Announcement

Collapse
No announcement yet.

Serije - komentari, utisci, priče u prazno...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Lord Gangrena View Post
    Ovo me opasno nerviralo u zadnje vreme , od kad se imena gradova prevode ?
    Nisu to imena gradova vec velikih zamkova i utvrdjenja sirom Vesterosa. Ali u sustini isti kurac.
    Opet imena gradova u ovom serijalu nisu ni prevodjena: Mirin, Bravos, Astapor i mnogi drugi.
    A kada gledamo zamkove moramo da imamo na umu dve bitne stvari:
    Prva. Sva ta imena znace nesto, znaci nisu puko ime vec: Red Keep , Sunspear, Black Castle i slicno. I onda je "malo" nezgodno za prevodioca da ostavi imena utvrda zamkova i ostalog u originalu kada je vrlo jasno sta ona zaista znace: Crvena Tvrdjava, Suncevo Koplje, Crni Zamak i slicno.
    A druga stvar je da on prevodi imena odredjenih znamenitosti izmisljene, imaginarne zemlje. Znaci niko nam ne naglasava specificno da je tamo sluzbeni jezik Engleski, vec Vesteroski. Samo sto pisac koji to pise, pise na engl. Pa liku koji to cita a iz Srbije je na primer najlakse je docarati ime odredjenog (zamka u ovom slucaju) bukvalnim prevodom. Jer i na Vesteroskom to isto znaci.
    Potpuno drugacija stvar bi bila da je u pitanju serijal knjiga koji opisuje dogadjaje iz stvarnog sveta, i onda bi zaista totalno nepravilno bilo umesto New York (na primer) koristiti Novi Jork ....
    Last edited by Sandugp; 07-07-16, 10:21.
    sigpic

    Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

    U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
    Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

    Comment


    • Ali opet je malo glupo da se prevodi , kao kada bi na primer za Beograd preveli White Town Ja gledam bez prevoda sve serije ali mi prolaze ljudi kroz kafić koji za Winterfel pričaju Zimovrel itd. Jeste da buni ceo taj koncept što gotovo svaki grad ima neko značenje kao što si rekao tipa Red Keep itd ali opet to je ime grada i po pravilu ne bi trebao da se prevodi. Pre nekoliko dana sam pričao sa ortakom koji Džona zove "Snežni" dok ga ja zovem Snow ali opet to mu dođe kao neki nadimak koliko sam ja skontao tako da može da se prevede .
      sigpic

      #PRAVDA ZA BRAĆU

      Comment


      • Je li gledao ko The Last Ship, je li to rimejk El Barco?
        sigpic

        Comment


        • Gledam ja to,umirem

          Samo sto nikako da nastavim,vidim da je sad izasla nova sezona

          Kakva Barka,kapetanu Cendleru niko ne moze da pridje
          Last edited by saburo sakai; 07-07-16, 11:37.
          "When people get hurt, they learn to hate… when people hurt others, they become hated and racked with guilt. But knowing that pain allows people to be kind. Pain allows people to grow… and how you grow is up to you"

          Comment


          • Valjda li cemu, je li barem brzo i zanimljivo ako nije kvalitetno? Razmisljam da gledam, El Barco sam ponekad gledao kad bih uhvatio na TVu, gluma i efekti meh ali dobra ideja
            sigpic

            Comment


            • Fantasticno je,stavi slobodno u HD sve epizode na torent

              Kapetan Cendler razocati nece
              "When people get hurt, they learn to hate… when people hurt others, they become hated and racked with guilt. But knowing that pain allows people to be kind. Pain allows people to grow… and how you grow is up to you"

              Comment


              • Ja gledao svega dve epizode i batalio. Ne zbog kvaliteta serije, vec onako nije mi se dalo u tom trenu i nikako da krenem da je gledam.

                Mada hteo sam prvo gledati El Barco, al dzaba kad nemam gde skinut. Pa onda se okrenuo na seriju the last ship jer valjda remake.

                Comment


                • Jel gledao neko skoro neku novu SciFi seriju? Baš mi se gleda nešto, a totalno mršava ponuda.

                  Odgledao The Expanse, The 100 i Dark Matter sam malo ispratio...
                  I LOVE HOUSE MUSIC!!

                  Comment


                  • Ma nema ništa od toga,ako baš strogo tražiš sci-fi,treba da izadje "iv online" serija al to ko zna kad....


                    ja mogu da ti pošaljem na pm ili ovde link za nejtan never strip na hrvatskom(ne na engleskom/italijanskom),to ti je sci fi i ok je ,materijala ima dosta i to ti je bolje što se mene tiče od ovih serija (mada o ukusima ne treba raspravljati)

                    samo bi morao da mi javiš ako si zainteresovan da se dogovorimo kad da ostavim kompjuer upaljen,da ti sidujem to,ima oko 1.82 GB
                    "When people get hurt, they learn to hate… when people hurt others, they become hated and racked with guilt. But knowing that pain allows people to be kind. Pain allows people to grow… and how you grow is up to you"

                    Comment


                    • Vidim i ja da bukvalno nema ništa baš dobro od SciFi-ja trenutno. Jedino da skidam neke stare, koje sam već gledao, pa da obnovim gradivo.

                      Što se tiče stripa, zainteresovan sam naravno ali trenutno već čitam Scifi, tako da mi dođe mnogo da krećem i to. Poslaću ja tebi pm nekad, pa ako budeš u mogućnosti da to preuzmem...

                      Hvala u svakom slučaju...
                      I LOVE HOUSE MUSIC!!

                      Comment


                      • A moraš da mi napišeš šta te interesuje, ko će sad da lista sve serije,evo ja sad gledam Frindz "Fringe"
                        "When people get hurt, they learn to hate… when people hurt others, they become hated and racked with guilt. But knowing that pain allows people to be kind. Pain allows people to grow… and how you grow is up to you"

                        Comment


                        • Dobar je Fringe, Volter otac.

                          Comment


                          • Samo Lost do smrti!

                            Comment


                            • Dobro Lost je drugačiji, više se vodi kako drama/misterija/fantazija
                              "When people get hurt, they learn to hate… when people hurt others, they become hated and racked with guilt. But knowing that pain allows people to be kind. Pain allows people to grow… and how you grow is up to you"

                              Comment


                              • Originally posted by saburo sakai View Post
                                A moraš da mi napišeš šta te interesuje, ko će sad da lista sve serije,evo ja sad gledam Frindz "Fringe"
                                Ma sve što vuče na fantastiku, pa i misterije. Frindz sam gledao, mnogo je dobar. Poznatije sam uglavnom gledao, ali uvek ima neka zavučena, što je odlična, a ne toliko popularna...
                                I LOVE HOUSE MUSIC!!

                                Comment

                                Working...
                                X