Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hrana i piće

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Slazem se u potpunosti. Iskljucujem se

    Comment


    • Originally posted by kronostime View Post
      Elem, razvlacim se po ovom vremenu k`o dzukac pored peci, kad u jednom trenutku stari neprijatelj zeludac pocne da se buni:
      - Baci stogodj u mene sem rakije i vina - pizda ti materina,
      - Khm, da vidimo: imam slanine, tu je i suvi vrganj, a belo vino se smeska iz boce tikveske Smederevke....
      - Zeno, gde je multikuker?
      - Eno ti ga medj` ostalom skalamerijom - dabogda glavom u njemu mesao.
      - Dobro de...

      Skalamerija nadjena, postavljena, materijal pristavljen na dohvat ruke - Here we go:

      Rizoto sa vrganjima i pancetom

      Naseci sitno glavicu crnog luka, jednu sargarepu i slaninu na kockice (ko izmisli mesoreznicu i masinu za vakuumiranje u foliji - hvala mu dje cuo i ne cuo). U multikuker staviti malo maslinovog ulja, kockicu putera i malo rendanog djumbira i ukljuciti da se sve to lepo zagreje na 180C. Suve vrganje potopiti u vrelu vodu da omeknu. U zagrejano ulje ubaciti seckan luk, sargarepu i slaninu i prziti jedno 5-6 minuta. Dodati 200 gr pirinca (Arborio, Basmati, moze i kocanski - samo se duze sprema) i prziti dok pirinac ne postane staklast. Dodati ocedjene pecurke i 2 dL belog vina i kuvati dok alkohol ne ispari, a pirinac upije tecnost. 2 posne kockice za supu razmutiti u litar vrele vode i dodavati postepeno pirincu sve dok upija.Posoliti i pobiberiti po ukusu, dodati sitno seckan vlasac i rendani peccorino, dobro izmesati i servirati gladnim ukucanima koje je miris izmamio iz sobe.
      PS. Multikuker sa tajmerom je fenomenalan za ovakva spremanja
      Baš rižoto sa pečurkama i pančetom mi je omiljeni, mada volim i sa morskim plodovima, ali njega manje ljudi gotivi, pa ga i retko pravim. U svakom slučaju rižoto ima bezbroj kombinacija, ali i više pravila...ono možda najvažnije da moraš da stojiš pored šporeta i stalno mešaš dodavajući vrlo malo i postepeno tečnost, kada prethodna ispari. Ebo multikuker

      Drugo pravilo, vrsta pirinča za rižoto. Samo i isključivo Arborio, Karnaroli ili Vialone Nano, koji jesu malo skuplji, ali sve ostale vrste nisu pogodne, jer sadrže manje skroba ili nisu okrugla zrna ili se predugo kuvaju.

      Treće, kada se fino izdinsta sitno, sitno naseckan crni luk na puteru (ja ne stavljam u ovoj kombinaciji đumbir, niti šargarepu, već 1-2 čena belog luka) doda se pirinač koji se skoro na suvo vrlo kratko uprži, da se zrna zatvore, da se ne bi desilo da se brzo raskuvaju i postne muljav rižoto na kraju.

      Četvrto, kada ispari prvo alkohol odnosno ona određena količina belog vina ili Vermuta, suvog Martinija, koja je prva tečnost koja se doda u pirinač, sipa se postepeno malo po malo oko pola do cele kutlače prethodno pripremljenog bujona (zavisi kolika je kutlača) ili supe, a tek kada ta tečnost ispari, uz stalno mešanje naravno, dodaje se dalje bijon/supa... ali nikako i nikakave gotove kocke, jer one menjaju i dominiraju ukusima....samo pravi bujon (ili supa), po mogućstvu pileci, juneći, mada može i onaj od povrća. Tečnost koja se dodaje mora biti obavezno vruća i pažljivo da se ne prekuva pirinač, sve se kuva na srednjoj T da se nikako ne skuva naglo, tako da je najbolje probati često da li je gotov.

