Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vesti, opste F1 i autosport diskusije

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ko bre izgleda kao da nije sa ovog sveta?
    Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

    sigpic

    Comment


    • Analiza DRSa i Pirelli guma, tj. preticanja na polovini sezone:

      http://www.formula1.com/news/features/2011/7/12317.html

      Comment


      • http://www.autosport.com/news/report.php/id/93399

        Z
        animljiv predlog, moguce je da cemo konacno imati testiranje u toku sezone, kako bi Pireli dobio podatke i isoitao mogucnosti finog podesavanje guma.
        Na celom svetu samo Crvena zvezda

        Comment


        • http://www.autosport.com/news/report.php/id/93423

          Folksvagen mozda u F1 od 2018. Sta mislite o ulasku novih konstruktora i koga biste voleli da vidite?
          Na celom svetu samo Crvena zvezda

          Comment


          • 2018 ufff to tad ce se F1 voziti sa 1000 kubikaza.....xeexexexe

            daleko je to....ali oni se pripremaju za WRC to im je bitnije......

            ja bih volio da se BMW vrati u F1
            www.balkansimracing.com/forum

            Real cars. Real racing. Dobrodosli

            Comment


            • Gledajući prenos Hungaroringa, i slušajuči komentare voditelja u određenoj situaciji, podsetih se na detalj koji bih hteo da opišem u ovom postu.
              Molim Moderatora da ne reaguje odmah na spominjanje komentatora, pošto se ovo odnosi na mnogo njih, na nekoliko televizija, na kojima sam godinama pratio prenose F1. Istovremeno bih zamolio da me izvinu oni forumaši kojima je ova pojava dobro poznata.

              O čemu se naime radi? Scenario je obično sledeći:
              Gledamo trku pomoću kamere (usmerenu napred) sa vrha bolida, koji prati i pokušava da pretekne takmičara ispred sebe (u Mađarskoj oko trećine trke Masa pokušava da pretekne Šumahera). Kroz krivinu pred pravac je prateći auto na repu vodećeg. Po izlasku iz krivine vodeći auto se vidno i rapidno udaljava od onog iza. Scena se ponavlja kroz nekoliko krivina.
              Komentator počinje usplahireno da zaključuje kako je vodeći auto na pravcu mnogo brži od pratećeg i da je to razlog što ga se ne može preteći (varijacija na temu je nekada zaključak da vozač napred imao mnogo bolju putanju izlaska iz krivine).

              Da razjasnimo, pod pretpostavkom da se dva bolida kreću istom brzinom pre ulaska u krivinu, prvi će ranije naići na mesto kočenja i smanjivaće brzinu, prateći auto će mu se neminovno približavati do momenta dok i on ne smanji brzinu na brzinu prolaska kroz krivinu. Za vreme prolaska kroz krivinu će biti bliži jedan drugeme značajno. Cela stvar se obrnuto događa na izlasku iz krivine, prvi bolid će ranije povećati brzinu pošto prvi izlazi iz krivine, i udaljava se od drugog bolida, vraćajući svoju prednost koju je imao pre ulaska u krivinu.
              Situacija na izlasku ne mora biti identična onoj na ulazu, to već zavisi od karakteristike automobila i vozača.
              Kada se radi o borbi za poziciju, razlika u bolidima nije preterano velika i do ove pojave mora doći.

              Dramatičnost ove pojave je još uvećana kada se prati sa kamere na bolidu. Naime kamera na bolidu ima širi ugao zahvatanja i time razliku u udaljenosti potencira, za razliku od udaljenih kamera sa teleobjektivom koje imaju uži ugao gledanja.
              Zato ako obratite pažnju, pa jednu ovakvu scenu pogledate u ponavljanju sa udaljene kamere, primetićete da udaljavanje bolida koji je napred uopšte nije toliko dramatično kao što je izgledalo sa kamere na bolidu.

              Ova pojava je posledica čistih fizičkih zakonitosti i oduvek je postojala, komentatori ne bi smeli da nasedaju na ovakav privid a i ljubiteljima koji ovo nisu primetili nije na odmet da je znaju.

