Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zagrevanje 2013.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Najbolji momenat kompletne prezentacije je bio dolazak nekadasnjeg bolida Ayrtona Senne,uhhhhhh,nevjerovatno,kakva su to vremena bila...

    Comment


    • #17






















      Dakle, Ferrari style - pull rod napred, prekrivena dzomba na nosu. Nisu stavili turning vanes iza drzaca prednjeg krila. Prednje krilo ce za pocetak biti ono od pred Austin. Usisnici su ponovo dosta drugaciji neog prosle godine, neka kombinacija Lotusa i Red Bulla, ocigledno su optimizovani za Coanda efekat, sto im je prosle godine na pocetku bio mali problem.

      Sami bokovi su podseceni, otprilike kao prosle godine nakon sredjivanja za Nemacku. Gornji usisnik je slican proslogodisnjem. Drze se svoje varijante Ferrari (McLaren inspirisane) inspirisane za taj auspuh, takodje iz Nemacke. Bez rampe, ali se pravi dosta veci podpritisak u tom delu, s obzirom da su dosta spustili karoseriju oko auspuha. Ispod nesto vise o zadnjem delu.

      Difuzor - ovde ne postoji, ovo je obican otvor sa Gurnijevim krilcem okolo. Zadnje krilo je kao poslednja iteracija proslogodisnjeg. U Australiji treba ocekivati naravno dosta novina, pre svega krila, 3-4 malih aero dodataka i ocekujem da ce se pod oko zadnjih tockova znacajno izmeniti.

      A evo kako izgleda nepokriveni nos...



      Dzomba vec nego na F2012.

      Ovo je slika 3D modela na McLarenovom sajtu, moze se videti na slikama gore da je ta ploca prilicno lose postavljena, a evo ovo je i razlog, planiraju da stave malo krilce.

      Inace, Scarbs je vec postavio "bezobraznu" mogucnost noseva. Nigde nije receno da krilo mora biti fiksirano za strukturu, koja mora biti odredjenih visina, ali ploca moze biti visine 625mm. Ruzno resenje, nisam sigurano da ce ga iko iskoristiti, ali u sustini je najefikasnije za datu ideju. Ipak, mislim da je Mclaren ponovo dostigao optimalan odnos lepote i efikasnosti. No, ocekujem da ce to uciniti i mnogi drugi timovi.

      Scarbsova kratka analiza, mala napomena - foru sa zadnjim ogibljenjem (pretvaranje dela oko vratila u aeroprofil) ce primeniti i Ferrari, kao i ovu foru sa povecanom povrsinom A-rama neposredno kod tocka. Red Bull je to, naravno, iskoristio vec i prosle godine. Naravno, zadnje vesanje je pull-rod.



      http://www.mclaren.com/formula1/page...e-and-personal

      I 3D model, koga interesuje. Mogu se videti mnogi detalji.

      Comment


      • #18
        http://www.marca.com/2013/01/31/mult...359643880.html

        Interaktivni pregled razlika izmedju launch-version MP4-27 i MP4-28, ovde se definitivno najbolje vide sve razlike.

        Comment


        • #19


          Ako je ovo stvarno fotografija koja je procurela a ne neka fotomontaza, ovo su najvece promene koje smo videli do sada. Morala je tastina da pobedi, gde Italijani da prave onu ruznocu

          Evo i ostatka slika

          https://www.facebook.com/media/set/?...2251068&type=1
          Na celom svetu samo Crvena zvezda

          Comment


          • #20
            Na f1fanatic ove slike postavljene jutors u 9...

            Sacekacu ja jos par minuta, mada sve deluje da je to to... Glavne recene izmene su tu.

            Comment


            • #21
              Ok, to je to, evo slika.













              Novo prednje kilo i zadnje krilo, pre svega ove izbusene bocne strane zadnjeg krila, vide se na Nebojsinoj slici. Prenje krilo ima 6 delova na krajevima, ali je izrezana i glavna ploca, sto je mnogo bolje - laksa i preciznija kontrola protoka.

              Mislim da je malo veci ugao ruke prednjeg vesanja.

