Announcement

Collapse
No announcement yet.

2013 Formula 1 Rolex Australian Grand Prix (Melbourne)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • I te kako mi je draga pobeda Kimija, ali još više mi je draža što ju je osvojio na način na koji najbolje to radi. NE sa pol-pozicije, šta više, čak iz 4. reda. A na kraju najbrži krug trke. Poznat je po tome, a toga mu je manjkalo prošle sezone, čisto statistički i estetski. E21 je bolji od E20, a i Kimi 2013 je bolji od Kimija 2012. Neću sad da popujem, ovo je tek prva trka. Ali moram da napomenem da se ni u jednom trenutku moja matematika i Red Bullova dominantnost nisu poklapali u vidu realne slike u TRCI. Ne polažem mnogo računice u to, ali ipak treba biti oprezan sa ovim rezultatima iz još jednog razloga, a to je ko je kakav setup izabrao, tj. ubo. E sad jedna jako bitna stvar za Lotus. Jeste primetili da su po prvi put rasno odabrali strategiju? Naime, Ciaron Pilbeam je prošle sezone bio trkački inženjer Webberu. Ove zime je došao u Lotus umesto Simona Renia. Setite se prošlogodišnjih brljotina i anti-proračuna od strane Lotusa. Konačno prava, zrela taktička odluka!
    ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

    "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
    I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

    sigpic

    Comment


    • fantasticna trka.. samo mi je zao masse. mogao je lagano do pobjede.. ali bice bolje kimi fantastican.. alonso sjajan.. idemo TIFOSIIIII TITULA JE NASAAA !!!
      www.balkansimracing.com/forum

      Real cars. Real racing. Dobrodosli

      Comment


      • Drago mi je sto ste svi sinoc najavljivali sezonu 2011, pocelo je kako vecini odgovara kada pogledamo iz tog ugla.Sad ko je pobedio to je manje bitno.

        Lotus je puno rizikovao sa strategijom i na kraju im je to donelo pobedu.Kimi je odlicno taktizirao sa gumama, pogotovo u drugom delu trke kada je svesno vozio sporija vremena, jer je znao da cu mu trebati za kasnije za jurnjavu izmedju njega i Alonsa.Na kraju do duela nije doslo i to pre svega zbog zaostalih vozaca zbog kojih je Alonso izgubio dosta vremena, mogao je Pik na kraju da bude koban za njega.Srecom po njega, a njegove i Ferarijeve navijace sve je proslo u najboljem redu.Najbitnije za njega je da je zavrsio ispred Fetela kojem se ovakva stvar nije dugo desila, a to je da pol-poziciju ne pretoci u pobedu.U najgorem slucaju ova strategija sa dva zaustavljanja bi mu donela drugo mesto, posto su i Fetel i Masa bili predaleko da bi ga ugrozili.

        Masa je ponovo zrtveno jagnje, ostao je krug duze i zbog toga kao i zbog drugih stvari nije mogao da zadrzi korak za Fetelom.U par situacija mu je disao za vrat.Drago mi je da je formu iz prosle sezone preneo i u ovu tako da ocekujem da ce ove sezone biti vise na podijumu i da stigne barem do jedne pobede.Konacno ni ja ni Vanja se necemo pitati sta on uopste radi ovde.Meklaren me je negativno iznenadio, ali uzevsi njihove rezultate na treninzima i kvalifikacijama to ne bi trebalo puno da me iznenadjuje.Za sada se cini da je Luis doneo ispravnu odluku sto je presao u Mecku, ali to je tek prva trka.Videcemo da li ce Meklaren moci da se digne iz ovog sivila.Najprijatnije iznenadjenje su vozaci Fors Indije, cisto sumnjam da se ovde neko nadao da oba bolida mogu da zavrse u bodovima.Sutil je pruzao odlican otpor vozacima sa vrha, ali zbog toga sto nije koristio super-meke gume je izgubio na kraju dve pozicije.Nije vozio 12 meseci tako da je ovo veliki uspeh za njega+zavrsio ispred svog kolege.

