Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vesti, opste F1 i autosport diskusije

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mnogo volim F1, a navijam za Alonso jos od samoga starta kada je vozio za Reno...tada sam imao dosta vise vremena za pracenje...poslednje 2 sezone nisam ispratio...samo se secam da je pre 2 godine Alonso ispustio titulu...
    E, sad znam i da je Fernando dobio trku u Maleziji...on nema najbolji bolid, ali sada pitanje za vas koji pratite to detaljnije...jel ima on realne sanse za titulu ove sezone?I da zasto nije izasao na kvalifikacijama sad u Bahreinu u trecem delu?Hvala...
    http://www.avangarda.in/forum/viewforum.php?f=56

    Comment


    • Originally posted by Aleksa9 View Post
      Mnogo volim F1, a navijam za Alonso jos od samoga starta kada je vozio za Reno...tada sam imao dosta vise vremena za pracenje...poslednje 2 sezone nisam ispratio...samo se secam da je pre 2 godine Alonso ispustio titulu...
      E, sad znam i da je Fernando dobio trku u Maleziji...on nema najbolji bolid, ali sada pitanje za vas koji pratite to detaljnije...jel ima on realne sanse za titulu ove sezone?I da zasto nije izasao na kvalifikacijama sad u Bahreinu u trecem delu?Hvala...
      Vidi ovako, ja pratim dosta desavanja, na nekoliko f1 foruma citam sta strucniji od mene pisu i iskreno, mislim da ima. Zasto? Ti ne pratis toliko sad, ali recicu ti da je trenutno Sauber (do pre 3 godine poznatiji kao BMW Sauber) sa skoro 3 puta manjim budzetom od Ferraria bolji bolid od Ferraria. Ocemu se radi? Ferrari je za ovu sezonu napravio potpuno nov bolid, uopste se nisu oslanjali na proslogodisnji, vec su kraneuli od nule. Jedino sto su s pocetka testiranja zadrzali su bili prednje i zadnje krilo. Koncept koji je Ferrari hteo da primeni je jako dobar u ideji, ali ispostavilo se da ga je jako tesko realizovati. Ovde se pre svega misli na auspuh, koji postaje jako znacajan u obezbedjivanju dodatnog prijanjanja, tj. realno boljih vremena na stazi. Ferrari je prezentovao jednu ideju, ali ona nije bila stabilna, pa su morali da predju ne malo konzervativnije i stabilnije resenje. To resenje je inace sporije, ali jos gore od toga je sto u Ferrariu nisu imali imali plan za to resenje, vec su ga u hodu smisljali i prepravljali. Otud i tolika razlika. Rade na resenju koje bi trebalo da donese jos performansi, ali bice spremno tek za sledecu trku u Barseloni. Pozitivno je sto ce imati test u Italiji da ga srede i dorade. Od svih pretendenata na titulu, Ferrari ima najvise da nadoknadi za vodecima, ali ako to uspeju da urade efikasno do Barse i Alonso se pod normalnim okolnostima nadje na podijumu, onda mislim da imaju jako velike sanse za titulu.

      Pitanje ostaje da li ce taj sistem doneti zeljene rezultate. Ono sto mi govori da hoce i da ce Ferrari to prevazici, je sto su dva velika problema u prosloj godini, nezagrevanje guma na vreme (tj. da kad izadju iz boxa nekih 5-6 krugova su bili sporiji nego inace jer gume nisu mogli da dovedu na radnu temperatru) i pitstopovi, su ove godine reseni, a pitstopovi su im najbrzi od svih trenutno. Radili su cele zime na tim resenjima i doveli su ih do vrhunskog nivoa. Druga stvar koja govori u prilog tome su kvalifikacije u Kini, gde je Vettel bio sporiji 0.3s za Webberom, a imao je taj sporiji auspuh i kvalifikacija sad u Bahreinu, gde je Vettel bio 0.2s brzi u odnosu na Webbera. Lako se izvlaci zakljucak da je auspuh bitan, mozda cak i da vredi tih pola sekunde kolika je ovde razlika. Kod Ferraria bi to moglo da donese i vece poboljsanje, jer trenutno su malo promenili neke karakteristike bolida kako bi kompenzovali nedostatka prijanjanja, sto ih dodatno usporava. Ne preterano znacajno, ali gube nekih 0.2s samo zbog toga.

