Announcement

Collapse
No announcement yet.

Grand Prix of The Americas MotoGP 2013

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ne razumem zasto ga zoves ,,mali budjavi"? Valjda je sa ove dve trke zasluzio i nesto postovanja. Po meni, uz neki normalni razvoj situacije, na kraju karijere bice uspesniji od Lorenca i negde blizu Rosija.
    Na celom svetu samo Crvena zvezda

    Comment


    • #62
      Zovem ga mali budjavi za to sto je mali i budjav.Ja mu zelim svu srecu da bude uz Rosia s tim da ce zajedno biti iza Lorenca. Dobar je on vozac ali nesto bas i ne verujem da ce uzeti titulu u debitantskoj sezoni.Za nega bi i III ili IV mesto bio fantastican uspeh.
      sigpic

      Comment


      • #63
        Trenutno je najtalentovaniji vozac sigurno, nije jos do kraja kvalitet, to ce imati kada bude postizao kontinuirano dobre rezultate, ali svakako zasluzuje ogromno postovanje i isti odnos kao prema Valeu, Horheu, Daniju ili Kejsiju, bez obzira na godine. Juce je prestigao jednog Fredija Spensera, treba li nesto vise? Prvi vozac koji mi se svidja po stilu posle dugo vremena.
        Na celom svetu samo Crvena zvezda

        Comment


        • #64
          mali je vanzemaljac
          Ne razumem Danija, pa on kao da je srecan sto je drugi

          Comment


          • #65
            Mali je Kralj samo napred Mark dugo smo te cekali napokon si tu

            Comment


            • #66
              Originally posted by bratislavr View Post
              Mali je Kralj samo napred Mark dugo smo te cekali napokon si tu
              Pa dobro, ne moze se bas reci dugo. Retko ko se ovako brzo katapultira do kraljevske klase. Nekada je ipak trebalo vise i vremena i pobeda.
              Na celom svetu samo Crvena zvezda

              Comment


              • #67
                Nema sta da se kaze. Dobar Markez, samo mi je totalno antipatican. Je l deluje nekome on savrseno? Nekako me podseca na Federera u tenisu, takav je tip, ne volim to. DOdjes u kraljevsku klasu i oduvas na prve dve trke. Postovanje.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by NebojsaNS View Post
                  Ne razumem zasto ga zoves ,,mali budjavi"? Valjda je sa ove dve trke zasluzio i nesto postovanja. Po meni, uz neki normalni razvoj situacije, na kraju karijere bice uspesniji od Lorenca i negde blizu Rosija.
                  Mali budjavi na kvadrat, kao uostalom i svi ostali spanci, osim Alonsa.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by KERSDRS View Post
                    Nema sta da se kaze. Dobar Markez, samo mi je totalno antipatican. Je l deluje nekome on savrseno? Nekako me podseca na Federera u tenisu, takav je tip, ne volim to. DOdjes u kraljevsku klasu i oduvas na prve dve trke. Postovanje.
                    Daleko od Federera... To bi bio Lorenzo, ako niko drugi, sto se tice paralele igre i voznje. Sto se tice mentaliteta, to je bio Stoner.

                    Marquez uopste ne vozi GP masinu kako je predvidjena. Ne, on sekunde jedne ne pomisli da bi trebao da se trudi da kliza sto manje, da pazi kako daje gas... Nema sanse. Ima divan osecaj za motor, zato moze da onoliko visi sa njega, da ga pusta da leluja na sve strane, zato koristi elektronske pomoci koliko i Stoner i uz sve to - obozava duele i borbu na stazi. Za razliku od svih sampiona i vicesampiona u MGP od dolaska Rossija.

                    Bas taj izostanak ludovanja na motoru je ono sto me fascinira kod njega trenutno. Ocekivao sam da prvih par puta bude kao u Moto2 2011, da padne na prve tri trke. Ne, vise od pola trke je vozio iz Pedrose u Qataru, posmatrao ga, pratio mu linije, gledao reakcije na razlicite situacije i suzdrzavao se. I ovo nisu moje reci i moje misljenje, ovo je rekao Cal, posle trke, a on je najbolje od svih imao priliku to da gleda. "Imao sam osecaj da moze da ga prestigne gde god pozeli." su njegove reci.