        Da li me to usi varaju ili je kod proglasavanja pobednika bilo zvizdanja Kimiju i Fetelu?Zakljucio sam da su bili najbrojniji navijaci Alonsa posto su bili najglasniji od svih na ceremoniji.

        Kimi je ovaj put dobio pravi sampanjac, posto zna se sta su mu uvalili u Abu Dabiju.
        Last edited by Ricma; 17-03-13, 08:26.

        Comment


        • Dva jubileja za Raikonena 20. pobeda i 70. podijum. Izjednacio se sa Hakinenom po broju pobeda.

          Comment


          • Mariću, zviždali su onom što je dodeljivao trofeje. Barem se tako meni činilo.

            Alene, lepo je što si pomenuo i statistiku. Još 4 najbrža kruga mu fale da se izjednači sa Prostom.

            Ae da čujemo Kravitza.

            Nije mogao Masa do pobede. On i Alonso su tokom cele trke išli jedan za drugim. Alonso jeste imao gužvu, ali kroz istu tu gužvu je i Kimi prošao. Kad je Alonso naleteo na Caterham, tada je zaostajao 6 sekundi i pao na 9. Kimi se trkao sa samim sobom i borio sa gumama. Izolovali su se strateški. Lotus je prošle godine mnogo gubio iza drugih bolida. Baš sam gledao kad će Kimi na drugo stajanje. Drugi i treći stint su bili skoro iste dužine, po 24 kruga, ali je poslednji, tj. treći, bio lakši za izdržati jer je manje goriva. Drugi stint je bio kontrolisani rizik. Prvo me je iznenadilo što je Alonso u 9. krugu zanosio zadnjim krajem a Kimi ga je samo pratio. Dakle, još na supersoft gumama je dobro držao, ali u srednjem stintu je napravio razliku i uštedeo čitavo stajanje. Kad je Kimi odradio drugo stajanje, ovi iza su počeli 2-3 kruga kasnije sa trećim. To smo mogli i sami da vidimo. Kako su oni to izveli, ja nemam pojma. Pireli možda i nije tako loš.
            Last edited by MarkedOne8; 17-03-13, 08:51.
            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

            sigpic

            Comment


            • Originally posted by MarkedOne8 View Post
              Još 4 najbrža kruga mu fale da se izjednači sa Prostom.
              U covece nisam skoro ni gedao najbrze krugove, dere ih Ledeni.

              3 RAIKKONEN Kimi 38 21.47
              14 ALONSO Fernando 19 9.60
              19 VETTEL Sebastian 15 14.71
              21 MASSA Felipe 14 8.09
              22 WEBBER Mark 14 7.11
              29 HAMILTON Lewis 12 10.81
              39 BUTTON Jenson 8 3.49
              58 ROSBERG Nico 4 3.10
              118 SUTIL Adrian 1 1.10
              122 GROSJEAN Romain 1 3.70
              123 PEREZ Sergio 1 2.63
              125 HULKENBERG Nico 1 2.56

              ili ukupno

              1 SCHUMACHER Michael 77 25.08
              2 PROST Alain 41 20.60
              3 RAIKKONEN Kimi 38 21.47
              Last edited by Alan; 17-03-13, 08:49.

              Comment


              • Meni je ovo danas bilo sasvim dobra trka, zapažanja neki drugi put, danas ipak Jahorina ima prioritet .

                Comment


                • Red bi bio da se isprse i neki sponzori za Lotus, zar ne? Izgleda da Lotus ne samo da se popravio po kiši, već i po hladnom vremenu. Nije loše. I dalje mi ne ulazi u glavu kako su toliko bolje štedeli gume.
                  ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                  "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                  I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                  sigpic

                  Comment


                  • Stvarno dobra trka, neočekivano dobra. Uzrokovana dobrim delom Pireli nepredvidljivošću, ali o tom potom.

                    Nisam palio komp jutros pa me nije bilo na četu, jedva sam se razbudio za trku nakon prethodno neprospavane noći.

                    Uglavnom, čekam reprizu od 12, da objektivnije sagledam sliku pa onda bacam par komentara.