              Još jednom se izvinjavam onima koje sam malo udavio sa poznatim stvarima.

              P.S. I opet nisam siguran, da li je ovom postu mesto ovde.
              Last edited by Jos; 02-08-11, 19:28.
              "If you can't convince them, confuse them."

              Comment


              • Svakako da je mesto ovde, i hvala na toj analizi i na ukazivanju na zanimljivost. Znao sam za taj jo - jo efekat kod borbe dva bolida, razlog uvedjanja DRSa i jeste smanjivanje ovog efekta i prebacivanje prednosti na napadaca. Komentatori umeju lose da procitaju neke situacije na stazi ako nemaju iskustva, a pritom si u pravu da je zbog ugla kamere lako pasti u zabunu o daljini bolida ispred.

                PS: Po tvom postu sam ispao tezak diktator, stvarno mi to nije cilj i izvinjavam se ako tako izgledam ponekad, stvarno mi to nije namera.
                Na celom svetu samo Crvena zvezda

                Comment


                • Zahvaljujuci komentatorima, pre svega Srddjanu, ja sam sve ovo odavno naucila.I da ono sto kamere snimaju nije uvek ona prava udaljenost.
                  I da od zavisnosti kada se koci, zavisi i izlazna brzina iz krivine. Kao i sama putanja ulaska u krivine.
                  Jednostavno, Erceg nas je tako dobro obrazovao, da mi, koji redovno pratimo trke, tacno unapred znamo ko ce imati vecu brzinu prilikom izlaska iz krivine.
                  Doduse, ovo se odnosi na motogp, ali ne verujem da ima bas neke prevelike razlike.

                  Comment


                  • Ipak je Mercedes bio ispred tog Ferarija,a oni su na pravcu najbrzi,treba i to reci
                    sigpic

                    Comment


                    • Svakako, Mercedes ima najvise brzine na pravcu, mada ni Ferariji nisu bas toliko zaostajali da bi bili deklasirani. Ipak je to jednim delom opticka varka. Treba dodati tu jos jedan faktor, a to je da vozaci namerno ponekad daju onom ispred malu prednost kako ne bi upali u prljavi vazduh koji nastaje iza bolida, to cini bolid jako nestabilnim i jedan je od glavnih razloga sto nismo videli mnogo preticanja prethodnih godina.
                      Na celom svetu samo Crvena zvezda

                      Comment


                      • Apsolutno,slazem se ja,to jeste opticka varka,samo sto bi Masa mnogo lakse pretekao na ciljnom pravcu bilo koji drugi "manji" bolid,jer smo vidjeli kako je blizu bio u krivinama,ali jednostavno je takav Hungaro,tesko je naci prostor...
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by NebojsaNS View Post
                          PS: Po tvom postu sam ispao tezak diktator, stvarno mi to nije cilj i izvinjavam se ako tako izgledam ponekad, stvarno mi to nije namera.
                          Sto se toga tiče, uopšte te ne smatram diktatorom. U postu sam se hteo malo našaliti na račun treda o komentatorima koji je lepo bio zamišljen, ali se izrodio u beskrajno ponavljanje istih stvari.
                          "If you can't convince them, confuse them."

                          Comment


                          • Onda ok, ispade iz onog sto se napisao da ja reagujem na kritike komentatorima. Mislim da se deo ljudi jako uvredio sto je onaj deo o komentatorima zatvoren, drago mi je da ti nisi medju njima i da shvatas zasto je to zatvoreno. Ali ok, da zavrsimo ovde, jos jednom hvala sto si se osvrnuo na nesto sto mozda deo nas ne vidi ili jednostavno ne smatra bitnim u momentu, a jeste zanimljivo.
                            Na celom svetu samo Crvena zvezda

                            Comment


                            • Originally posted by NebojsaNS View Post
                              http://www.autosport.com/news/report.php/id/93423

