Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zagrevanje 2013.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by NebojsaNS View Post
    A sto islis da to ne rade namerno, odnosno po Bernievoj direktivi? Pireli je mozda i najbolji svetski proizvodjac uz Miselin, sigurno da imaju strucnjake da to bude bas kako treba. Nego je neko provalio da je ovako zanimljivije.

    Fix'd... ;)

    Naravno da je namerno, to me i uzasava... Znas i sam da je Ecclestone trazio jos slabije gume i vise promena guma u toku trke. Izgleda da ih necemo imati manje od 4 po trci...

    Comment


    • #92
      Dok nekome ne odu gume u O Ruzu ili tunelu u Monaku pa bude od igracke placke.
      Na celom svetu samo Crvena zvezda

      Comment


      • #93
        Tacno ce da bude kao u zlo vreme kad su gurali ground efekat do maksimuma, promeni se temperatura vazduha, izadjes malo sa idealne putanje i zavrsis u ogradi...

        Brzi stopovi ce postati jos bitniji, a manje ce biti bitno koliko ko brzo moze da ide, vec ko ce bolje da sacuva gume...

        Comment


        • #94
          Originally posted by Vanja #66 View Post
          Pirelli je bio ozbiljan, gume su im minimalno izdrzljive... 2-3 kruga i totalni pad performansi... Ocaj zivi. Ako je prosle godine bila smejurija, ova ce biti paklena... Nadam se novom proizvodjacu u 2014. ili makar jos jednom, Pirelli ga pretera.
          Pirelli ili Bernie? ;) Oni su više puta rekli da oni mogu da proizvedu jače pneumatike ali da su im čelnici F1 tražili ovakve. Slažem se potpuno sa Nebojšom. 'Ajde da im damo šansu, računamo da znaju šta rade...
          Last edited by MarkedOne8; 20-02-13, 22:45.
          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

          sigpic

          Comment


          • #95


            Kakvi kraljevi... Mislim da prevod nije potreban.

            Inace, Alonso 1:21.875 (skoro pola sekunde brze nego prosle godine na istoj komponenti gume, ali znamo da ih je Pirelli omeksao bas za tako nekih pola sekunde po krugu), poput Pereza, brzi nego Vettel, a izgleda da se i on sprema za simulaciju trke popodne kao sto je i Vettel juce.

            Comment


            • #96
              Koliko sam ja ispratio ova dva prva testa... SMOOOOOOOOOOORRRRRRRRR.
              Aman baš ništa posebno. Caterham i Williams su pokušali malo da razbude i podgreju atmosferu onim bezobraznim izduvnim sistemima. Da su lepo stavili nešto što će da im donese 0,5-1,0 sekunde pa i da kažeš da su imali hrabrosti, a ovako za nešto što je 10000% ilegalno a ne donosi im ni gram više potiska.
              Od top timova najviše su promena na bolidima od prošle sezone uveli, čini mi se, Ferarri i Lotus. Najiskrenije, ni jedan drugi bolid nisam pratio na dosadašnjim testiranjima osim E21 tako da ne mogu da pričam ni o čemu osim o dve stvari: Prva stvar je Ništavilo, plod ovih testiranja za nas navijače. Moram malo da popunim prazan prostor u postu.

              Međutim, druga stvar o kojoj mogu da pričam je E21. Prednje krilo je još uvek isto, za treći test je najavljeno novo. Tu će verovatno biti nekog novog ili preoblikovanog krilca, verovatno ništa preobražavajuće. Idemo na srednji deo bolida. Tu se nalazi nešto što mene vrlo kopka šta je.
              Spoiler