                    Leave me alone, I know what I`m doing neverovatna trka ( štedeo kada je trebalo, jurio kada je bilo potrebno). Ferari poveo konstruktorski šampionat, sjajno.

                    Comment


                    • Najbitnije je ovo :

                      Alonso 18
                      Vettel 15

                      Odmah bolje poceti u odnosu na Seba i samo povecavati prednost do kraja sampionata
                      Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                      Comment


                      • Bravo za Icemana
                        If a bike and rider coming past you three feet from your face at 180mph down a hill on a public road doesn’t raise even a grin, you are already dead.

                        Comment


                        • Originally posted by MarkedOne8 View Post
                          I te kako mi je draga pobeda Kimija, ali još više mi je draža što ju je osvojio na način na koji najbolje to radi. NE sa pol-pozicije, šta više, čak iz 4. reda. A na kraju najbrži krug trke. Poznat je po tome, a toga mu je manjkalo prošle sezone, čisto statistički i estetski. E21 je bolji od E20, a i Kimi 2013 je bolji od Kimija 2012. Neću sad da popujem, ovo je tek prva trka. Ali moram da napomenem da se ni u jednom trenutku moja matematika i Red Bullova dominantnost nisu poklapali u vidu realne slike u TRCI. Ne polažem mnogo računice u to, ali ipak treba biti oprezan sa ovim rezultatima iz još jednog razloga, a to je ko je kakav setup izabrao, tj. ubo. E sad jedna jako bitna stvar za Lotus. Jeste primetili da su po prvi put rasno odabrali strategiju? Naime, Ciaron Pilbeam je prošle sezone bio trkački inženjer Webberu. Ove zime je došao u Lotus umesto Simona Renia. Setite se prošlogodišnjih brljotina i anti-proračuna od strane Lotusa. Konačno prava, zrela taktička odluka!
                          Jos nekoliko ljudi oko Kimija je otislo u Red Bull, a nekoliko Red Bullovih (Webberovih) je doslo oko Kimija... Ne znam zasto, stvarno imam osecaj da zele da ga dovedu u tim... Strategija je bila bolja na papiru, ali samo ju je Kimi sproveo kako treba. Cuvanje guma i odlican odabir trenutka za ubrzavanje me podsecaju na trku u Madjarskoj prosle godine...

                          Originally posted by Iceman View Post
                          fantasticna trka.. samo mi je zao masse. mogao je lagano do pobjede.. ali bice bolje kimi fantastican.. alonso sjajan.. idemo TIFOSIIIII TITULA JE NASAAA !!!
                          Nije Felipe mogao do pobede, sve i da su njega prvog poslali u boks. Zaostajao je vise od 20s za Alonsom na kraju, vreme koje je zapravo izgubio u 3. i 4. stintu. Bio je on dosta iza nekih ljudi koje nije mogao da pretekne i u tom periodu, ali nije izgubio 20s samo zbog toga... Odlicna trka u svakom slucaju.

                          Originally posted by Maric91 View Post
                          Drago mi je sto ste svi sinoc najavljivali sezonu 2011, pocelo je kako vecini odgovara kada pogledamo iz tog ugla.Sad ko je pobedio to je manje bitno.

                          Lotus je puno rizikovao sa strategijom i na kraju im je to donelo pobedu.Kimi je odlicno taktizirao sa gumama, pogotovo u drugom delu trke kada je svesno vozio sporija vremena, jer je znao da cu mu trebati za kasnije za jurnjavu izmedju njega i Alonsa.Na kraju do duela nije doslo i to pre svega zbog zaostalih vozaca zbog kojih je Alonso izgubio dosta vremena, mogao je Pik na kraju da bude koban za njega.Srecom po njega, a njegove i Ferarijeve navijace sve je proslo u najboljem redu.Najbitnije za njega je da je zavrsio ispred Fetela kojem se ovakva stvar nije dugo desila, a to je da pol-poziciju ne pretoci u pobedu.U najgorem slucaju ova strategija sa dva zaustavljanja bi mu donela drugo mesto, posto su i Fetel i Masa bili predaleko da bi ga ugrozili.
                          Bilo mi je cudno nakon FP2, nije RB toliko bolji od Ferraria za pocetak (a ne bi trebalo ni od Lotusa), govorim sebi... Zato cim je poceo FP3 i Alonso i Massa odvezli 27.0 sa Mediumu gumama, bio sam dosta mirniji.