                              Folksvagen mozda u F1 od 2018. Sta mislite o ulasku novih konstruktora i koga biste voleli da vidite?
                              Prevashodno Japance...znači HONDA,(toyota i ne mora), Zanimljivo bi bilo videti Porshe(naročito onima koji i danas vole uporedjivati neuporedivo...Ferrari i Porshe)
                              ne bih voleo videti wolksvagena(to možda ovi što im je golf najbolji auto na svetu)onda....BMW svakako(mercedes može i da ode...nek ostane u Mclarenu)...
                              Ali ono što ja mislim da bi bilo mnogo bolje a to je povratak Turba...jel je to tendencija i u serijskim vozilima mada nekada je formula kao i MotoGP upravo bilo suprotno od serijsko tj.prototipska tehnologija i etc...dok je već dve decenije tendencija suprotna pa u tom smislu da im vrate 1500ks...ako je mogao Sena u onom "kartonskom" Mclarenu da vozi, sa manuelnim menjačem, i bez trekŠ'n kontrola i bez aero dinamičkog gripa, ne vidim ni jedan razlog da formula1 danas ne bude vozilo u koje ipak treba imati kahoones za dati pun gas u krivini...jer uz sve te bezbednosne mere i povećanje Down-force-a bi ipak trebao postojati neki parametar koji ih odvaja i po Znanju-Hrabrosti(a kako hrabre sreća prati)i Sreći...Što reče Ser.Stirling Moss..."Nikada se ne bih menjao sa današnjim vozačima formule1" jer on u današnjoj formuli ne vidi ni deo onog izazova koji je postajao u vožnji formule u njegovo vreme i "razlika u količini gasa u krivini je vrlo često mogla biti razlika izmedju života i smrti"da je tako i danas jedan Vettel verovatno se nikada ne bi mogao trkati u foemuli1(a ni Massa verovatno a i mnogi drugi..na kraju krajeva sl. kao i u reliju.. i na kraju krajeva upravo taj manjak stresa..je omogućio šumaheru da uzme 7 titula sigurno ne višak istog)nekada je vozač koji vozi 15 godina(primer žan alesi ili gerhard berger, u ono vreme rekorderi po broju odveženih gp trka sa nekih 180-190)koliko barikelo ima trka?, 200, i voziće još 100...da ne smaram više iz tog razloga se veliki broj posvećenih ljubitelja F1 prešaltovao na MotoGP jer u njemu još uvek postoji ta glavna razlika izmedju onih koji smeju i znaju i onih koji samo znaju i pomalo smeju....mada su svi adrenalin junky's

                              Comment


                              • Originally posted by NebojsaNS View Post
                                Svakako, Mercedes ima najvise brzine na pravcu, mada ni Ferariji nisu bas toliko zaostajali da bi bili deklasirani. Ipak je to jednim delom opticka varka. Treba dodati tu jos jedan faktor, a to je da vozaci namerno ponekad daju onom ispred malu prednost kako ne bi upali u prljavi vazduh koji nastaje iza bolida, to cini bolid jako nestabilnim i jedan je od glavnih razloga sto nismo videli mnogo preticanja prethodnih godina.
                                Voleo bih čuti objašnjenje za "Prljav Vazduh"mene su učili da ako krenem nešto da objašnjavam to objasnim do kraja, nekada je "Firung" bio vrlo poželjan dok su se bolidi "oslanjali" na mehanički grip(ili prijanjanje bolida isključivo putem ogibljenja i vešanja)... a danas se zove vazdušni džep gde bolid gubi na količini aero-prijanjanja jer mu bolid ispred kvari vazdušna strujanja i jednostavno gubi Down-Force....tako i onaj na moto GP forumu što objašnjava kako je dukatijev I_ "ŠIRI" od V motora i onaj "ja bajker" što je vozio motore sve od zoljice do r1000 25 godina i nikada nije pao sa istog(zato što on "ne luduje i ne juri"kad vozi, postavlja se ozbiljo pitanje "koga će mu K... bilo koji r1000,"ako ne luduje i ne juri???" ....Ja razumem da na forumu ima ljudi koji nisu veliki znalci nego ljubitelji...ali ova demokratija nas uništi...A o disertaciji na temu "Približavanje dva bolida u krivini i odbližavanje na izlasku iz iste" ne bih imao šta reći.

                                Comment

                                Working...
                                X