      Razlika izmedju Ferraria i vodecih je oko 0.6s-0.7s, a ako si uspeo da ispratis ceo tekst do sad, video si da bi sa promenama najvljenim za sledecu trku, u slucaju da se to dobro uradi, trebalo da nadoknade upravo toliko. Medjutim, treba racunati i da ce ostali timovi doneti nesto novo, tako da ce biti pozitvino ako Alosno ne bude zaostajao vise od 0.3s po krugu u kvalifikacijama od onog ko uzme pol. Ako bude tako (a licno mislim da hoce), reako bih da Ferrari ima sanse da se vrati u trku za vozacku titulu. Sa Alosnom, razume se, od Masse nema nista...

      Nadam se da si uspeo da ispratis ceo tekst, trudio sam se da ne smaram previse sa nekim nebitnim detaljima i da odrzim recnik jednostavnim, ako zelis da ti ja ili neko drugi jos nesto pojasni, samo napred.

      Comment


      • Originally posted by Vanja #66 View Post
        Vidi ovako, ja pratim dosta desavanja, na nekoliko f1 foruma citam sta strucniji od mene pisu i iskreno, mislim da ima. Zasto? Ti ne pratis toliko sad, ali recicu ti da je trenutno Sauber (do pre 3 godine poznatiji kao BMW Sauber) sa skoro 3 puta manjim budzetom od Ferraria bolji bolid od Ferraria. Ocemu se radi? Ferrari je za ovu sezonu napravio potpuno nov bolid, uopste se nisu oslanjali na proslogodisnji, vec su kraneuli od nule. Jedino sto su s pocetka testiranja zadrzali su bili prednje i zadnje krilo. Koncept koji je Ferrari hteo da primeni je jako dobar u ideji, ali ispostavilo se da ga je jako tesko realizovati. Ovde se pre svega misli na auspuh, koji postaje jako znacajan u obezbedjivanju dodatnog prijanjanja, tj. realno boljih vremena na stazi. Ferrari je prezentovao jednu ideju, ali ona nije bila stabilna, pa su morali da predju ne malo konzervativnije i stabilnije resenje. To resenje je inace sporije, ali jos gore od toga je sto u Ferrariu nisu imali imali plan za to resenje, vec su ga u hodu smisljali i prepravljali. Otud i tolika razlika. Rade na resenju koje bi trebalo da donese jos performansi, ali bice spremno tek za sledecu trku u Barseloni. Pozitivno je sto ce imati test u Italiji da ga srede i dorade. Od svih pretendenata na titulu, Ferrari ima najvise da nadoknadi za vodecima, ali ako to uspeju da urade efikasno do Barse i Alonso se pod normalnim okolnostima nadje na podijumu, onda mislim da imaju jako velike sanse za titulu.

        Pitanje ostaje da li ce taj sistem doneti zeljene rezultate. Ono sto mi govori da hoce i da ce Ferrari to prevazici, je sto su dva velika problema u prosloj godini, nezagrevanje guma na vreme (tj. da kad izadju iz boxa nekih 5-6 krugova su bili sporiji nego inace jer gume nisu mogli da dovedu na radnu temperatru) i pitstopovi, su ove godine reseni, a pitstopovi su im najbrzi od svih trenutno. Radili su cele zime na tim resenjima i doveli su ih do vrhunskog nivoa. Druga stvar koja govori u prilog tome su kvalifikacije u Kini, gde je Vettel bio sporiji 0.3s za Webberom, a imao je taj sporiji auspuh i kvalifikacija sad u Bahreinu, gde je Vettel bio 0.2s brzi u odnosu na Webbera. Lako se izvlaci zakljucak da je auspuh bitan, mozda cak i da vredi tih pola sekunde kolika je ovde razlika. Kod Ferraria bi to moglo da donese i vece poboljsanje, jer trenutno su malo promenili neke karakteristike bolida kako bi kompenzovali nedostatka prijanjanja, sto ih dodatno usporava. Ne preterano znacajno, ali gube nekih 0.2s samo zbog toga.