                          Lotus je tokom testova delovao najbolje od svih timova sa gumama, mada mnogi su mislili da je to zbog manje goriva ili tako nesto. To se pokazalo sad, smisljena je taktika koja to moze da isprati, odvezao ju je vozac koji je jedan od malo njih (5, rekao bih) koji mogu da je ostvare pravilno, sve je doslo na svoje za njih. I sto kaze Marked, konacno jasna i precizna taktika od njih. U Abu Dhabiu je delovalo da se brane kad su trebali da napadaju, ovde je sve dobro odradjeno...

                          A Pica su pamtiti jos dugo, necu mu zaboraviti ignorisanje zastava u Spaniji.

                          Originally posted by Maric91 View Post
                          Masa je ponovo zrtveno jagnje, ostao je krug duze i zbog toga kao i zbog drugih stvari nije mogao da zadrzi korak za Fetelom.U par situacija mu je disao za vrat.Drago mi je da je formu iz prosle sezone preneo i u ovu tako da ocekujem da ce ove sezone biti vise na podijumu i da stigne barem do jedne pobede.Konacno ni ja ni Vanja se necemo pitati sta on uopste radi ovde. Meklaren me je negativno iznenadio, ali uzevsi njihove rezultate na treninzima i kvalifikacijama to ne bi trebalo puno da me iznenadjuje.
                          Nema taj krug toliko uticaja. I prestao sam da kidisem na Massu od Madjarske, ne zezaj sad.

                          Kad smo kod njega, jako mi je drago sto se stabilizovao. 2011. je imala loseg uticaja na njega, a sve je pocelo krajem 2010, kad je Ferrari bio prinudjen da jasno favorizuje Alonsa. 2011. su poceli ocajno, Alonso se dosta bolje snasao tu, glava je bila presudna. Uz to, onoliki bliski susreti sa Lewisom mu sigurno nisu pomogli da se skoncentrise na vazne stvari. Prosle godine su krenuli jos gore, on u istom trendu i nije se oporavio sve dok bolid nije bio na relativnom vrhuncu (period Valensija-Nemacka), pa cak i tad je trebalo jos par trka da dokaze sebi da moze. Spa i Monza su mu lepo legle, a tad je bilo jasno da je prihvatio situcaiju u kojoj je i da zna sta treba da radi da bi dobio priliku za iskupljenje. Nisam mislio da su trebali da mu je daju, ali sta je sve progutao zbog toga, manje nisu mogli da ucine. Sacekao bih jos par trka da to kazem, ali deluje da se vratio. Trka u Austinu mu je probudila inat, u Brazilu su istekle sve emocije teskog perioda iza njega, kad bude pobedio Alonsa na trci ili kad bude pobedio na trci, bice sasvim onaj Massa iz 2008. Bem ti onu Rubensovu oprugu, nikad mi zalije nije bilo zbog tog dogadjaja. A bio sam jako potresen te subote u Madjarskoj...

                          No, nazad na malo lepse teme, Ferrari je konacno, od daleke, daleke 2008. sklepao dobar bolid na pocetku sezone. Tad je tu bio Todt, jos samo kratko nazalost, sad je tu Fry. Nekako, u njemu vidim nekog ko je zaradio svoj polozaj svojim radom i deluje mi kao da se mnogo vise pita nego sto bi to tehnicki direktor mozda negde trebao. Metodicnost u radu skoro nije bila na ovakvom nivou u Scuderiji, a sumnjam da je Domenicalli odjednom otrkio to u sebi. Sve u svemu, pravi potez sto su sasvim presli u Keln. Jeste to jako tesko iz logisticke tacke gledista, izmedju fabrike i tunela ima bukvalno 1000 km, ali sreca pa je IT na izuzetnom nivou u svetu, tako da se informacije odmah dostavljaju fabrici i korekcije mogu lako da se isprojektuju. Tunel u Maranellu bice gotov avgusta-septembra i sluzice pre svega za potvrdu rada na bolidu za 2014, a potom i za njegov razvoj. Sto se tice F138, ne bih previse, pisao sam dosta o njemu, vidi se jasan napredak u odnosu na F2012 iz Brazila u svakom njegovom delu. Prosle godine je veliki problem predstavljala korelacija tunela i staze za njih, ove godine nema ni naznake toga, sto je veliki plus u odnosu na proslu sezonu, kad je to bio veliki hendikep za njih pocevsi od Singapura...

