
2015/2016
Dugo ocekivano 24. izdanje Premier Lige od njenog reformiranja 1992. godine, uskoro pocinje. Zakljucno sa reformisanom PL, ovo ce ukupno od postojanja najviseg ranga engleskog fudbala, biti 117. sezona.
Nekako je postala navika da govorimo "sledeca sezona ce nadmasiti proslu", bilo da je u pitanju megalomansko trosenje na igrace, ili sveukupan kvalitet lige, opet treba ponoviti tu recenicu.
Iz godine u godinu smo svedoci finansijskog rasta same lige, vise nije to samo pitanje timova koji su u vrhu, vec i onih u sredini, pa cak i onih koji ce se mozda neminovno boriti za opstanak, i ovo leto je dokaz toga, jako veliki priliv kvalitetnih igraca u manje sredine, cime ruse konkurencije van Ostrva, jer im finansijska nadmoc to dozvoljava.
Vecina timova je zadrzala svoje trenere od prosle sezone, neki su tu promenu vec sproveli u toku prosle sezone, ali nece biti puno novih lica u tom pogledu, sem onih koji dolaze iz Championshipa.
Ne mogu se oteti utisku da ce ova sezona biti jedna od neizveznijih po pitanju prvaka, pored starih konkurenata, cini se da se pojavljuje jos njih, a tu su i timovi koji mogu tu sansu vrebati iz senke, ali o tome vise kasnije.
Da bi razumeli malo bolje o cemu cemo kasnije pricati, treba bar malo proci kroz retrospektivu prosle sezone i videti kako je ta sezona tekla i iz toga izvuci sta nam timovi mogu ove sezone ponuditi.
Premier League 2014/2015 - Review


Ova sezona kako je odmicala, tako se sve vise isticala mentalna snaga i fizicka sprema igraca Chelsea, koju je Mourinho usadio tokom dve sezone nakon povratka. Nekako su bili u drugoj ligi u odnosu na ostale, nisu igrali najlepsi fudbal, igrali su koliko treba, najmanje su kiksali i bili, pa moze se reci, ubedljivo prvi jer se sigurno ocekivala neizvesnija borba za titulu. Mourinho je tako dokazao svoj primat i trenersko znanje, jer je uvek u svojoj drugoj sezoni uzimao titule, i to prilicno suvereno.
Najveci konkurent, Manchester City je masovno varirao, imali su problema sa povredama, neka od pojacanja poput Mangale ili Bonya se nisu skroz pokazala i opravdala skupo placeni novac, i nikako nisu mogli uspostaviti kontinuitet utakmica, toliko da su cak bili jedno vreme u opasnosti da izgube poziciju u top4. Aguero je pak bio zdraviji nego sto je to ranijih sezona bio slucaj, i zavrsio je kao najbolji strelac lige, oborivsi i svoj licni rekord, 26 golova. No to je nekako proteklo u senci, jer je City krenuo sa dobrim rezultatima pred sam kraj sezona, kada je titula bila daleko, ali takodje i pad van top4.
Arsenal nije bio toliko dobar, slicne stvari kao i ranijih sezona, povrede, pad forme na sredini sezone, losi rezultati u Evropi, bodovno losiji u odnosu na proslu sezonu, ali jedno mesto vise. Pozitivne stvari za njih su se desile u vidu Coquelana i mladog Bellerina, veliki boost pojacanje Alexisa, nedovoljno za bilo kakav juris za titulu doduse.