        Razlika izmedju Ferraria i vodecih je oko 0.6s-0.7s, a ako si uspeo da ispratis ceo tekst do sad, video si da bi sa promenama najvljenim za sledecu trku, u slucaju da se to dobro uradi, trebalo da nadoknade upravo toliko. Medjutim, treba racunati i da ce ostali timovi doneti nesto novo, tako da ce biti pozitvino ako Alosno ne bude zaostajao vise od 0.3s po krugu u kvalifikacijama od onog ko uzme pol. Ako bude tako (a licno mislim da hoce), reako bih da Ferrari ima sanse da se vrati u trku za vozacku titulu. Sa Alosnom, razume se, od Masse nema nista...

        Nadam se da si uspeo da ispratis ceo tekst, trudio sam se da ne smaram previse sa nekim nebitnim detaljima i da odrzim recnik jednostavnim, ako zelis da ti ja ili neko drugi jos nesto pojasni, samo napred.
        Hvala ti puno majstore
        http://www.avangarda.in/forum/viewforum.php?f=56

        Comment


        • I da se nadovezem na Vanju sa odgovorom na drugo pitanje. Alonso nije izasao kako bi ustedeo set guma i kako bi mogao da bira na kojoj od dve gume ce startovati. Sada imas dve vrste guma razlicite tvrdoce koje mozes koristiti tokom vikenda, jedne su mekse jedne su tvrdje. Na prvima mozes izdrzati krace ali si brzi, na drugima imas vise krugova ali si nesto sporiji. Danas ce biti 3 - 4 promene guma, tako da razlicite taktike mogu da budu veliki faktor, na to je Fetel bio blizu podijuma u Kini, ali su se preracunali za 3 kruga, pa su mu gume umrle.
          Na celom svetu samo Crvena zvezda

          Comment


          • Ferari ima šansu jedino na isti način kao 2010. a to je u situacijama kada se bolji i brži timovi bore međusobno i desi se da se izbace sa staze onda dođe Ferari (Alonso) i pokupi dobre bodove.Iskreno mislim da trkačkim tempom nemaju šanse.Ova sezona je najduža od svih sa 20 trka, to baš i ne ide na ruku Ferariju jer će tehnički bolji timovi uvek doći na svoje i biti brži.Ferari ne može jednostavno da toliko poboljša bolid.Smanjivaće razliku tokom sezone, ali ne verujem da će po brzini bolida biti više od 5. mesta na kraju sezone.Top 4 tima Mercedes, McLaren, Red Bull i Lotus su pod većim pritiskom da poboljšavaju bolide jer se bore za titulu.Alonso je pokupio mnogo bodova u prve dve trke, mislim da više nije mogao i sada je trenutno u situaciji da se bori za titulu.Međutim, Alonso sam ima 4 tima protiv sebe.Jedan od njih će sigurno biti bolji u borbi za vozačku titulu (mislim da Ferari ni ne pomišlja na konstruktorsku titulu).Lotus nema bodovne činjenice da bi se reklo da se bore za titulu ali imaju jak bolid koji malo zaostaje za vodećima.U dosadašnjim trkama im je uvek jako malo falilo da dobiju mnogo više.Pogotovo u Maleziji u kvalifikacijama i Kini u trci.
            McLaren je na početku sezone izgledao dominantno i tome se već nazirao kraj u Maleziji.Sada su treći tim kako stoje stvari u Bahreinu.Red Bul je bio 3. ili 4. tim a sada je prvi.Mercedes bio dobar u kvalfikacijama a slab u trci a sad je drugačije.Testiranja od 1. do 3. Maja i Barselona će biti velika prekretnica.Sve zavisi ko koliko ima lufta za poboljšanje bolida.
            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