                    Spoiler
                    Marquez was better than Pedrosa, and he could have passed him at any point. He was just playing with him, he was sitting up - don't get me wrong, he was still riding hard, but he could have passed him loads of times in the first corner.
                    Peti paragraf...

                    http://www.motomatters.com/analysis/...up_the_da.html


                    Ista je situacija bila juce, skoro celu trku je bio iza Pedrose, toliko puta se ranije ispravljao pred krivinu, toliko puta pustao gas i onda - pretekao ga u S krivinama, na mestu na kom se to ne radi ni u Moto3 klasi, jedino je ludi Miller to uradio na restartu trke.

                    Kad se setim nacina na koji je odvezao poslednju trku 2010. nista me ovo ne cudi, momak ima cilj i veliku (videcemo da li preveliku, ali uopste ne deluje tako) dozu zrelosti, ali pored voznji koje je prikazivao od tad, dosta toga sklizne sa uma... Juce mu je cilj bio da pobedi, ali sto bezbednije i bez nepotrebnih rizika - to je i uradio. Pobeda je pobeda, sa 10 ili sa 1 sekundom prednosti. Mislim da ove godine necemo vidjati jos puno takvih pobeda, bice tu sepurenja i padanja, ali ovako vise nema potrebe da vozi.
                    Last edited by Vanja #66; 22-04-13, 17:27.

                    Comment


                    • #70
                      vaaanjaaaa....odavno nisam zapitkivalasvi pricaju kako je ova staza kao stvorena za hondu..sta je to drugacije na hondi pa joj ovakva staza tako odgovara?i kakva je ovo uopste staza (tehnicki)?kojim motorima odgovaraju koje staze (nemoj da mi kazes samo ime motora i staze,nego kakvim karakteristikama motora i koji je to odgovaraju kakve karakteristike staze i koje su to)?valjda nisam mnogo zakomplikovala
                      don't be scared homie
                      sigpic

                      Comment


                      • #71
                        Probacu ja da ti odgovorim, mada je pitanje bilo za Vanju. Odmah da kazem ne pobedjuje motor vec vozac, tako da je tesko ovako pojednostaviti stvari, a kao i sto mozda znas ne postoji staza na kojoj je recimo u poslednjih 5 godina pobedila ista masina. Mada nesto se i moze predvideti.

                        Honda ima vece ubrzanje od jamahe, jamaha je bolja na kocenju i mozda malo blaza prema pneumaticima. Ako neko ima vece ubrzanje, gde ce ga najbolje iskoristiti? Pa ako ima kombinaciju spora krivina i pravac nakon toga. Na ovoj stazi smo imali krivine 11 i 20. Slicno Indianapolis, Laguna, Misano, Aragon, Motegi. Druga stvar je sto je staza siroka i pravljena je za F1. Njene su krivine takve da imaju vise mogucih linija prolazaka, kada su u pitanju motori. To znaci da pravi trkaci, koji prate svoje konkurente i znaju kuda ce oni proci pa tako planiraju napad, ovde imaju problem jer ne mogu da predvide sta ce vozac ispred njih uraditi. Na primer Abraham je pokusao da obidje (i ja bih tu pokusao da obidjem) i polomio se ko zvecka. Rosi i Lorenco su bili rezervisani, tek je pocetak sezone, zasto rizikovati, a usijana glava pobedjuje.