Manchester United posle najgore sezone u poslednjih 20 godina, se vratio u top4, ekpresno. Mada su oni imali daleko najvise promena, kako kod pojacanja koja su bila skupa, tako i kod samih menjanja formacija u toku sezone i igraca. Di Maria nije opravdao novac, iako je imao povremene bljeskove, vrlo slabo za njegov nivo, Falcao nije bio prepoznatljiv. Na kraju od svih pojacanja, van Gaal je ubacio neke starije igrace koji su duzi niz godina tu, zanemarivsi "status zvezde", poput Younga koji je pokazao koliko moze da doprinese, pa i Fellainija koji se iz mrtvih vratio i to je urodilo plodom. Dosta kombinacija, dosta rizicnih stvari koje ipak nisu imale vece posledice, jer su konkurenti za to top4 mesto bili u mnogome dosta slabiji. Vidan napredak u polju i u igri u odnosu na Moyesa je prikazan, i na kraju 4. mesto koje je bilo na izmaku, dostignuto, verovatno prelomna tacka pobeda u derbiju protiv LFC.
Nakon sezone iz bajke, ponovo pad u ocajanje Liverpoola. Veliki gubitak u vidu Suareza, a onda dodatan udarac neigranja Sturridgea skoro cele sezone, slabih partija Sterlinga, udarni trio koji je bio strah i trepet, nije vise postojao. Veliki napredak Coutinha nije bio dovoljan, a ni pojacanja u vidu Lallane i Lovrena iz So'tona nisu opravdala ocekivanja. Lovren je statisticki bio jedan od najgorih defanzivaca lige, dok pak Lallana bivao cesto odsutan zbog sitnih i hronicnih povreda i nije uspevao uci u pravu formu i ritam, uglavnom bljeskovi dobrih igara iz So'tona. Jos vise je odmoglo lose igranje Stevena Gerrarda koji je mentalno bio u ponoru nakon gubitka titule, niti je fizicki bio spreman za jos jedan podvig. Hrabra odluka Rodgersa da ga stavi na klupu rezultirala je u malo boljoj igri i klub se ponovo aktivno borio za top4, medjutim u kljucnim utakmicama, kao u onoj protiv Utd-a na Anfieldu, ocigledan mentalan pad i nedovoljan kvalitet igre.
Losa transfer politika nije nimalo pomogla, i 6. mesto na kraju je realnost.
Napomenuti i Spurse koji nisu mnogo ponudili iako su zavrsili ispred Liverpoola, nisu bili vidjeni u aktivnoj u borbi za 4. mesto, uvek im je mnogo falilo, iako su cinili neke sjajne rezultate, uvek su kiksali tamo gde ne treba, ali jedna vrlo pozitivna stvar za njih je otkrovenje Harry Kane, koji je bio najbolji strelac lige iza Aguera.
So'ton nakon onakvog egzodusa, pametno ulozio novac, Koeman lepo ukomponovao pojacanja i ekipa je stigla do druge najbolje odbrane u ligi. Jedno vreme su bili tako visoko da se pricalo o Ligi Sampiona, ali samo kroz saputanje, ipak nije bilo realno, mozda nekad.
Gary Monk je opet napravio sjajan posao sa Labudovima, Pullis opet spasao klub ispadanja, Everton je bio apsolutno razocarenje, ali je zato Leicester mozda imao najbolji comeback i spasavanje od relegacije, ikad. Kada su ih svi videli u Championshipu, krenula je serija rezultata i pobeda, nebitno ko je bio protivnik, cinili su nemoguce i ostali u ligi.

U jakoj konkurenciji, Hazard je ipak bio bez premca. Nekad se pricalo o tome da sam vodi Chelsea ka tituli, kada niko nije umeo da povuce, on je bio tu, da prodre kroz odbranu, iznudi penal, da odlucujuc gol ili doda saigracu, na bilo koji nacin, njegov doprinos je bio neizbezan. Zasluzeno je poneo titulu najboljeg igraca lige, dok je Harry Kane poneo laskavu titulu najmladjeg i najboljeg igraca lige. Zlatna kopacka je otisla u ruke Aguera sto je vec receno, a zlatna rukavica u ruke Joea Harta. Najbolji menadzer svakako Mourinho iako nikad nije bio proglasen za trenerom meseca, sto je prvi put u istoriji ovih nagrada da se ovako nesto desi.