              U spoileru sam stavio slike. Radi se o delu koji se nalazi odmah ispod kokpita a iznad poda bolida. To je kao zaobljena površina ili krilce, ali na ostalim slikama se vidi da je to poprilično debelo za jedno krilce, dakle, ovalnog je oblika. Ta komponenta je slična kao nastavku koji spaja poklopac motora i zadnje krilog kod DDRS (DRD) sistema. Ne znam šta je, ali ne verujem da služi za usmerivanje vazduha niti za sprečavanje bolida da bude fleksibilan. Od prvog testa u Jerezu mi je to sumnjiv deo. Mislim da kroz to prolazi vazduh i da nastavlja tim središnjim kvadrastim kanalom do zadnjeg dela... i... ide do ko zna gde. Verovatno produvava zadnjicu vozača, sedište ili vrećicu sa tečnošću za vozača. Šalim se malo. Ozbiljan sam po pitanju da mi je taj sistem sumnjiv, ako je uopšte sistem a ne obični usmerivač vazduh. Kao što sam rekao, mislim da vazduh prolazi kroz to, ali gde ide zaista nemam pojma. Možda dodatno pothranjuje difuzor. Idemo dalje, krilca na početku bočnih usisnika više nisu vertikalna već su sada horizontalna. Deo oko izduva je vrlo lepo urađen. To je potpuno prerađen deo i od samog starta posvećen Coanda efektu. Imaju Red Bullov tunel, ali Lotusov je dosta veći. Šta je bolje od toga ja nemam pojma, ali znam da ovi momci znaju šta rade. Ako je neki tim iskusio i spoznao i dobre i loše strane izduvnih sistema, to je ovaj tim. Difuzor je sasvim ok. Ništa revolucionarno ali je fino dorađen. Tim je testirao novo zadnje krilo. Jedno ima veće DRS krilo i glavni profil je zakrivljen na sredini, drugo ima manje DRS krilo sa ravnim glavnim profilom. DRD je testiran, ali nije ni nalik onom od prošle sezone. To je sistem vrlo sličan DRD-u Mercedesa od prošle sezone. Obratite pažnju. Mercedes je na jednoj trci, pored klasičnog DDRS, imao i DRD sistem koji su kopirali od Lotusa. Lotus je za ovo testiranje kopirao njihovu verziju DRD-a. Međutim, koliko sam primeto, mali bočni usisnici iznad glave vozača su konstantno bili zatvoreni tokom oba testa. Ni jednu sliku nisam video da im je taj deo bio otvoren. Nadam se samo da će da iskoriste te rupčage nekako ili da prave nove šasije za Melburn. Ne znam koliko to oduzima na performansama, ali em je ružno tako začepljeno, em oduzima performanse. Od 2009. godine, moda je da je prednji kraj što viši. Kao i ostali, E20 je prošle godine imao vodoravnu gornju stranicu kokpita. Ove sezone mi se čini da je E21 blago nagnut na dole. Tako dobijaju malo niži i bolji centar gravitacije, a aerodinamički gubitak su verovatno nadohnadili. To bi bilo to. Nisam ni očekivao da ću ovoliko napisati. Valjda će na trećem testu biti nečega.
              ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

              "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
              I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

              sigpic

              Comment


              • #97
                Zaboravio si na Sauber. Lotus i Ferrari su napravili promene mnogo manje nego Sauber sa usisnicima... Lotus, osim auspuha nista dramaticno nije ni dirao, Ferrari osim nosa, sredjivanja zadnjeg kraja i isecanja na zadnjem krilu takodje. Sauber izgleda upecatljivo drugacije.

                Sto se tice tog luka kod tacne, mislim da je samo spliter za vazduh. Debljina mu je do 2cm, to je nista za sprovodjenje vazduha, a sa druge strane, pravi lepo cepanje vazduha pre dodira sa sasijom iza sebe. Ovi kanali ispod njega su uzdignuti zbog povrsinskog sloja vazduha.

                Comment


                • #98
                  Da, zaboravio sam na Sauber. U pravu si da je debljina mala, ali seti se DRD-a. Mislim da je cev koja je povezivala poklopac motora sa zadnjim krilom bila čak i tanja. Ne znam, videćemo i saznaćemo...
                  ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                  "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                  I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Deblji je DRD od ovoga. Sve i da vrsi neku manipulaciju tokom vazduha, ne moze to da bude nesto dramaticno, niti da donosi previse, cak i ako je u svrhu pojacavanja nekog efekta.

                    Comment




                    • Op, op, Lotus... Pa zar tako prema sunarodnicima?

                      Comment


                      • Hoce li SK prenositi cele vikende ljudski ili opet samo trku?

                        Comment


                        • To je pitanje za milion dinara... Pardon - evradi...

                          Comment


                          • Originally posted by Vanja #66 View Post


                            Op, op, Lotus... Pa zar tako prema sunarodnicima?
                            Ne kontam...

                            Nije valjda da to Lotusov tehničar meri temperature McLarenovih guma?
                            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                            sigpic

                            Comment


                            • Lotusov tehnicar fotografise, verovatno telefonom, McLarenov izduv... S obzirom da su sve slike koje mi mozemo da vidimo nastale zumiranjem, ova je mnogo bolja.

                              Comment


                              • Grožan se opet okrenuo. Jeste da pada kiša, ali sine da se razumemo, Kimi se samo jednom u toku proše sezone okrenuo, ajde i još jednom ako računamo onu ekskurziju u Brazilu.
                                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X