                          McLaren... Nebojsa je, u vreme kad je Lewis objavio da prelazi u Mecku, rekao da ocekuje da McLaren kroz par godina potone do sredine grida - svega mi, mislio sam da je jeo bunike... Ali evo, imali su najbolji bolid na kraju prosle sezone, napravili novi za ovu (jer je MP4-27 navodno bio na vrhuncu razvoja, sa cime se ne bih sasvim slozio zbog izdrzljivosti bolida), promenili vesanje i jos neke stvari na njemu i izgubili sve. Pa Force India (o kojoj cu nesto vise ispod) je bolja od njih ternutno. I ne treba ocekivati da se to dramaticno izmeni pre Evrope, ako i tad. Ne shvatam sta toliko nije dobro na tom bolidu, ali fakat je da deluje kao bucko pored Ferraria, Red Bulla, pa i Lotusa. Samo to? Sumnjam, mora biti tu jos neceg, prednje krilo kao najocigledniji primer. Lotus, koji je cele prosle godine imao 4. najrazvijenije prednje krilo, sad ima daleko bolje nego McLaren. Malo dodataka kod njih, malo izbacivanja delova iz McLarena i - voila - upucas sebi u nogu kao nista. Koncept koji koriste su doveli do vrhunca, izbacivanjem duple r-kaskade prosle godine od Austina su ga mnogo pojednostavili, sad im sa pull-rodom ta kaskada ne treba i koncept krila se mora menjati. Definitivno u smer u kom idu Ferrari i Red Bull, tu zbora nema.

                          Zadnji kraj im nekako deluje najgore od svih Top5 timova, mada su danas, do daljnjeg, zvanicno ispali iz tog drustva. Malo je tu mesta za vazduh, rampa za auspuh nije dovoljno agresivna, deo oko samog difuzora nije bas najbolje sredjen. deluje kao da su nabacali neke stvari koje su videli od Red Bulla i rekli - sta bude, bice. Treba tu dosta sredjivanja, a veliki im je problem sto su izgubili dosta, dosta ljudi. Lowe da je radio na bolidu tokom testiranja, sve bi ovo bilo dosta bolje. Mada, realno, sa novcem i tehnologijom koja im je na raspolaganju, tesko da moze gore...

                          Originally posted by Maric91 View Post
                          Za sada se cini da je Luis doneo ispravnu odluku sto je presao u Mecku, ali to je tek prva trka.Videcemo da li ce Meklaren moci da se digne iz ovog sivila.Najprijatnije iznenadjenje su vozaci Fors Indije, cisto sumnjam da se ovde neko nadao da oba bolida mogu da zavrse u bodovima.Sutil je pruzao odlican otpor vozacima sa vrha, ali zbog toga sto nije koristio super-meke gume je izgubio na kraju dve pozicije.Nije vozio 12 meseci tako da je ovo veliki uspeh za njega+zavrsio ispred svog kolege.
                          Mecka je napravila iskorak. Ne u svakoj oblasti, ali u dosta njih je napravljen jasan korak napred u odnosu na W03. Prednje krilo trazi jos paznje, zadnje takodje, kao i difuzor. To pre svega treba da se poboljsa. Potom auspuh, pa tek onda neke sitnice koje malo potpomazu, ali ih ima dosta. Ipak, jasni su kad kazu da im je prioritet sledeca sezona, a s obzirom da Lowe dolazi tek tad, pred kraj 2013. ne treba ocekivati da ce previse paznje posvetiti ovoj sezoni. Na kraju krajeva, prakticno nikakvo znanje nece moci da prenesu za sledecu godinu. Sto ne znaci da sa nekoliko vecih paketa do sredine sezone nece biti u prilici za podijume i pobede.