                        E sada dolazimo do pitanja zasto je staza takva kakva je. E zato sto postoji herman tilke. Covek je blago receno debil. Upropastio je F1, a sada pokusava i motogp. Ali stvarno je debil. On ima neku sumanutu ideju da napravi na veoma malom prostoru sto duzu stazu. I onda su sve staze iste. Imaju veliki pravac i onda moras da imas ostre krivine pre i posle pravca da bi celu stazu uglavio u tu malu povrsinu. Uporedimo trke u Kini i Portugaliji 2007. godine. Trka u Kini (tilkeovih ruku delo) je nesto sto ne zeli niko da gleda, a trka u Estorilu pa jedna od najboljih ili ona u Asenu. I zato se bojim da ce biti kao u F1 gde su ostale samo dve staze koje vrede

                        I da zavrsim, dok su Rosi i Lorenco u jamahi, honde nemaju sta da traze u Herezu, Le Manu, Mudjelu, Katalunji, Asenu, Brnu (ali samo zbog Rosija i Lorenca ne zbog motora)
                        Last edited by crni; 23-04-13, 00:30.

                        Comment


                        • #72
                          Odmah da kazem ne pobedjuje motor vec vozac, tako da je tesko ovako pojednostaviti stvari, a kao i sto mozda znas ne postoji staza na kojoj je recimo u poslednjih 5 godina pobedila ista masina.
                          meni je to savrseno jasno (osim sto mislim da pored vozaca i motora postoji jos mnogo stvari koje moraju da se poklope da bi neko pobedio).zato i ne razumem ta pojednostavljivanja onih koji kazu 'pobedio je,jer je staza pravljena za hondu'bice da je jos nesto u pitanju..;)
                          slabo (nikako) se razumem u sve sto se tice tehnickih karakteristika i zato sam htela da mi neko ukratko razvrsta staze i motore po tim karakteristikama.kod mene se staze dele na lepe (one koje obozavam) i ostale

                          (i ja bih tu pokusao da obidjem)
                          da li se i ti mozda trkas (kada na taj nacin razmisljas o krivinama)?;)

                          dok su Rosi i Lorenco u jamahi, honde nemaju sta da traze u Herezu, Le Manu, Mudjelu, Katalunji, Asenu, Brnu (ali samo zbog Rosija i Lorenca ne zbog motora)
                          e ajde da se kladimo da ce na najmanje 2 od ovih staza honda pobediti

                          Probacu ja da ti odgovorim, mada je pitanje bilo za Vanju.
                          vanja je JEDINI koji je odgovarao na moja pitanja i objasnjavao mi sve sto mi nije jasno (ali ga nesto nema).ostali ili nisu hteli ili nisu znali a tebi jedno veeeeeeliko
                          don't be scared homie
                          sigpic

                          Comment


                          • #73
                            Honda ima menjac koji omogucuje da motor stalno vuce, nema prekida dok se prebacuje iz brzine u brzinu, ima ga od 2011. To je jedan od razlčoga sto boje ubrzava. Malo pojednostavljeno to je to. Honda je uostalom u zadnjih 30 godina 25 tehnicki superiorna u odnosu na Yamahu i ostale.

                            Comment


                            • #74
                              Vanja, nemoj Federera da mi stavljas u isti kos sa onim australijskim jadnikom zbog tog coveka mi je Doktor omiljeni sportista #2

                              totalni off topic ali morao sam...

                              sada neke moje prognoze za ovu sezonu na osnovu vidjenog do sada...
                              - Lorenco ipak brani titulu ali daleko teze nego prosle godine
                              - Rossi moze do pobede na nekoj od trka, mozda cak i na vise od jedne ali nazalost mislim da ne moze do titule
                              - Markez - ako ne poleti mnogo nakon sjajnog starta i ohladi glavu mogucnosti su nesagledive
                              - Pedrosa, isto mucenje i frustracija za njega, pritom ima klinca u ekipi koji ce ga ubijati u pojam

                              za ostale me mrzi da pisem znate i sami, i za ovu cetvoricu znate ali ajde da napisem ipak
                              VALENTINO ROSSI #46

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by denia_el View Post
                                vaaanjaaaa....odavno nisam zapitkivalasvi pricaju kako je ova staza kao stvorena za hondu..sta je to drugacije na hondi pa joj ovakva staza tako odgovara?i kakva je ovo uopste staza (tehnicki)?kojim motorima odgovaraju koje staze (nemoj da mi kazes samo ime motora i staze,nego kakvim karakteristikama motora i koji je to odgovaraju kakve karakteristike staze i koje su to)?valjda nisam mnogo zakomplikovala
                                Malo sam zatrpan nekim stvarima za fakultet, pa tek sad stizem da odgovorim...

