Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vesti, opste F1 i autosport diskusije

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Toecutter71 View Post
    Voleo bih čuti objašnjenje za "Prljav Vazduh"mene su učili da ako krenem nešto da objašnjavam to objasnim do kraja, nekada je "Firung" bio vrlo poželjan dok su se bolidi "oslanjali" na mehanički grip(ili prijanjanje bolida isključivo putem ogibljenja i vešanja)... a danas se zove vazdušni džep gde bolid gubi na količini aero-prijanjanja jer mu bolid ispred kvari vazdušna strujanja i jednostavno gubi Down-Force....tako i onaj na moto GP forumu što objašnjava kako je dukatijev I_ "ŠIRI" od V motora i onaj "ja bajker" što je vozio motore sve od zoljice do r1000 25 godina i nikada nije pao sa istog(zato što on "ne luduje i ne juri"kad vozi, postavlja se ozbiljo pitanje "koga će mu K... bilo koji r1000,"ako ne luduje i ne juri???" ....Ja razumem da na forumu ima ljudi koji nisu veliki znalci nego ljubitelji...ali ova demokratija nas uništi...A o disertaciji na temu "Približavanje dva bolida u krivini i odbližavanje na izlasku iz iste" ne bih imao šta reći.
    Pod prljav vazduh sam podrazumevao turbulencije koje nastaju kretanjem kroz vazduh i koje, kao kao sto si i sam rekao, remete protok vazduha onome ko je iza.
    Ovde su uglavnom entuzijasti i ljubitelji F1, ako ne koristimo pravu terminologiju tu ste vi ekspeti da nas ispravljate. Moras razumeti da je ovo opstesportski, a ne strucni auto - moto forum. Mi koliko toliko razumemo principe, znamo vozace i konstruktore, znamo malo istorije, primecujemo odredjene pojave, sigurno ne vidimo sve nijanse. Ja se ozbiljnije bavim F1 mozda 2 godine, naravno da ne znam sve i ne mogu se svrstati medju vrsne poznavaoce, ali se trudim da sto vise naucim.
    A oni koji vise znaju treba da pisu i da nas poduce necemu sto nismo znali (mesto sto nipodastavaju druge), imas onu temu ,,Kolumna`` pa raspali. Nije u redu da svo to znanje bude zarobljeno kod tebe, iznesi ga na ovakvom mestu za razmenjivanje ideja i znanja.
    Na celom svetu samo Crvena zvezda

    Comment


    • Originally posted by Toecutter71 View Post
      Prevashodno Japance...znači HONDA,(toyota i ne mora), Zanimljivo bi bilo videti Porshe(naročito onima koji i danas vole uporedjivati neuporedivo...Ferrari i Porshe)
      ne bih voleo videti wolksvagena(to možda ovi što im je golf najbolji auto na svetu)onda....BMW svakako(mercedes može i da ode...nek ostane u Mclarenu)...
      Ali ono što ja mislim da bi bilo mnogo bolje a to je povratak Turba...jel je to tendencija i u serijskim vozilima mada nekada je formula kao i MotoGP upravo bilo suprotno od serijsko tj.prototipska tehnologija i etc...dok je već dve decenije tendencija suprotna pa u tom smislu da im vrate 1500ks...ako je mogao Sena u onom "kartonskom" Mclarenu da vozi, sa manuelnim menjačem, i bez trekŠ'n kontrola i bez aero dinamičkog gripa, ne vidim ni jedan razlog da formula1 danas ne bude vozilo u koje ipak treba imati kahoones za dati pun gas u krivini...jer uz sve te bezbednosne mere i povećanje Down-force-a bi ipak trebao postojati neki parametar koji ih odvaja i po Znanju-Hrabrosti(a kako hrabre sreća prati)i Sreći...Što reče Ser.Stirling Moss..."Nikada se ne bih menjao sa današnjim vozačima formule1" jer on u današnjoj formuli ne vidi ni deo onog izazova koji je postajao u vožnji formule u njegovo vreme i "razlika u količini gasa u krivini je vrlo često mogla biti razlika izmedju života i smrti"da je tako i danas jedan Vettel verovatno se nikada ne bi mogao trkati u foemuli1(a ni Massa verovatno a i mnogi drugi..na kraju krajeva sl. kao i u reliju.. i na kraju krajeva upravo taj manjak stresa..je omogućio šumaheru da uzme 7 titula sigurno ne višak istog)nekada je vozač koji vozi 15 godina(primer žan alesi ili gerhard berger, u ono vreme rekorderi po broju odveženih gp trka sa nekih 180-190)koliko barikelo ima trka?, 200, i voziće još 100...da ne smaram više iz tog razloga se veliki broj posvećenih ljubitelja F1 prešaltovao na MotoGP jer u njemu još uvek postoji ta glavna razlika izmedju onih koji smeju i znaju i onih koji samo znaju i pomalo smeju....mada su svi adrenalin junky's
      Stvari koje si naveo vratile bi slavu ovom takmicenju ali znas i sam da se to nikada nece desiti.. umesto tih 1500 ks dobicemo 1500 kubika

