
Ovo ce biti 15. evropsko prvenstvo u fudbalu, i prvo u kojem ce ucestvovati 24 ekipe nakon prosirenja u odnosu na 16 ekipa sto je bio standard od 1996. godine, sto samim tim znaci i najvece od postojanja. Domacin ce po treci put biti Francuska, koja je ovo takmicenje uzimala dvaput, i to upravo jednom kada su bili domacini.
Takmicenje ce trajati tacno mesec dana, od 10. juna do 10. jula, zakljucno sa finalom koje ce se odigrati na najvecem stadionu u Francuskoj, Saint-Denisu.
Francuska je u svom pohodu za osvajanje organizacije turnira, pobedila Tursku i Italiju, sa 43 glasa naspram 38 i 23 i tako 28. maja 2010. proglasena za domacina. Svedska i Norveska su poslali zajednicku ponudu pre roka koji je glasio 9. marta 2009. ali su se kasnije povukli, ostavivsi ove tri zemlje u borbi za organizaciju.
Istorijat turnira








Kao sto se iz prilozenog i vidi, Spanija i Nemacka su najvise puta uzimali ovaj turnir, po 3 titule, od cega je samo Spaniji poslo za nogom da odbrane taj trofej, i to upravo na poslednja dva turnira. Nemci su samo jednom kao unitarna drzava uzeli ovaj trofej, i to im je i bio poslednji put, 1996. godine kada su u finalu porazili fantasticnu generaciju Ceske rezultatom 2-1, tada cuvenim pravilom zlatnim golom u produzecima gde je junak meca bio Bierhoff, koji je inace dao i prvi gol.
Ovaj turnir pamti neke od najvecih podviga, najveca iznenadjenja, najvece i najbolje poteze, a bogami i ucinio je neke igrace velikim.
Pa tako pamtimo 2004. cuvenu reprezentaciju Grcke i Ottoa Rehhagela koji je izgradio mozda jedan od najdisciplinovanijih i najcvrscih timova ikada vidjenih. I dan danas kada pricamo o defanzivnim stilovima fudbala, prvo na um pada ovaj tim Grcke. Iako su gotovo jedva prosli grupe, nakon toga se pise istorija i pobeda protiv tada domacina Portugala i jedne od najtalentovanijih generacija tog doba, koja je kasnije dala jednog od najboljih igraca svih vremena sasvim sigurno, Cristiana Ronalda.
Kada se prica o iznenadjenjima, ne moze se zaobici cudo 1992. kada je Danska, koja se cak nije ni kvalifikovala regularno i sasvim slucajno usla na turnir nakon diskvalifikacije tadasnje Jugoslavije zbog sankcija, osvojila isti, tim koji je predvodjen madjionicarem tog doba, Michaelom Laudrupom.
No, ne treba zaboraviti ni neke selekcije koje nikad nisu uzimale ovaj trofej, a bili su u finalima, tu spadaju Ceska kao samostalna republika, s obzirom da su kao Cehoslovacka osvojili, Portugal, Belgija po jedanput i stara FNR Jugoslavija koja je cak dvaput igrala finala, prvo upravo na prvom zvanicnom turniru koje su izgubili od SSSR, a drugo od Italijana 68. i to tada u povratnom mecu, jer produzeci nisu postojali nakon sto se remizira posle 90 minuta.
Ipak najvise izgubljenih finala imaju bivsi SSSR i Nemacka, po triput, od toga Nemci opet samo jednom kao unitarna drzava.
Cuveni Madjari pogotovo na tim prvim turnirima nikad nisu ni igrali finala, a imali su jednu od najboljih generacija. Engleska koja se naziva kolevkom fudbala, takodje nikad nije bila u finalu.



Platini je dugo vremena najbolji strelac na evropskim prvenstvima, ali ove godine njegov rekord je pod pretnjom, jer mu je jedini aktivni, a najblizi igrac, Cristiano Ronaldo. Ronaldo takodje moze da obori rekord Platinijevog sunarodnika, Thurama, ali i legendu van der Sara, po broju odigranih meceva, sto ce se vrlo verovatno desiti ako CR odigra sve meceve samo u grupnoj fazi.
Stadioni


Timovi, grupe i raspored meceva








Sudije:
Spoiler
Lopta i maskota turnira




Comment