      Volim da stavim vise vrsta različitih pečuraka, a obavezno u rižoto stavim i lisičarke, suve, sveže svejedno... i njih spremam posebno. Prvo sitno naseckam pančetu da porumeni, izvadim i u istoj masnoći izdinstam kratko razne pečurke sveže, suve, prethodno hidrirane, 2 čena izgnječenog belog luka (onog sa početka), obavezno majkinu dušicu, peršuna malo, so, i biber.... i ovu smesu, sa pančetom, dodam na pola kuvanja pirinča. Na kraju, kada je skuvan pirinač, nikako raskuvan, skloni se sa šporeta i umeša se hladan puter isečen na kockice i narendan parmezan, odnosno pekorino ko voli jaci ukus, i onda je kremast i savršen uz čašu belog...
      Oooojhhhhh

      Inače sa dobrom organizacijom, već spemljenim bujonom/supom ranije kao i na ovaj način pečurke spremljene posebno, potrebno je max 20 min kuvanja, pa i manje.

      Ovo su sve moja iskustva, a evo završne reči vrhunskog stručnjaka Gualtiero Marchesija, tate za rižota:

      Najčešća greška koja se pravi je da se pirinač kuva do poslednjeg minuta sve dokle tečnost ne ispari. NE. On se sklanja sa vatre 2-3 minuta pre nego što je kuvan i jaaaaaaako je mekan. U njemu ima tečnosti ali nije više redak. U tom trenutku smo došli do najvažnije operacije – na italijanskom se zove mantecatura (ali čini mi se da ne postoji prevod). Mantecare znači učiniti da nešto postane mekano. To znači da se van vatre u rižoto stave kockice hladnog putera i parčići sira koji je naveden u receptu. Promeša se jako brzo da bi se rastopio i puter i sir, poklopi se i ostavi 2 minuta.

      Rižoto na tanjiru treba da je još uvek mekan i da prosto talasa na njemu… kaže se il risotto all’onda.
      Kako volim ove Talijane (osim u sportu -.-)
      sigpic

      Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
      But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

      Comment


      • Kada rastopis kockicu u 1/2L vrele vode isto dobijes bujon, a koji - e, to vec zavisi od kockice.
        PS. Multikuker koristim da ne bih stajao za sporetom - stavim ga na stocic i shjednem pored
        Last edited by kronostime; 04-12-17, 12:35.
        "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
        Meša Selimović

        Comment


        • Ne. Kockice su veštačka stvar koje mogu da posluže za neka druga variva, mada ih ja recimo skoro uopšte i ne koristim. Nikakve veze između njih i domaće supe ili bujona.

          Što se tiče mulltikukera, on je dobar za jela koja se dugo kuvaju i gde nije potrebno mešanje, ovde nije to slučaj. Za rižoto je najvažnije mešanje, jer se postepeno dodaje tečnost, u tvom slučaju spremaš kuvani pirinač, da ne kažem pilav, ne i rižoto
          sigpic

          Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
          But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

          Comment


          • Originally posted by miloolja View Post
            Ne. Kockice su veštačka stvar koje mogu da posluže za neka druga variva, mada ih ja recimo skoro uopšte i ne koristim. Nikakve veze između njih i domaće supe ili bujona.

            Što se tiče mulltikukera, on je dobar za jela koja se dugo kuvaju i gde nije potrebno mešanje, ovde nije to slučaj. Za rižoto je najvažnije mešanje, jer se postepeno dodaje tečnost, u tvom slučaju spremaš kuveni pirinač, ne i rižoto
            Pomesala si sa Slow Cookerom - Krchkom. Nije isto sokocalo.
            "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
            Meša Selimović

            Comment


            • Vidiš, sa tim kukerima nisam u ljubavi baš... i ne trebaju mi. Hvala na ispravci.. videh kuker.. kad eto, ne lezi vraže.
              Maa dobro, izmišljaju Ameri svašta, koliko kuvaju nije ni čudo. Ali suština nije pormenjena...ovo što ti spremaš nije rižoto, samo ga tako zoveš
              sigpic

              Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
              But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

              Comment


              • Oljice ti si zena iz snova,kuvas,pratis fudbal,sport generalno.Sta bi vise jedan muskarac mogao da pozeli.

                Comment


                • Originally posted by bici View Post
                  Sori buraz, nisam znao da si toliko osetljiv. U raspravu nemam nameru da ulazim, probao si pršutu, znas da nema mesta raspravi.

