Announcement

Collapse
No announcement yet.

Liga BBVA i Liga Adelante 2013/14

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by conviction11 View Post
    Prije par dana je ovako objavljeno od strane kluba.

    Detailed figures of Neymar transfer

    Ne vidim logiku da su poreskoj upravi prikazali drugačije cifre a nama (javnosti) nešto drugo.

    Freš, to za mutne radnje Rosela u Brazilu se i prije koju godinu pominjalo, ali to su neki njegovi lični problemi ako ih uopšte i ima.
    Jok, grijesis. Prema zakonu o obligacionim odnosima, on moze da ima mutne poslove van svoje branse poslovanja, odnosno van fudbala, da bi se to okarakterisalo kao njegov licni problem. Sve dok je on direktor Barcelone kao fudbalskog kluba i ima mutne radnje u drugim sferama fudbala, on kao predstavnik kluba Barcelona moze da iskoristi svoj polozaj i resurse da dobije nesto, jer je fudbalski posao. Njegova poslvanja recimo sa nekim glupostima, ulaganja u celik ili beton bi bila njego licni problem, ovako je problem Barcelone..

    Znam ovo jer s ovim se trenutno jebem da naucim sve iz Poslovnog prava, jeben predmet
    sigpic
    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

    Comment


    • Zbog ovakvih stvari se vredi boriti za cist fudbal.

      @maliajnstajn

      Znaci svi koji se borimo za transparentnost u poslovanju smo naivni. Ne shvatamo kako fudbal funkcionise? Veruj mi da to svi znaju, samo sto se neki tome dive, drugi cute i trpe, a treci pokusavaju da barem nesto dobro uvedu. Fudbal jeste biznis, ali zasto ne vrsiti inspekciju. Ovo vodi haosu.

      I jeste trgovina ljudima. Igrac je potpisao ugovor sa klubom, i na osnovu tog ugovora klub polaze pravo na njega na fudbalskom trzistu. I agent ima pravo na svoj deo. To su dva ugovora, ne radi se o jednom velikom ugovoru kao sto ti kazes. Zasto se roditelji pojavljuju? To je pljuvanje u lice svakoj meri, svakoj normalnosti, i to se vec dugo provlaci, a najbolji dokaz su nasi prostori. Punoletnog decka zastpuaju roditelji kao da je maloletan, trguju njim, blokiraju transfer u slucaju da ne dobiju pare. To je sramota. Pa ne bi Barselona krila sve te detalje da je transfer bio cist.

      I onda dolazi Sep Blater sa famoznim linijskim kamerama kojima se on samoproklamuje za spasioca fudbala...A sve ostalo puca po savovima, i na najvisem nivou.

      @apacrow

      Kakva je Barselona?
      Last edited by Bogi; 29-01-14, 23:18.

      Comment


      • Pa kažem prije koju godinu sam iz medija o tome čitao, tada su to pominjali a koliko se sjećam pisalo je da je on to navodno radio još ranije, dakle dok nije bio predsjednik Barselone.

        Koliko znam nikakvih sudskih procesa tu nije bilo niti uopšte razmatranja oko mogućeg pokretanja procesa u vezi toga, neko na svoju ruku nešto napiše bez ikakvih argumenata i priloženih dokaza.

        Ja sada nisam nigdje vidio da se pominju te mutne radnje oko utakmica u Brazilu ali vrlo moguće da je neko od medija i to usput stavio uz svu ovu ujdrmu oko Nejmara.
        Last edited by ognjen; 29-01-14, 23:17.

        Comment


        • Najveci problem je sto je kompaniji N&N uplaceno €50M, a to nije bilo predstavljeno kao deo ugovora oko kupovine igraca, nego je kao transakcija izmedju dve firme, i na taj nacin je izbegnuto placanje veceg poreza na ukupnu sumu ugovora.

          Tako je porez od 56% na licna primanja (Katalonija ima najvisu stopu u Evropi) isao na znatno manju sumu od one koja je realno data igracu. Zbog toga i kazem da je matematika jasna. Mislim, moze Barca prodavati maglu, i reci da su te pare dali u nekakve dobrotvorne fondove i druge stvari (kako i pokusavaju predstaviti), ali jasno je da je postojala odredjena nepravilnost u pogledu postovanja poreskih zakona, i da je ta suma otisla u dzep igraca (njemu licno ili njegovom ocu svejedno). To je cinjenica. Zbog toga je covek i podneo ostavku.