            sigpic

            Comment


            • McLaren je i dalje najbolji, RBov tempo je iznenadio sam RB, Mecka sa DDRSom ne moze previse na trci, a Lotus se polako gubi iz trke za titulu... RB je bio ocajan u Australiji, Malezija je i njima pogodovala zbog generalno smanjene trakcije, ali vec u Kini je Webber pokazao da dobar auspuh znaci. Vettel je to samo potvrdio juce. Sauber ima toliko jednostavnija krila i ostatak bolida od Scuderie, a opet su tu negde trenutno, Alonsova vozacka umeca su jedino sto donosi prevagu u bodovima. Ferrari bi podizanjem zadnje suspenzije, uklanjanjem onih Acer vodova gde su auspusi i postavljanjem novog poklopca motora koji je izradjen pre vremena kako bi se iskoristio potencijal dodatnog krilca na beam-wingu koje su doneli na Bahrein dobio najmanje 0.3s po krugu... Dodatna povrsina Acer izduva stvara dodatno podizanje bolida, zato ce ipak preci na Sauberov stil auspuha, stoga mislim da je potpuno realno govoreci o velikim dobicima koji ce Ferrari postici posle Barse...

              Comment


              • Da, tako stoje stvari u poretku trenutno ali sve to može da se promeni već na današnjoj trci jer su razlike toliko male.Prošle godine je bio Red Bul, pa pola sekunde sporiji McLaren pa još pola sekunde Ferari.Ove godine su top 4 tima u 3 desetinke.
                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by MarkedOne8 View Post
                  Da, tako stoje stvari u poretku trenutno ali sve to može da se promeni već na današnjoj trci jer su razlike toliko male.Prošle godine je bio Red Bul, pa pola sekunde sporiji McLaren pa još pola sekunde Ferari.Ove godine su top 4 tima u 3 desetinke.
                  Top2 su u tri desetinke, Top4 su u 6-7 desetinki sad...

                  Comment


                  • Originally posted by Vanja #66 View Post
                    Top2 su u tri desetinke, Top4 su u 6-7 desetinki sad...
                    Ove godine logika ne vazi!

                    Comment


                    • Bolje da smo ovde stavljali postove o Zilu.. evo jos dve maestralne slike, kakav je i vozac bio



                      Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Vanja #66 View Post
                        Ove godine logika ne vazi!
                        E znao sam da ćeš se kad tad demantovati za ovu :-) Jako dobra sezona, vazda se treba nastaviti.
                        ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                        "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                        I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                        sigpic

                        Comment


                        • Slazem se, CW, evo malo slika i nekih stranih tekstova... Ne dajem sebi za pravo da ista pisem o njemu, nisam bio ni u planu kad je on preminuo, tako da cu samo dati linkove nekih dobrih tekstova o velikom Villenuevu...

                          http://en.wikipedia.org/wiki/Gilles_Villeneuve

                          http://www.grandprix.com/gpe/drv-vilgil.html

                          http://www.ferrari.com/English/Formu...illeneuve.aspx

                          http://www.f1-grandprixhistory.net/Villeneuve.html







                          I dve, mozda i najpoznatije, njegove recenice...

                          I will drive flat out all the time. I love racing.
                          If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari.
                          Originally posted by MarkedOne8 View Post
                          E znao sam da ćeš se kad tad demantovati za ovu :-) Jako dobra sezona, vazda se treba nastaviti.
                          Eto, odmah posle trke sam se demantovao... ;)

                          Comment


                          • Moram da stavim jos i ovo.. Zaku je naravno pripala velika cast da na Fioranu vozi zverinju svoga oca iz 1979.



                            Jos jednom, pocivaj u miru majstore i mozemo samo da zalimo sto nismo mogli da te gledamo


                            Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                            sigpic

                            Comment


                            • Umro je Karol Selbi, automobilska institucija. Doziveo je lepe godine i ostavio neizbrisiv trag iza sebe

                              Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                              sigpic

                              Comment


                              • ATV (banjalucka televizija) zakupila prenos F1 od VN Kanade pa do kraja sezone.
                                Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                                Comment

                                Working...
                                X