                          Fali im bolje ponasanje prema gumama i fali im kvalitet izrade delova. Racunajuci testove, imaju ubedljivo najvise tehnickih problema od bukvalno sivh timova. Pokusali su danas sa strategijom 2 stajanja, nije proslo. Em sto Lewis nije vozac za to, em sto se gume trose vise nego sto ocekuju. Bolje nego prosle godine svakako...

                          Originally posted by Maric91 View Post
                          Da li me to usi varaju ili je kod proglasavanja pobednika bilo zvizdanja Kimiju i Fetelu?Zakljucio sam da su bili najbrojniji navijaci Alonsa posto su bili najglasniji od svih na ceremoniji.

                          Kimi je ovaj put dobio pravi sampanjac, posto zna se sta su mu uvalili u Abu Dabiju.
                          Mozda Vettelu, ne vole u Australiji sto Mark mora da ga pusta...

                          Sto se tice ostalih timova...

                          Red Bull, sta se desilo? Pa, za pocetak, Vettel nije imao cist vazduh ispred sebe nakon prvog stinta sve do kraja trke. Zna se da Newey zrtvuje ponasanje bolida u tim uslovima da bi se sto bolje ponasao kad ispred Vettela nema nikog. Ne samo to, ocigledno je da su ga podesili za kvalifkacije i cistu trku, DRS mu nije skoro nista znacio, cak i ono maestralno preticanje Sutila je odradio pre svega jer je ispucao ceo KERS do trece krivine u tom krugu. To, a i jer je tako, tako dobro postavio bolid za kocenje, jer je tako dobro iskoristio 1. brzinu u toj krivini da bi usporio i stabilizovao bolid...

                          Medjutim, na samom startu nije mogao da se odlepi Ferrarijevim vozacima. Zasto? Licno, em sto su ovi fantasticno startovali, em sto je nakon kvalifikacija imao vidno druge najostecenije gume (posle Buttona). Generalno, treitranje guma od strane RB9 nije bilo na nivou. Ima tu i uticaja voznje iza bolida tokom veceg dela trke, ali isto je bilo i za Ferrari, npr. pa su se mnogo bolje ophodili prema gumama. Jedan od razloga zasto je Kimi uspeo da odrzi gume tako dugo, jako malo vremena je proveo odmah iza nekog. Posle prvog stinta, prisao je Alonsu krajem drugog i to je bilo to... RB9 je definitivno vec sad napravljen da Vettel uzme pol i da odjezdi u cistom vazduhu. Verovatno je zato Vettle tako ludacki vozio u nastavku kvalifikacija, bio je agresivniji od Lewisa.

                          Webber je imao problema sa KERS-om prvih 20 krugova. Opet... Ili je Newey toliko ludacki napravio bolid oko Vettela i njegovog stila voznje, ili Webber jednostavno ne zna kako da koristi tu spravicu. Mislim da je odgovor negde na sredini...

                          Force India. Najprijatnije iznenadjenje vikenda. Sutil jos vise! Klasa je momak, klasa... Hvala Medionu sto postoji i sto su isplatili 12 milki da vozi. Zamislite katastrofu da Senna ili Karthikeyan voze to cudo... Ne znam sta da kazem za VJM05. Jedino sto mi pada napamet je izvrstan balans bolida. Svaki nejgov deo deluje podjednako dobro razvijen, neki i vidno bolje razvijeni od McLarena. Ne samo sto tako izgleda - tako i jeste. I Paul i Adrian su to istakli kao dobru karakteristiku bolida. Nije tako delovalo na testovima, a jos kad su uzme u obzir problem u kom je Vijay sa finansijama, ovo je izvrstan uspeh tima. Realni su i zele da zavrse 6. na kraju godine uz sto je vise moguce podijuma, svesni su da nemaju sta da traze u razvojnoj borbi sa McLarenom. Ali, uz malo srece (jako los uspeh u sledecih nekoliko trka), McLaren ce mozda jso brze nego sto je planirao bataliti ovu sezonu. Tako, FI ce imati priliku za nesto vise... Ali, da ne trcim pred rudu. Tek smo poceli...