                                crni i Alen su sasvim u pravu za sve sto su napisali, ali ima tu jos par sitnica da se doda. Da, Honda ima bolje ubrzanje, delom zbog filozofije, delom zbog tog seamless menjaca. Njega i Yamaha razvija, trebalo bi da ga donesu negde od juna ili na testiranje u Barsi bas u junu.

                                Razliku izmedju Honde i Yamahe mozda najbolje opisuje sledeca situacija. Ramona Forcadu (Lorenzov crew chief) su tokom vikenda pitali kako Honda izvlaci vise snage iz motora. Pitanje negde ima smisla, s obzirom da smo videli da Honda koristi V4 motor, a Yamaha odavno koristi redni cetvorocilindricni. Medjutim, covek im je rekao da nije pitanje snage motora, vec gde se ona koristi. I to se jasno vidi u razlici rezultata za Yamahu u Qataru i Austinu. Isto i za Hondu.

                                Za Yamahu su staze sa dugim krivinama, koje se voze u srednjem rasponu obrtaja (da kazemo od pola do 3/4 gasa, tako sam negde ja razumeo, naravno da je u pitanju mnogo preciznija mera). U tom srednjem rasponu Yamahin motor daje najvise obrtnog momenta. Kao sto je veliki Carroll Shelby rekao - konjske snage prodaju automobile, obrtni moment pobedjuje na trkama. Ako se i ram prilagodi tom pristupu, da jednostavno vise zagreva obod gume kako bi se pruzilo bolje prijanjanje u krivini - samim tim i veca brzina, kao sto i jeste slucaj, nastaju velike razlike koje mozemo da vidimo. Honda ide drugacije, ona ima bolje karakteristike na izlazu iz krivine, u niskim obrtajima je jaca, a pomocu menjaca sve to izgleda jos impresivnije. Njen ram nema takvo ponasanje prema obodu guma, vec prema srednjem delu, zato ih malo brze i trosi. Sto ce kocenja tice, rekao bih da tu ipak mnogo vise dolaze vozacke sposobnosti i stilovi nego sam koncept rama.

                                Sad, sta je bolji pristup, pitanje stoji sasvim. Honda ima problem sa prljavim stazama i stazama sa malo prijanjanja. Zato se Dani mucio u Qataru i zato je mnogo sporije od Marqueza dolazio do brzih vremena u Austinu. Prosto, za taj i takav koncept, pomaze cista staza sa dobro gumama utabanim krivinama. Yamaha nema toliki problem kad je prljavo, ali ima problem kad ni u delovima gde moze da eksploatise prednost nema trunke utabanosti. Mislim na prvi sektor u Austinu. Medjutim, time sto eksploatise krivine Yamaha ima problem kad treba prestici Honde. Honde izvlace i nesto vecu brzinu na pravcima i uspevaju da zadrze Yamahe iza u krivinama, jer tamo tesko moze da se prestigne. Zato je Lorenzo imao problema da prestigne Danija u drugom delu sezone, osim sto su staze nekako i raspodeljene da u prvom delu godine vise odgovaraju Yamahi, a potom u drugom delu Hondi. To u sutini i sumira staze koje odgovaraju Yamahi - do Indianapolisa prevashodno odgovaraju Yamahi, potom su nesto naklonjenije Hondi. Moje je misljenje da Honda do kraja sezone nigde vise nece imati ovako izrazitu prednost nad Yamahom (u ocekivanim, normalnim, okolnostima), sto nisam siguran da mogu da kazem u drugom smeru... Ali naravno, ne gledamo trke jer znamo sta cemo sve videti, vec bas zato sto ne znamo sta cemo sve videti.

                                Originally posted by Valentinik Rossifumi View Post
                                Vanja, nemoj Federera da mi stavljas u isti kos sa onim australijskim jadnikom zbog tog coveka mi je Doktor omiljeni sportista #2
                                Cestitam...

                                Comment

                                Working...
                                X