
Prvi ovosezonski teniski turnir GS kategorije popularnog naziva Ozi open održaće se od 13-26 Januara na terenima kompleksa Melburn Park , u Melburnu, Australija.

Vrsta podloge: tvrda - Plexicushion, na kojoj će se igrati lopticama marke Vilson.
Popularni turnir impresivne tradicije došao je do svog 102. izdanja. Otvoreno prvenstvo Australije u tenisu putujući kroz vreme menjalo je naziv, termine i podloge. Mnogi ljubitelji teniske igre pri odabiru omiljenog GS-a, ovaj svrstavaju na čelnu poziciju. Uzrok bi se mogao potražiti u svežini učesnika posle sezonske pauze koja rezultuje dobrim mečevima, od kojih zavidan broj ulazi u godišnje odabire najkvalitetnijih.
Dosadašnji pobednici u muškoj i ženskoj konkurenciji-pojedinačno.
Na listi pobednika ukupno gledano u muškoj konkurenciji vodi Roj Emerson sa 6 trofeja dok u open eri sa 4 trijumfa izjednačeni su Agasi, Federer i Đoković. Od navedene trojke odskače Đoković jer je tri puta uzastopno pobeđivao.
U okviru open ere Serena Vilijams vodi sa 5 osvojenih pehara, dok je Margaret Kort ubedljiva sa 11 trijumfa pre open ere.
Prošlogodišnji pobednik u muškoj konkurenciji bio je Novak Đoković porazivši u finalu Endi Mari-a sa 3-1 u setovima
Spoiler
Pobednica u ženskoj konkurenciji bila je Viktorija Azarenka posle trijumfa nad Li Na 2-1 u setovima.
Spoiler
Lista prošlogodišnjih pobednika u svim kategorijama.
Kvalifikacije za glavni žreb počinju 08.01 i završavaju se 11.01.
Konstrukcija žreba -
Spoiler
Lista učesnika po imenima u obe konkurencije.
Link žreba.
Link za raspored mečeva
Link za lajv skor
Novak Đoković važi za prvog favorita turnira u pojedinačnoj muškoj konkurenciji. Ukupno 4 osvojene titule na AO od toga 3 uzastopne sa zadnja tri turnira daju za pravo toj tvrdnji. Forma bez poraza iz završnice prošlogodišnje sezone kao i nastup na egzibiciji u Abu Dabiju potkrepljuju izneto, sa čime se slažu i kladionićari. Saradnja sa Bekerom je novina čije rezultate sa nestrpljenjem očekuje teniska javnost. Rafael Nadal teži duplom karijernom slemu i sa pravom je tik iza Novaka na listi mogućih pobednika. Endi Mari posle pauze zbog operacije traga za formom i njegov mogući učinak je vrlo upitan. Rodžer Federer radom, promenom reketa i Edbergom kao novim trenerom pokušava pronaći put za nastavak karijere, dok Huan Martin Del Potro bar po medijskim napisima pakleno vežba nadajući se novom GS trofeju. David Ferer po sopstvenom priznanju nije kadar da osvoji pehar ali ga to neće sprečiti da ukolko dobije priliku favoritima zagorča život. Stanislas Vavrinka posle najbolje godine u karijeri ima motiva i znanja da pomrsi konce mnogima kao i Žo Vilfred Conga kod koga se primećuje mali napredak sa željom da prevaziđe osrednjost i makar priđe ostvarenju sa ovog turnira iz 2008. Rišard Gaske iz viđenog promenom trenera nije napravio i promenu igre mada bi mogao do druge nedelje. Tomaž Berdih godinama stagnira iako zna izaći iz kolotečine i napraviti iznenađenje.
Među junošama Miloš Raonić i Kei Nišikori izdvajaju se predanošću i radom uz talenat što im može doneti uspeha. Mali korak je čini se napravio Grigor Dimitrov što bi moglo dati boljitka, dok su događanja u glavi Bernarda Tomica nepoznanica čak i medicini vičnim.
Serena Vilijams formom, rezultatima i umećem je prvi favorit kod dama. Iznenađenja u ženskoj konkurenciji su izvesnija, obzirom da se igra na dva dobijena seta. Svoju šansu do trona mogu imati Viktorija Azarenka, Marija Šarapova ili neka manje trofejna igračica zavisno od žreba, sreće i inspiracije. Sa prostora na kojima baruština ovdašnja gravitira Ana Ivanović i Jelena Janković pokazale su zavidnu formu s početka sezone što budi nadu za dobar učinak.
Na kraju vremenska prognoza nam veli da se mogu očekivati vrućine na početku, nešto kiše u prvom vikendu, kasnije svežije a za finale ponajgore.
Uživajmo!!!
Comment