              Auspuh je evolucija, ali s obzirom na boju, tj. neobojenost tog dela, kao i za McLaren, mislim da cemo u Australiji videti nesto sasvim drugacije. Usisnici za hladnjak jesu malo uzi, ali dzomba sa strane je ostala. To mi se ne svidja, ali ne verujem da bi perfekcionista kao Fry presao preko toga da misli da nema razlike.

              Zadnji deo je slican McLarenu, vrlo slican. Difuzor je zamaskiran, ali zato je poklopac motora skracen po svim osnovama. nesto kao Williams, samo jos dramaticnije.

              Paint-job mi se mnogo svidja, narocito ovi neofarbani crni detalji, bas se lepo vidi ugljenicna struktura.

              Comment


              • #22
                Ovde cu stavljati slike detalja, da ne kvarim zvanicnu varijantu.



                Ovo su te rupe na zadnjem krilu. Rekao bih da je ideja da se odvoji taj granicni sloj vazduha sto je moguce bolje. Slicna resenja se primenjuju na usisnicima aviomotora, jer taj granicni sloj je totalno haotican i pravi velike probleme. Idealno bi bilo kad bi se tako nesto stavilo odmah na pocetku tih bocnih strana, ali to bi stvaralo preveliki otpor vazduha. Mislim da je Williams probao tako nesto prosle godine sa otvorima na prednjem delu tih stranica.



                Valja primetiti koliko su stanjili rucicu za otvaranje zadnjeg krila. Takodje, skrge konacno deluju kako treba.

                Samo zadnje krilo je kao iz Brazila, rekao bih.
                Last edited by Vanja #66; 01-02-13, 10:14.

                Comment


                • #23


                  Ne treba zaboraviti Force Indiu, mada na osnovu ovog sto vidim... pozelim da je nisam video.

                  Comment


                  • #24
                    I, da, Razzia ce biti potvrdjen u Marussiji na provm testu... Samo da mi je znati na osnovu cijih ce podataka da razvijaju taj bolid, na osnovu dvojice totalnih novajlija...

                    Comment


                    • #25
                      http://www.thef1times.com/compare/mclaren-ferrari.php

                      Lepo uporedjivanje MP4-28 i F138... Inace, Van der Garde potvrdjen u Caterhamu... Nesto mi se cini da mozemo lako izgubiti i ova dva tima na kraju ove sezone.

                      Comment


                      • #26


                        Massa - Jao, Luca, nemoj u javnosti...

                        Comment


                        • #27
                          Zauber mi se opasno svidja. Jako zanimljive promene, onako na prvi pogled. Esteban izgleda kao da ima 14 godina i da su ga pokupili sa neke ulice Ciganmale u Srbiji.
                          Na celom svetu samo Crvena zvezda

                          Comment


                          • #28




                            Boljih slika ce biti nesto kasnije... Nesto nizi nos, vrlo uski side-podovi, nekoliko aero dodataka, evolucija sve u svemu... Paint-job fenomenalan, bas mi se svidja sto su isli na veliku promenu...







                            Nos ponovo drugaciji od drugih. Evolucija prednjeg krila. Zadnji deo se jos uvek ne vidi najbolje...
                            Last edited by Vanja #66; 02-02-13, 11:26.

                            Comment


                            • #29
                              Zanimljivo mi je to sa uskim sidepodovia, nekako su svi isli na to da budu sto veci i da uzimaju sto vise vazduha. Opet, ovi ce uzimati manje prljavog vazduha u situacijama gde se veliki broj bolida nalazi na malom prostoru pa ce mozda biti stabilniji u poterama. Svakako je neko u Zauberu skontao da F1 sada drugacije funkcionise u trkama, da su razlike manje a mnogo vise direktnih borbi za pozicije.
                              Na celom svetu samo Crvena zvezda

                              Comment


                              • #30
                                Inace Di Resta je juce tvitovao da mu je novi kolega u FI Bruno Sena ali je to kasnije obrisano.
                                Na celom svetu samo Crvena zvezda

                                Comment

                                Working...
                                X