- £513,583,000 - to je trenutno cifra koju su PL klubovi potrosili na svoja pojacanja, od toga najveci potrosnje, za svoje potrebe izdvojio Liverpool, ali su oni i najvise inkasirali od prodaje Sterlinga (doduse to ce mozda biti predjeno od strane Utd-a eventualnom prodajom Di Marie).
Christian Benteke je trenutno "zvezda" prelaznog roka, koja je placena enormnih 32,5m funti, odmah zatim sledi transfer Firmina, oba akvizicije Liverpoola.
Nema ekipa koje nisu potrosile ni centa ovaj rok.
Ide onaj deo price gde se prica o predvidjanjima za sledecu sezonu.
S obzirom na kolicinu novca, uigranosti nekih ekipa, i sveukupno prikazanih igara prosle sezone, mozemo zakljuciti da treba ocekivati cak 4 tima da se bore za titulu.
Chelsea kao prvi kandidat i branilac, City sa osvezenjem u ekipi i moguce jos pojacanja, Arsenal po pitanju uigranosti i spremnosti i Manchester United koji je u dobrome poboljsao ekipu daleko u odnosu na proslu sezonu. Sve je ovo relativno, pogotovo kada su Arsenal i Man Utd u pitanju. Dobro je poznat problem povreda kod Wengera, gde se kljucni igraci pred kljucni deo sezone povredjuju masovno, dok Utd-u mozda fali jos nekoliko elemenata da bi bili oni pravi i legitimni kontenderi. S obzirom da je ostalo jos mesec dana do kraja prelaznog roka, ne treba ne ocekivati dodatna pojacanja, pogotovo kada su klubovi iz Manchestera u pitanju.
City je poceo osvezivanje, skupo je placen Sterling, a ocekuje se jos. Ostanak Yaye je dodatan razlog zasto ce ova ekipa biti konkurent za titulu i to jak.
Arsenalu fali prvoklasni napadac, i prica se o tome vec neko vreme, da li ce do kraja uspeti da dovedu neko jako ime, pitanje je, no oni i sa ovim rosterom mogu daleko, naravno injury free, da li je to moguca prica, ostaje da se vidi.
Utd je doveo snazna pojacanja u veznom redu, ali se cini malo napadacke snage, iako je talentovani i najbolji strelac Eredivisiea prosle sezone Depay, dosao. Ocekuje se sigurno jos pojacanja, kako u napadu, tako i u odbrani.
Chelsea treba jedno osvezenje u napadu, doveden je Falcao, ali treba videti koliko je to dobar potez. Fali im kreativaca, ekipa se pretvorila u pravu ratnu masineriju, ali cini se da Mou mora da osvezi tim da bi ponovio podvig od prosle sezone.
Liverpool je ta ekipa iz senke, ali samo ako im se poklope stvari. Po prvi put, Brendan Rodgers je doveo pojacanja koja je hteo, nije bilo prepreke, nije bilo mete B, planski vrlo dobro odradjeno, iako se mozda u vidu cene nije mnogo poklopilo, ipak inflacija na trzistu i jacina funte je ucinilo svoje. Sturridge posle operacije se ocekuje tek pocetkom septembra, ali se isto tako ocekuje prestanak hronicnih povreda koje je ranije imao, sto ce biti veliki boost.
Spursi nisu odradili leto kako treba, dovedeno je pojacanje na poziciji stopera, i to Alderweireld koji je pokazao prosle sezone kvalitet, ali se ekipa bitnije nije menjala i pitanje je koliki je njihov domet.
Otprilke mala analiza top timova.
Sredina lige nikad nije bila poznata i uvek se dese iznenadjenja, mada se Swansea i So'ton polako isticu i odvajaju sjajnom politikom i odlicnim trenerima. Ni borba za relegaciju nije nista bolja prica za predvidjanje. Uvek puno timova, koji ce konkurisati za vise od 10 mesta. Slabi rezultati u Evropi su veliki trn u oku Engleza, ali ova liga uprkos tome uopste ne gubi na zanimljivosti i cini se uvek popularnijom u odnosu na prethodnu sezonu.
Comment