad zvacemo, a jednom kad je progutamo, mi je zaboravimo. Posle tek nastaje hiljade procesa unutra dok se ona vari, a ko razmislja o tome?
                      Naravno da razmisljas dok zvaces, jer mozes da se ugusis ukoliko pokusas da progutas nesazvakanu hranu.
                      "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
                      Meša Selimović

                      Comment


                      • Obracas paznju, ali ne razmisljas.
                        Izbegavas poentu koju hocu da ti objasnim.

                        Comment


                        • Originally posted by limun View Post
                          Obracas paznju, ali ne razmisljas.
                          Izbegavas poentu koju hocu da ti objasnim.
                          A to je, sta? Da ne treba razmisljati? Probaj da argumentujes to validnim argumentima, samo sto , pri tom, opet upadas u kontradikciju - moras da razmislis o tome koji su pravi argumenti za tvoju tvrdnju.
                          "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
                          Meša Selimović

                          Comment


                          • Izgleda da nisi citao moje prethodne odgovore. Samo si prelistao, a nisi razmislio o tome.
                            Vec sam ti odgovorio na pitanje koje postavljas. Mogu do sutra da pisem, ali ti se neces potruditi da razumes.

                            Ajde opet ukratko, posto ne verujem da ces se zainteresovati, a da ne bude da ti nisam odgovorio.

                            Ja kazem da je vrlo bitno da covek shvati da on nije svoj um. Objasnio sam ti vec zasto. Um podrazumeva razmisljanje, a razmisljanje ne pokrece nikakav proces. Dok jedemo, mi ne razmisljamo o pokretima vilice vec o ko zna cemu: kakvo je vreme napolju, sta cemo da radimo kasnije, o problemima itd. Svaka misao nas odvlaci od onoga sto se trenutno desava. Ne zezaj, niko ne prati pokrete vilice dok zvace. Ali ajde, ne moras se sloziti, ali kako objasnjavas cinjenicu da se proces varenja odvija iako ne razmisljas o tome? Znaci, ako si ti UM, ko onda vari hranu? Jel zeludac bice za sebe? Ili je tvoj?

                            Covek treba da razmislja kada je to potrebno, ali ja tebi ukazujem na poentu da nije razmisljanje zasluzno za sve procese koji se odvijaju u nasem telu, a koji jesu MI, vec da je razmisljanje tu da nam obrazlozi umno te procese kako bismo ih razumeli. Neke razumemo, neke ne, zavisi od onoga sto smo naucili. Znaci, misao ne pokrece nista. A ti govoris da smo mi um.

                            Koji um je zasluzan za beskonacan broj procesa koji se odvijaju u ovom univerzumu? Da li neko promisljeno obavlja te aktivnosti ili se obavljaju same od sebe? Nije ovo nista tesko razumeti, ali da bi razumeo, jedino sto je potrebno je da zelis to. Ako je jedini cilj tvog ulaska u raspravu da mi pokazes da nisam upravu, bespotrebno je. Mozes uvek naci neku zackoljicu sa kojom se ne slazes, ali ono glavno ces izbeci. I da ne shvatis kao da te jurim da prihvatis ovo, izbor je tvoj, ja sam odvojio svoje vreme zeleci dobro tebi, tj da naucis nesto novo, ali sada je do tebe hoces li to ili ne. Imas i moje prethodne postove koji ce mozda bolje odgovoriti na tvoje pitanje, samo je potrebna spora analiza.

                            Comment


                            • Originally posted by limun View Post
                              Obracas paznju, ali ne razmisljas.
                              Izbegavas poentu koju hocu da ti objasnim.
                              Ne izbegava nego ti je ukazuje - sve radnje koje čovek čini su kontrolisane od mozga osim disanja, koji je nevoljna radnja. U toku konzumiranja hrane svaki organ ima svoju funkciju, a iznad svih je mozak, on odlučuje kada ćeš i da li ćeš da jedeš od informacija koje dobija iz želuca, a kad je uzmeš onda organi digestivnog trakta obavljaju radnje koje se obavljaju nezavisno od rada mozga, jednostavno nema potrebe da mozak učestvuje u njima. Kad se završi varenje šalje se odgovarajući hormon mozgu koji daje osećaj sitosti. Tako da sve počinje i sve završava sa mozgom, ovo je samo jedan primer. Pored mozga, srce je najvažniji organ, s tim da mozak kontroliše i srce, kao uostalom i sve ostale organe.
                              “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

                              Comment


                              • Slazem se sa svime sto si napisao.
                                Ali ja ukazujem na nesto drugo - razmisljanje.
                                Mozak nije sam po sebi razmisljanje.

                                Comment

                                Working...
                                X