                          Sauber me je razocarao. Onako, poprilicno. Iako ni na testovima nije delovalo puno bolje, ocekivao sam vise od njih. Hulk je u kisnim uslovima izvlacio sta je uspevao juce, u suvoj trci - nije ga ni bilo. Ne znam sta je problem sa gorivnim sistemom koji su imali, ali nije mali ako su odlucili da ga ne puste na stazu... Da li ce onako mali bokovi ispasti promasaj? Videcemo, ali zasad deluje da je tako. Kako i zasto, ne znam, mislim da se ne pravi dovoljno nizak pritisak u zadnjem delu bolida zbog takvog kockastog profila usisnika i da taj deo prosto ne vuce u sebe vazduh kao prosle godine. A tu treba dosta vazduha, i bez Coanda auspuha... A ni resenje koje imaju za njega nije najsrecnije, pokusaj kontrolisanja bocnog sloja vazduha i pretvaranje u vertikalni na tom delu deluje zanimljivo u teoriji. Nadam se da ce uspeti i da ga izvedu kako treba u praksi.

                          Gutierrez izvezao solidnu trku, pobedio Bottasa, koji i nije u puno boljem bolidu, ali opet...

                          Williams... Pastor je prilicno nadmeno tvrdio govorio da ce se boriti za pobede ove godine, juce je rekao da su se vratili na nivo od pre 3 godine... FW35 deluje bas neizbalansirano. Prednje krilo kompleksnije od Ferrarievog, na razini sa Red Bullovim. Zadnji deo dramaticno isecen (a vec sam rekao da deluje da su zrtvovali tanji presek bolida iznad motora zbog toga), jednostavno resenje za aupsuh, dosta neskladan izgled zadnjeg vesanja i pogonskih osovina... Slicno McLarenu, mnogo toga treba srediti i izvrsiti gomilu sitnih korekcija. Za to treba vremena i novca, a pitanje je koliko imaju ovog drugog...

                          Toro Rosso je ponovo delovao dobro na testovima i ponovo nista od toga na trci. Vergne je izgledao bolje od Daniela, opet. Mada, treba sacekati i videti prirodu Danielovog problema, moguce da ga je to ometalo cele trke. Ne znam sta vise da kazem za njih, klasicna prica vec 4 sezone... Pet cak.

                          Marussia je uradila pravi potez sa Jullesom ove godine. Mislim da su zeleli da se obzbede Ferrarievim motorima za sledecu godinu time, ali dobili su i izvrsnog vozaca za taj deo grida. Od Razie neuporedivo bolji i iskusniji, tu nema sta... Njegova misija je ove godine da na sebe skrene paznju kako zna i ume. Ako se jasnije istakne od Kovalainena porlse godine, tim bolje po njega. A mislim da moze... Sve u svemu, MR02 deluje mnogo bolje od CT02 (koji je zapravo CT01 u metalik varijanti), mnogo bolje nego sto je prosle godine MR01 delovao od CT01 u Australiji, pa je nakon toga sve bilo drugacije. Bolji balans bolida, sveukupno, mogu samo misliti kako bi to izgledalo sa Ferrarievim motorom unutra, recimo umesto tog Coswortha... Caterham, u isto vreme, deluje kao da pokusava da prezivi. Rekoh vec, nastavljaju sa CT01 da bi ustedeli novac, naravno da nemaju problema kao McLaren da su dostigli vrhunac razvoja. Ipak, pitanje je novca tog razvoja, ako i vozackih inputa, a Van Der Gared nema puno toga da kaze jo uvek. Pic i djene-djene, ali obojica zajedno sigurno imaju da kazu duplo manje nego Bianchi...

                          Za kraj, pocinjem moj konstruktorski sampionat kao prosle godine...