                  Sto se boldovanog tice, ti si taj koji ovde vredja i povredjuje. Nazvati smesu semenki bundeve i pahuljica pljeskavicom, to me je duboko povredilo. Naravno da ces reci da nemas takvu nameru, ali i to je normalno.
                  Rekao je pritom da je to vrlo ukusno, nije lijepo trolovati.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Vladan View Post
                    Rekao je pritom da je to vrlo ukusno, nije lijepo trolovati.
                    Ban?
                    Originally posted by Dekinjo
                    Šta mislite da su Livepulu poništili dva čista gola, a Sitiju nisu. Koliki bi bio rezultat? Pa 3:3
                    Originally posted by La Jugoslavia
                    Crvena zvezda je naša, iako je oteta, ona je naša, iako je okupirana. A da je oteta i okupirana, to stoji i to jeste, apsolutno se slažem.

                    Comment


                    • Originally posted by bici View Post
                      Ban?
                      Ukusi su razliciti. Ja mu na primer verujem na rec i ako se nikada necu licno uveriti (barem mislim da se nikada necu uveriti).
                      sigpic

                      Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

                      U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
                      Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

                      Comment


                      • Originally posted by bici View Post
                        Ban?
                        Vegan, Ajfonovac i Liverpulovac, ni ban tu ne pomaze
                        sigpic

                        Comment


                        • Treba više pažnje posvetiti šta se trpa u organizam što se tiče šećera. To je prava pošast. Pre nego što krenete da tamanite npr. neku čokoladu, pogledajte deklaraciju.

                          Ja sam pre neki dan navalio na milku, da bi pročitao da u 100g milka čokolade, ima 59.5 grama ugljenih hidrata, od kojih je 58 grama šećer. Znate ono kad pročitate - ugljeni hidrati, nije to toliko strašno, ali pod UH pogledate koliko je šećera i shvatite nešto.

                          Od 100 grama milka čokolade, vi pojedete skoro 60 grama šećera. E to je smrt za organizam.

                          Ironija je što ja ovo pričam, a najveći porok u životu su mi slatkiši.

                          Što se tiče mesa, piletina i riba su mi prioritet. Jedem ih svaki dan. Ne mogu da zamislim da belo meso izaziva bilo kakvu vrstu bolesti, a tek riba...osim ako nije proizvedeno u Hirošimi.
                          I LOVE HOUSE MUSIC!!

                          Comment


                          • I tovljena riba Zola nikako nije zdrava, ona ista koja uglavnom ima po ribarnicama kod nas.

                            Ja ti limune sve verujem i podrzavam. I sama sam mnogo eksperimentisala sa ishranom i dalje to radim...i to je pravo znanje i umetnost. Ove tvoje pljeske nisam probala ali jesam nesto vrlo sliicno, i veoma je ukusno. Jaka stvar otici u pecenjaru i kupiti svinjsko ...a sta je zdravije i kome sta prija....pa samo umereno, otvorenog uma i raznovrsno, to je kljuc. I naravno, svako ima prava na izbor.

                            Ehhh Ivane hvala, sve znam, prica mog zivota...da....

                            tt
                            sigpic

                            Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                            But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                            Comment


                            • Meni se npr. matorci bave amaterskim ribolovom. Idu negde od aprila do oktobra možda kad god stignu na pecanje. Dosta su i para uložili u to. Jednostavno im je to hobi. Tako da kad god hoću neku ribu, samo odem do njih i pokupim. Zamrzivač je pun ribe. 7-8 vrsta najmanje. I slažem se da ima dosta razlike u odnosu na ribarnice(ne sve, ali na većinu).

                              Kad me mrzi da spremam(uglavnom ja samo jedem) onda naravno neka kvalitetna tunjevina iz konzerve.

                              Što se tiče pljeski, ja obožavam pljeskavice od tikvica. Izrendane tikvice, da puste onaj svoj sok.
                              I LOVE HOUSE MUSIC!!

                              Comment


                              • Ooo znam sta je prava riba i moj otac i deda su strastveni pecarosi.

                                A pljeske od narendanih tikvica sa fetom? I obavezno imam u zamrzivacu preko zime nekoliko pakovanja vec izrendanih tikvica..mada ih sada ima stalno u ponudi.
                                Odlepice bici.

                                tt
                                sigpic

                                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                                Comment

                                Working...
                                X