      Sreca pa su sacuvani snimci starih majstora, za ono je stvarno trebalo imati m*da
      Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

      sigpic

      Comment


      • @NebojsaNS
        Maksimalna bezina je jedno, a vreme za koje ce neki vozac obici krug zavisi od mnogo vise faktora. Nisam strucan da bih mogao nabrojati sve. Brzina kojom prolazi kroz krivine je bitnija. U F1 sampionatu ni na jednoj stazi makismalna brzina nije kljucna za postizanje najboljeg vremena. Mozes podesiti da ti bolid postize vecu brzinu na nekom pravcu, ali zato ces osetno sporije proci kroz krivine sto ce za posledicu imati slabije vreme. Opet kazem zavisi od staze do staze. Trazi se najbolji kompromis.

        Problem prethodnih godina nije bio u tome da su vozaci pustali one ispred malo da pobegnu. Gubitak down-forca je uvek bio prisutan samo sto to ranije nije sprecavalo brzeg vozaca da obidje bolid ispred sebe. Nazalost u medjuvremnu su se konstruktori toliko izvestili kad je rec o aerodinamici pa su igrali na kvarno. Onda gledas kako se vozac koji je brzi od 0.5 do 1sec po krugu prosto muci sa protivnikom ispred sebe.

        Comment


        • Malo o Vodafoneu:

          http://www.formula1.com/news/intervi...1/8/12414.html

          I malo o gumama:

          http://www.formula1.com/news/features/2011/8/12409.html

          Comment


          • Sada sam citao dijalog Leonarda i Nebojse ako se uopste moze nazvati dialog i mogu reci da je Leonardo bar mislim u pravu i da dosta zavisi od brzine u krivinama , imali smo prosle sezone Brunu Sennu koji je na dosta trka isao preko 310 i bio najbrzi a vremena ... Doduse svi oni idu tu negde izmedju 300 i 310 na pravcima ali na krivinama zavisi kako je bolid podesesn i naravno brzina , nije samo sve do brzine , ima tu mnostvo drugih stvari poput aerodinamike i set-up bolida kako je napravljen ... F1 je dosta komplikovan sport , ja se nastojim drzati sto dalje od mehanike , vise volim uzivati samo u trci i trkanju
            Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

            Comment


            • Originally posted by NebojsaNS View Post
              Pod prljav vazduh sam podrazumevao turbulencije koje nastaju kretanjem kroz vazduh i koje, kao kao sto si i sam rekao, remete protok vazduha onome ko je iza.
              Ovde su uglavnom entuzijasti i ljubitelji F1, ako ne koristimo pravu terminologiju tu ste vi ekspeti da nas ispravljate. Moras razumeti da je ovo opstesportski, a ne strucni auto - moto forum. Mi koliko toliko razumemo principe, znamo vozace i konstruktore, znamo malo istorije, primecujemo odredjene pojave, sigurno ne vidimo sve nijanse. Ja se ozbiljnije bavim F1 mozda 2 godine, naravno da ne znam sve i ne mogu se svrstati medju vrsne poznavaoce, ali se trudim da sto vise naucim.
              A oni koji vise znaju treba da pisu i da nas poduce necemu sto nismo znali (mesto sto nipodastavaju druge), imas onu temu ,,Kolumna`` pa raspali. Nije u redu da svo to znanje bude zarobljeno kod tebe, iznesi ga na ovakvom mestu za razmenjivanje ideja i znanja.
              Kako da iznosimo svoja iskustva kada sebi daješ za pravo da zaključaš temu jer si ti procenio na osnovu svog višegodišnjeg (čitaj dvogodišnjeg) iskustva da nešto nije kako treba. Kako te nije sramota da se hvališ da pratiš F1 dve godine i izigravaš ovde nekog moderatora a nama koji taj sport pratimo 30 i više godina uskraćuješ pravo da javno kažemo šta mislimo da nije u redu. Govorim o temi koju je startovao komentator F1 da bi se približio gledaocima, a onda kad su pale kritike, nestao je u magli! A ti si herojski odbranio njegovo elementarno neznanje od napada sila mraka i haosa koje blate njegovo delo i svetao lik.