          E sad, dolazi i ono najvaznije. Zbog drzavnog uredjenja u Spaniji, svaki region je ubirac poreza na primanja koja se ostvare na njegovoj teritoriji, i ima diskreciono pravo da se prema onima koji utaje porez odnose onako kako oni smatraju za shodno (da li je u pitanju neka suma u dobrotvorne svrhe, rad u drustvu, promocija prava...), tako da ce prakticno Barca biti "zasticena" od nekih velikih potresa, vec ce skloniti covek ili dva, i to ce zatvoriti pricu. Jednostavno takvo je drzavno uredjenje, pa samim tim sumnjam da ce biti sudskih ili drugih procesa. Zbog toga sam i rekao zna se ko je Barca, i koliki je njen uticaj u katalonskom drustvu. Isto bi se kapiram desilo i Realu...
          It is not the violence that sets a man apart.
          It's the distance he's prepared to go.

          Comment


          • Originally posted by apacrow View Post
            Najveci problem je sto je kompaniji N&N uplaceno €50M, a to nije bilo predstavljeno kao deo ugovora oko kupovine igraca, nego je kao transakcija izmedju dve firme, i na taj nacin je izbegnuto placanje veceg poreza na ukupnu sumu ugovora.

            Tako je porez od 56% na licna primanja (Katalonija ima najvisu stopu u Evropi) isao na znatno manju sumu od one koja je realno data igracu. Zbog toga i kazem da je matematika jasna. Mislim, moze Barca prodavati maglu, i reci da su te pare dali u nekakve dobrotvorne fondove i druge stvari (kako i pokusavaju predstaviti), ali jasno je da je postojala odredjena nepravilnost u pogledu postovanja poreskih zakona, i da je ta suma otisla u dzep igraca (njemu licno ili njegovom ocu svejedno). To je cinjenica. Zbog toga je covek i podneo ostavku.

            E sad, dolazi i ono najvaznije. Zbog drzavnog uredjenja u Spaniji, svaki region je ubirac poreza na primanja koja se ostvare na njegovoj teritoriji, i ima diskreciono pravo da se prema onima koji utaje porez odnose onako kako oni smatraju za shodno (da li je u pitanju neka suma u dobrotvorne svrhe, rad u drustvu, promocija prava...), tako da ce prakticno Barca biti "zasticena" od nekih velikih potresa, vec ce skloniti covek ili dva, i to ce zatvoriti pricu. Jednostavno takvo je drzavno uredjenje, pa samim tim sumnjam da ce biti sudskih ili drugih procesa. Zbog toga sam i rekao zna se ko je Barca, i koliki je njen uticaj u katalonskom drustvu. Isto bi se kapiram desilo i Realu...
            Upravo sam i pricao o ova prva dva pasusa tvog posta, kao primerima da se radi o necem sto nema veze sa fudbalom. I upravo takve stvari treba zaustaviti, saseci u korenu, a ne diviti im se kao ''integralnom delu svakog poslovanja''. Ili ce se vrsiti redovne inspekcije ili ce fudbal patiti. Zbog ovakvih stvari je klub sa velikom tradicijom na stubu strana, sto svojom, sto tudjom krivicom i alavoscu.

            Mislio sam da ciljas na Barselonu kao klub i na njene vrednosti, ali nakon ovog posta vidim da sam pogresno razumeo i izvinjavam se.

            Ako mene neko pita, voleo bih da Barselona osvoji titulu, pratim taj tim zbog nacina igre i jedinstvene fudbalske filozofije. Ali da li katalonska vlada treba da zastiti Barselonu? Nema govora. E sad, posto je izvesno da klub nece biti previse rigorozno kaznjen, eto prilike da se aktiviraju FIFA, UEFA, asocijacije igraca, RFEF itd. i ukazu na ovaj transfer kao primer nepravilnosti na najvisem nivou. Mene, kao ljubitelja fudbala, boli sto to niko nece uraditi, ali ce se zato baviti populistickim rezovima i na taj nacin sticati lazni legitimitet. Tako stite sebe i svoje fotelje, a ne fudbalsku igru.

            I ima smisla traziti transparentnost, iako je sve komercijalizovano. Nema spora o sadasnjem stanju i funkcionisanju fudbala, ali nemojmo zatvarati oci pred pretvaranjem fudbalskog poslovanja u ucene koje nemaju veze sa maticnim klubovima.
            Last edited by Bogi; 29-01-14, 23:40.

            Comment


            • @conviction11 Vjeruj mi da nemam pojma, ja sam ti samo objasnio da ako je nesto mutio dok je bio na poziciji u klubu onda nista to nije na svoju ruku, odgovoran je klub. To je samo objasnjen zakon o obligacionim odnosima najprostije moguce preko primjera

              @bogi Isreno nikakva inspekcija u ovo sto se desilo do sada nema uticaja. Usli su investitori, krhnuli novac, to sto njih boli dzon za neki profit to je druga stvar, ali njihov novac, mogu da rade sa njim sta hoce i to je to, samo ako se odjebu iz kluba, klub debelo popusi, propadne kao sto je Portsmouth propao.. Ovo ne vodi haosu, jer je vec haos. Ogromne cifre se ovdje vrte i rastu sto je najgore, a trguje se ugovorima koji imaju promjenljivu vrijednost u zavisnosti od forme igraca i njegovog imena.