                          Trka 1/19:

                          1) Lotus - 25
                          2) Ferrari - 18
                          3) Red Bull - 15
                          4) Mercedes - 10
                          5) Force India - 6
                          6) McLaren - 2

                          Comment


                          • Vanja, a govorio si kako je McLarenov difuzor među boljima.

                            Newey radi aerodinamiku. Na timu je da odredi kako će da podesi bolid. Oni mogu jednostavno da smanje nagibe krila, što su i uradili za ovu sezonu jer je primetno manji profil zadnjeg krila, i time povećaju brzinu na pravcu a smanje brzinu u krivinama. Verovao ili ne, RB sada ne zaostaje po maksimalnim brzinama, barem u Australiji. Evo dokaz: http://www.formula1.com/results/seas...peed_trap.html Ja iskreno ne volim i ne razumem toliko brutalan pristup žrtvovanja maksimalne brzine za potisak u krivinama. Force India je mnoge mučila svojom maksimalnom brzinom. Setite se Spa i Monce 2009. Koriste snagu na pravcima Mercedesovih motora. Lotus je prošle sezone do Koreje bio pri samom vrhu maksimalnih brzina dok nisu stavili Coanda izduvni sistem. Sada imaju i Coanda sistem a i nadohnadili su dosta izgubljene snage na pravcima. Jesi primetio na početku trke kako je i koliko dugo Kimi mogao da ostane u pratnji za ostalima? Sa E20 bi tu odmah bilo usporavanja i muka desetak krugova dok Kimiju ne bi dogorelo već jednom. Tačno sam obratio pažnju danas. Vrlo je malo gubio u prljavom vazduhu.
                            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                            sigpic

                            Comment


                            • Odlicna trka,mnogo mi je drago sto je Raikkonen uzeo pobedu jer mi je posle Hamiltona najdrazi i zato sto je vozio fenomenalno,stedeo je kad je trebalo i jos jednom se pokazalo da taj Lotus najbolje cuva gume plus Kimijeva voznja jednako pobeda, s druge strane Grosjean tek 10,bice prilika i za njega verujem , Ferari-sta reci,fenomenalni su a Massa me je odusavio na pocetku kad sam video da je poceo da sustize Vettela a zatim jos povukao Alonsa a tu se prikljucio i genije Kimi i sve je bilo lepo dok ferari nije krenuo sa svojim brljotinama za Massu , verujem da je Massa mogao vise iskreno,verovatno gresim ali eto , Alonso odlican sve vreme uradio je sve sto je mogao ali danas je Kimi bio neuhvatljiv , RB najveci gubitnici dana po meni,jer imali su 1,2 a na kraju zavrsili treci i sesti,iznenadjen sam ovim i mislim da nas ocekuje ekstra uzbudljiv sampionat u nastavku , Webber ja stvarno ne znam sta taj covek radi na startu, da je izasao iz bolida i krenuo da trci prema krvini manje bi izgubio, Hamilton,sta reci izvukao je maksimum danas,probali su sa nekom drugacijom taktikom,na kraju ja sam prezadovoljan sa petim mestom jer nisam verovao ni da ce tu zavrsiti s druge strane Rosberg steta za njega,sigurno bi doneo jos koji bod za tim,ali ovako,ovo definitivno nije dobro jer ovo je tek prva trka i oni vec imaju problema,lose,odlicne voznje vozaca Force Indie,lepe bodove su uzeli , Sutil je zakuvao ovu trku i hvala mu na tome , Meklaren ovo je dosta losije i od ferarija sa pocetka prosle sezone , Button je nekako iskopao dva boda ali lose je to,sve u svemu odlicna trka za jednu gradsku stazu,pogotovo mi se svideo deo kad su se usred trke prebacili na golf,odusevio sam se i osecaj je stvarno bio fenomenalan,inace mislim da ce snage ostati iste i u Maleziji,tamo ce biti interesantno jos ako padne kisa,bice svega,tako da sa nestrpljenjem ocekujem tu trku,
                              Last edited by Mikinen; 17-03-13, 12:34.
                              If the police cant stop you you must be on the dust

                              Comment


                              • Ooooooo kakav Šampion!

                                sigpic

                                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                                Comment

                                Working...
                                X