              Comment


              • Originally posted by luger22 View Post
                Kako da iznosimo svoja iskustva kada sebi daješ za pravo da zaključaš temu jer si ti procenio na osnovu svog višegodišnjeg (čitaj dvogodišnjeg) iskustva da nešto nije kako treba. Kako te nije sramota da se hvališ da pratiš F1 dve godine i izigravaš ovde nekog moderatora a nama koji taj sport pratimo 30 i više godina uskraćuješ pravo da javno kažemo šta mislimo da nije u redu. Govorim o temi koju je startovao komentator F1 da bi se približio gledaocima, a onda kad su pale kritike, nestao je u magli! A ti si herojski odbranio njegovo elementarno neznanje od napada sila mraka i haosa koje blate njegovo delo i svetao lik.
                Hajde ovako... Ovde ne postoji samo tema za razgovor sa komentatorima. Ima ovde jos tema gde ste svi dobrodosli. Ne vidim kako zatvaranje te jedne teme moze spreciti kvalitetnu raspravu. Postoji razlika izmedju dobrie volje, zelje da se pomogne i najobicnijeg izivljavanja i besomucnog ponavljanja jednog te istog. To se ne dozvoljava ni na jednom forumu, ne znam zasto bi bilo dozvoljeno ovde. Ne zelim uopste da otvaram neku besomucnu raspravu sa bilo kim, i odgovorio bih ti na ovo ppom, ali kada me licno napadas javno, onda ti moram javno i odgovoriti.
                Za sve dalje mi se obrati porukom, da ne zagusujemo raspravu ovde. I ti i bilo ko drugi.
                Smatram konstantno insistiranje na koriscenju odredjene terminologije potpuno besmislenim. Da li je bitno da li u fudbalu koristis izraz gol ili pogodak, da li je aut ili napolju, da li je golman, cuvar mreze ili vratar? U kosarci se poistovecuje poen i kos iako nije potpuno isto, pa sta? Tako isto smtram da nije smrtni greh reci garaze ili bankina ili zvanicni trening. Bitno je da razumemo sta je receno. I pre nego sto svi zabrujite da ovo nije sport sirokih narodnih masa poput fudbala, pogledajte gledanost trka F1 i zemlje u kojima se prenosi i videcete da apsolutno jeste.
                Imas pravo sumnjas u moje znanje, i ja nijednog momenta nisam stavio sebe kao vrhunski autoritet niti sam rekao da sve znam o F1. Imam 23 godine i jos ucim, imam vremena. Ne mogu reci da sam sa 15 razumeo sta je daunfors, mehaniku, tehniku, jednostavno me nije zanimalo i pratio sam trke, svaku trku, razumevanje i zanimanje je doslo vremenom, ja sam zaludjenik i zaljubljenik, ne super ekspert. Imam vremena da dostignem neki nivo znanja i moje bivstvovanje na ovom Forumu i jeste delom zbog toga da bi nesto naucio. Mislim da se uloga moderatora uzima previse ozbiljno, to je tehnicka funkcija za onog ko je odgovoran za ono sto se desava u odredjenom delu foruma. Moja odgovornost mi nije dala da drzim nesto sto ne mogu da kontrolisem i sto nema smisla jer i pored svih nasih intervencija (videces da sam i ja imao nekoliko, apropo toga da samo branim komentatore i radim u necijem interesu) kvalitet prenosa se nije poboljsao.
                Last edited by Nebojsa; 13-08-11, 22:01.
                Na celom svetu samo Crvena zvezda

                Comment


                • Gosn luger22 smatra da je veliki expert vezano za F1, niko mu to ne spori. Licno ne kapiram zelju da se ponizavaju (ili makar pokusaj ponizavanja) oni koji nisu na istom nivou kao on. Isto sam misljenje izneo i na recimo tenis delu. Ne vidim sta se time dobija, osim neke licne satisfakcije tipa: E, sad sam tom liku objasnio da je glup, a pojma nemam ko je on! Bravo za tebe luger22! Cilj foruma (ne samo ovog vec svih), koliko ja shvatam, je razmenjivanje znanja, neko virtuelno druzenje i cak bih se usudio da kazem zabava. Nekima je ovde jedina zanimacija bila da se kritikuju komentatori, ok imaju prava na to, ali pravo da vredjaju to nemaju, a ovo nije prvi put da luger22 vredja nekog clana foruma.

                  Mada kao da je to i bitno kad niko ovde ne zna nista o F1...