              Kada igrac potpise ugovor, on je kao radnik u firmi. Ima odredjeno radno vrijeme (ide na treninge i igra utakmice), a za to prima odredjenu placu uz odredjene performas bonuse. Klub ako odluci da ponudi njegov ugovor na trzistu i uspije da se dogovori sa drugim klubom oni njega ne mogu prodati dok se on ne slozi sa time, a tada ugovor nije konsenzualan, stoga ugovor nije valjan. Isto tako igrac moze da se dogovori sa drugim klubom, a maticni klub ne zeli da proda njegov ugovor, nema dogovora, stoga ugovor koji je sklopio igrac sa klubom nije valjan jer nije konsenzualan.

              Agent radi na proviziju transfera, provizija je dio transfera. Nema on specjalan ugovor, agent's fee ide kao klauzula ugovora o prodaju izmedju 2 kluba.

              U ovom slucaju Neymarovi roditelji se pojavljuju, jer su oni bili, kao 3rd party firma bili vlasnici odredjenog djela njegovog ugovora, kao sto i ovaj dio "collaboration" (to su ostale firme koje su posjedovale odredjeni dio njegovog ugovora), te ako posjeduju neki dio njegovog ugovora, oni su mi isplacivali odredjeni dio njegovih primanja u Santosu, te su oni povjerioci ugovora o prodaji izmedju Santosa i Barcelone, te imaju pravo na odredjeni procenat obestecenja, tacnije onoliko procenata koliko su posjedovali njegovog ugovora u Santosu.

              Apa vam je ovdje dao primejere iz zakona i te procente poreza, te matematicku sliku sa kojom ja stvarno nisam upoznat. Fazon je da je drzava Spanija u velikom finansijskom kurcu, i tako se stvarno moram izraziti jer je to tako fakat.

              Sto se tice ovog nacina poslovanja, jebiga kada su odlucili da Neymar ostane jos jednu sezonu prije 2 godine, nije bilo novca da se placaju njegova primanja, pa su odradjene te prodaje odredjenog djela ugovora, sto je potpuno legalno. Morate shvatiti jednu stvar, a to je da ne mogu biti u sukobu medjunarodni i fudbalski zakoni, to nema teorije da moze..

              Inace meni bi fakat bio blam krasti na porezu Spaniju, jer drzava je fakat u kolapsu, nisam siguran ali im nezaposlenost neprestano raste i mislim da presla i preko 40% populacije, sto je uzasno..
              sigpic
              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

              Comment


              • @Bogi
                U pravu si skroz, ali fudbal je odavno postao biznis, a biznis je takav da ce se uvek truditi da pronadje i najmanju pukotinu u sistemu kako bi se moglo ovajditi, pogotovo u banana ekonomijama tipa Spanija, Italija, Portugal... Svi to rade, to je jasno kao dan, ali je ovog puta jedan od najvecih timova na svetu uhvacen sa spustenim gacama u parku.

                Opet, ako bi tako nesto kojim slucajem pokusao u Engleskoj, mislim da je svima jasno kako bi se to zavrsilo. To donekle uliva kakva-takvo poverenje u ispravnost transfera, ali ne moze se ocekivati od svih drzava da budu ekonomski uredjenje kao Velika Britanija ili Nemacka.

                Da se malo jace zagrebe oko famoznih transfera Mamica ili onih ukrajinskih tajkuna sta bi se tek tu naslo.
                It is not the violence that sets a man apart.
                It's the distance he's prepared to go.

                Comment


                • Velika Britanija je najuredjenija drzava po pitanju poreza, ljudi odmah uzmu porez, ne jebu se oni sa prijavam raznim, nego odmah i manje papirologije samim time..
                  sigpic
                  "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                  AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                  Comment


                  • Vi ste sve objasnili sto se samog posla tice, vase znanje ne dovodim u pitanje, ali je smejurija da roditelji dobiju 34M a klub 14M. To je ruglo. Roditelji su dakle posedovali vise od 2/3 vrednosti ugovora, ako sam dobro razumeo. I to samo ako postoje dokazi da su zaista posedovali pravo u toj meri. Morate se sloziti da ni tu stvari nisu ciste. Gde je tu klub? Trudim se da govorim iskljucivo u fudbalskom kontekstu. Od Bosmanovog slucaja naovamo sve se radi protiv klubova i sve ide na njihovu stetu. A za slucaj da neko pokusa da odradi posao preko kluba, uvek se nadje u upravi neko ko uspeva da se obogati na racun tog pravnog lica.

                    Samo hocu da kazem da je jedno kada se na ovaj nacin proda neki igrac iz bivse jugoslovenske republike(uz duzno postovanje prema nasim ligama koje i dalje volim da gledam), ali je potpuno druga stvar kada se jedan Nejmar ovako dovede u Barselonu. Eto prilike da se na globalnom nivou malo razmisli o tome u kom pravcu sve ovo ide, ali takvih reakcija nema. Smesna, tajna poslovanja i peripetije na ivici legalnog primoravaju klub da krije detalje ugovora. Sa druge strane, taj veliki klub dozvoljava sebi da se uplete u mrezu i onda sam sebe jos vise ''zakopava u rupu'' vrlo izvesnom utajom poreza. Na neki nacin je dobro da se sve ovo saznalo, ali najgore je da se sve nastavlja u istom pravcu, bez ikakvog pomaka.
                    Last edited by Bogi; 30-01-14, 00:06.

                    Comment


                    • Gledajuci cifre koje je Barcelona objavila javno, sve je ovdje regularno.

                      Ugovor o prodaji je zasticen bio klauzulom o povjerljivosti, tako da oni nisu smjeli javno dati ove podatke dok se nisu sve stranke slozile da se objavi, sto ocito jesu se slozile..

                      Ja ne znam koliko su oni platili poreza, ali po meni i ovim brojkama sve je regularno. Poseban se porez placa na igracevu platu, a poseban na ugovor o prodaji i to je to..
                      sigpic
                      "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                      AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                      Comment


                      • Otac ce prvo morati da dokaze da 10M koje je primio 2011. godine nemaju veze sa ugovorom, jer igraci ne smeju da potpisuju predugovore sve dok ne bude ostalo jos 6 meseci do kraja tekuceg. Ali naravno, uvek preko grbace kluba, naci ce se rupa u zakonu, napravice se gradjanski ugovor sa ocem kao predstavnikom tada maloletnog fudbalera, ali samo da se sve radi iza ledja kluba koji ga u fudbalskom smislu reci hrani. To je poslovanje danas. I u vezi sa tim nema niceg genijalnog, radi se o cistom oportunizmu odredjenih ljudi.
                        Last edited by Bogi; 30-01-14, 00:20.

                        Comment


                        • Bogi pogrijesio si, smije potpisati predugovor, odnosno ugovor sa kojim je dogovoren transfer i prelazak u Barcelonu i ugovor o primanjima, ali samo ako se sve stranke slazu..

                          Trik je u tome da je i Real tvrdio da je potpisao neki first pick sa Santosom i tu ima sto zavrzlama koje nisam pratio, pa i nisam kompetentan bas da komentarisem
                          sigpic
                          "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                          AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                          Comment


                          • Koliko sam ja cuo oni su potpisali ugovor kojim je otac jemcio da Nejmar ide u Barselonu, a ne u neki drugi tim.

                            Pozdravljam tvoje komentarisanje, nisam ni ja potpuno u prici, samo zelim da naglasim da se sve muti iza ledja kluba. To ne valja.
                            Last edited by Bogi; 30-01-14, 00:29.

                            Comment


                            • Originally posted by Bogi View Post
                              Koliko sam ja cuo oni su potpisali ugovor kojim je otac jemcio da Nejmar ide u Barselonu, a ne u neki drugi tim.
                              E to vec ne moze
                              sigpic
                              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                              Comment


                              • Ali pazi ovo: €2M njegovo ocu za skaunting, i €4M njegovoj fondaciji za promociju njegovog imidza u Brazilu. Pa su dali nekih €2.5M kako bi Neymar ucestvovao u nekoj dobrotvornoj akciji (koja nikad nije bila realizovana). Naravno tu je tih famoznih €10M koji jesu zabranjeni po FIFA. Onih €8M Santosovoj akademiji djene-djene. Bruka, kako god se razresi, i na koju god stranu okrenes.

                                A payment of €10m was also made at some point prior to last June’s deal and described as a loan but could be interpreted as a payment to a player to ensure he signs for a club at a future date – something not allowed by Fifa, the world governing body.
                                Po nekoj logici i investicioni fond DIS koji je imao 40% prava od transfera je takodje ostecen, jer mu se nije predstavila prava cifra, te ima prava za zakonski goni Barcu.

                                Another interested party in the Neymar investigation’s outcome will be the player investment fund, DIS Esporte, which acquired 40 per cent of Neymar’s transfer rights while he was at Santos and who received that cut from the €17.1m transfer fee the Brazilian club say they charged Barcelona. DIS, too, may pursue Barcelona now if they have reason to believe that the final fee has been inflated by the additional contracts.
                                http://www.independent.co.uk/sport/f...e-9085538.html
                                It is not the violence that sets a man apart.
                                It's the distance he's prepared to go.

                                Comment

                                Working...
                                X