                  Comment


                  • ljudi nije bitno da li neko gleda f1 2 ili 22 godine bitno je da svi gledamo jedan sport koji volimo, bar medjusobno nebi trebali da se podbadamo ok ovi sto vole motore ili fudbal pa brane to sto gledaju ali medjusbno nema svrhe...
                    druga stvar tema komentatori je bila odlicna i imala smisla dok samo komentatori nisu prestali odgovarati odnosno srdjan svaka cast sto je odgovarao , drugo komentator nije ni to a treba biti realan i kazati da drugi komentator jednostavno nije za f1 eto ako vec nije mogao da prihvati sugestije mogao je bar jedan post napisati.
                    "I think I've proved that, in equal cars, if I want someone to stay behind me... well, I think he stays behind..." Gilles Villeneuve

                    Comment


                    • Kalendar za 2012. mislim da sve ovo gledamo i sledece godine na Prajmu

                      18/03 AUS Australia
                      25/03 MYS Malaysia
                      15/04 CHN China
                      22/04 BAH Bahrain
                      13/05 ESP Spain
                      27/05 MCO Monaco
                      10/06 CAN Canada
                      24/06 EUR Europe
                      08/07 GBR Great Britain
                      22/07 DEU Germany
                      29/07 HUN Hungary
                      02/09 BEL Belgium
                      09/09 ITA Italy
                      23/09 SGP Singapore
                      07/10 JPN Japan
                      14/10 KOR Korea
                      28/10 IND India
                      04/11 ARE Abu Dhabi
                      18/11 USA United States
                      25/11 BRA Brazil

                      Turska
                      Last edited by Vladan; 31-08-11, 20:05.
                      sigpic

                      Comment


                      • Staza u Istanbulu, Turska, izbacena je iz kalendara za 2012. Navodno nisu uspeli da se dogovore sa Bernijem Eklestonom u vezi sa placanjem. Bas bzvz, odlicna je staza i bile su uvek zanimljive trke.
                        A u kalendaru je ponovo SAD, jos jedna katastrofalna odluka FIA-e. Amerikanci su odavno dokazali da ih boli uvo za svetske sportove, zanimaju ih samo domaci, videli smo kako je slaba poseta u MotoGP, o atmosferi da ne govorimo, ocekujem isto u F1.

                        EDIT: U isto vreme Vladane, xD
                        sigpic

                        Comment


                        • Ako je alternativa Istanbul parku staza u Texasu, ja sam pre za Texas, staza je duza ima velike visinske razlike, 3 (?) ukosnice i jos puno zanimljivih i tehnicki zahtevnih delova staze. Istanbul park je lepa staza da se na njoj vozi, ali trke nisu bile nesto posebno... Koliko smo je gledali, 7 godina...

                          Comment


                          • Evo Vanja rekao si da ovde nastavimo diskusiju o "pomeranju na stazi".

                            U Monzi je problem bio taj sto se Schumacher branio tako sto je prakticno vozio sredinom staze, i onda ako se Hamilton odvoji na spolja, on se samo malo pomeri tako da ovaj nema gde da prodje. Isto i ako bi pokusao iznutra. A pravilo je da se ostavi prostora za oba bolida, sto Schumi nije radio.
                            A realno nemoguce bi bilo prestizati kad bi se svi branili kao Schumacher sada, ili naravno kao Hamilton pre 2 godine...
                            sigpic

                            Comment


                            • Ja sam Hamiltona najvise cuo da se bunio o onom kad je Schumacher napravio dva cik-cak poteza, stavise, tad sam ga jedino i cuo da se nesto bunio, a o ostavljanju prosotra za drugi bolid, staza je siroka gotovo 4 sirine bolida, kako moze biti da dva bolida ne mogu da prodju... Sad se malo pravim glup, ali sustina je da je to na kraju krajeva poglaseno legalnim, a Schumi je ove godine vec kaznjavan, tako da o respektu prema njemu i duplim arsinima nema govora... Jedino se sad Britanci bune i izigravaju nevinasca, a kad neko njihov uradi nesto tako, ne, tad je sve legalno...

                              Comment


                              • Originally posted by Vanja #66 View Post
                                Jedino se sad Britanci bune i izigravaju nevinasca, a kad neko njihov uradi nesto tako, ne, tad je sve legalno...
                                Živeo sam tamo, Englezi su čudna sorta, njihovi sportisti su u novinama samo kad pobede, a to se ne događa često, tako da Hamiltona i Buttona muzu koliko mogu. A totalno su pristrasni, novinari to jest.
                                Ne slažem se da nekome treba da se ostavi prostor - prostor treba da se ostavi samo ako su bolidi jedan pored drugog. Koja je poenta borbe ako se ne izboriš za poziciju?
                                Što se tiče Istanbula, fenomenalna staza ali džabe kad nema 30,000 ljudi za vreme trke... Isto će biti i u Indiji.
                                A što se tiče Austina, jedva čekam...posebno zbog imitacije Laguna Sece...

                                Comment

                                Working...
                                X