Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zagrevanje 2013.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Renaultovi korisnici bas vole ovu rampu... I Williams ju je dodao. A RB je ponovo promenio njen oblik, ovo im je treca varijanta samo u testiranjima.

    Comment




    • Svi imaju obične dodatke metala ispod kokpita da bi osigurali pod od savijanja, dok Lotus ima cev. To definitivno nije da bi se zaštitio pod od savijanja, to je cev, to je za fluid.
      ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

      "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
      I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

      sigpic

      Comment


      • Gledao sam juce bas slike Lotusa dok su ga dizali na kamion, nigde nisam video nikakav otvor... Samo gomilu odsjaja...

        Comment


        • Bila je slika na F1technical.net pre 2 nedelje otprilike. Taj otvor je odmah iza pelikanskog nosa otprilike tamo gde i Red Bull i Ferrari imaju one otvore, samo što je Ferrarijev otvor vertikalan, Red Bullov i Lotusov je horizontalan. Bilo je baš juče jedno 10-ak slika bolida kad su ga dizali, ali svugde se jako teško vidi dok se slika u Photoshopu ne provuče kroz neki filter za konstrast ili poosvetljavanje ali ja to ne umem da uradim. Ako budem pronašao tu sliku sa otvorom postaviću je.

          Evo je slika od prošlogodišnjeg bolida, a naći ću i za E21.Logično je da ako su to imali pre da bi imali i sada, samo malo drugačiju verziju.

          Last edited by MarkedOne8; 03-03-13, 16:10.
          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

          sigpic

          Comment


          • Zasto mislis da to nije tip otvora kao na F138, pa i RB8?

            Comment


            • Originally posted by Vanja #66 View Post
              Zasto mislis da to nije tip otvora kao na F138, pa i RB8?
              Prvo, zato što se ne nalazi na istoj poziciji, već malo ispred. Drugo, 99% sam siguran da kroz cev iznad poda prolazi vazduh. Ne znam odakle bi mogao kroz tu cev da se sprovodi vazduh nego iz tog otvora.

              Evo ga otvor:

              Last edited by MarkedOne8; 03-03-13, 16:22.
              ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

              "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
              I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

              sigpic

              Comment


              • Daj original, sto veci ako imas mogucnost... Otvor ispod izvora svetlosti ne bi trebao da ima svetle ivice ako nije odsjaj...

                Comment


                • Priča se da je Rozberg za ono vreme od 1:20 koristio DRS svugde a da je Alonsa (pa verovatno i ostali) koristio samo u oficijalnim DRS zonama. Ako je to tačno, treba se zapitati čemu smisao za to kod Mercedesa.

                  Evo slike:



                  Evo i linka sa ostalim sličnim slikama: http://www.f1technical.net/forum/vie...4587&start=660
                  Last edited by MarkedOne8; 03-03-13, 16:50.
                  ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                  "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                  I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                  sigpic

                  Comment


                  • Ovo je još bolja slika jer tačno se vidi kako idu odsjaji pa prestaju kad naiđu na otvor:

                    ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                    "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                    I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                    sigpic

                    Comment


                    • Da budu na vrhu, da se o njima prica...

                      Sad sam malo bolje proucio te slike Lotusa, to belo je ostatak odsjaja koje se stvara izmedju nosaca prednjeg krila, desno od odsjaja je vesanje - kontura se jako lepo nastavlja. Ovde mislim na gornju.

                      Sad cu pogledati tu novu.

                      Ne, opet je to crno odsjaj, nastavak crnog dela iznad belog ovog puta. Primeti da se na tom delu bas zaustavlja krivina pelikanovog nosa i pocinje ravniji deo. Osim sto je odsjaj, tu bi bilo jako glupo stavljati otvor jer je to nastavak krivine koja prelazi u ravan, tako da sve sto bi od vazduha tu moglo da dodje je granicni sloj, a on je uzasno spor i haotican - beskoristan.

                      Ferrarijev otvor na istom delu na F138 je mnogo veci i siri, presirok i prevelik da bi bio neka vrsta odstranjivaca za taj sloj. Takodje, Lotuosv otvor (kakav se cini na slici) bi bio preuzak za tako nesto.
                      Last edited by Vanja #66; 03-03-13, 16:59.

                      Comment


                      • A ne znam... ja i dalje mislim da tu negde ima tog otvora, ali ta crna boja Lotusa i ti odsjaji čine sve nemogućim za primetiti. I dalje mislim da je otvor tu, ali nemam dokaze za to... status QUO barem za sada. Tek prekjuče sam saznao za taj Lotusov otvor na E20, dakle, cele sezone je bio tu, ja ga tek juče video. Do duše, bila je jedna slika sa testiranja prošle godine pa se zaboravilo na to, ali samo jedna jedina i to, naravno, filtrirana sa PS-om da se lepo vidi.

                        Ne verujem u Mercedesov tempo. Jednostavno bolid im izgleda suviše prosto Kad bolid krene da dobija detalje onda takvi bolidi su uglavnom poboljšani. Njihov bolid ne izgleda ništa složenije od onog iz 2010. Pričalo se da su Lotus i Red Bull sada najjači po tempu. Lotus je i prošle sezone delovao vrlo dobro na testiranjima pa ipak to nije bilo baš toliko dobro.

                        http://www.autosport.com/news/report.php/id/105827
                        Vetel se žali na gume. Ako izuzmemo 2011. Red Bull je nekoliko sezona unazad slabo startovao. 2009. su bili najbolji tim bez dvostrukog difuzora. Tek posle su popravili tempo, a sama nada za titulom se tek kasnije javila. 2010. su bolje počeli ali opet su tu bili kvarovi, jednom svećica, drugi put kočnice. 2012. na početku su imali velikih problema sa zadnjim krajem koji je šetao samo tako. Sve su to skockali do kraja 2012. Hoću reći, ako neko od top timova planira da osvoji titulu a da to nije Red Bull, prvi deo sezone će to pokazati i biće prava prilika za knock down Red Bulla.

                        Vanja, šta se priča za Ferari? Kakav je njihov status, očekivanja...
                        ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                        "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                        I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                        sigpic

                        Comment


                        • Jedna zanimljiva slika - izduvni gasovi na Ferarriju

                          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                          sigpic

                          Comment


                          • Ima i jos zanimljivijih. Ali, idemo redom...

                            Ni meni Mecka ne deluje tako jako kao sto se o njoj prica. Procitao sam i da je Hamilton u subotu ceo dan koristio DRS gde je stigao... Nigde zvanicne potvrde, ali kako su obe strane ekstremne u svom zastupanju, najvorovatnije je da je istina negde u sredini. Mislim da je par puta, u bitnim trenucima koristio DRS na svakom pravcu, ne samo na 2 dozvoljena. Moguce i da su drugi koristili DRS samo na glavnom pravcu, ne i na zadnjem, sto takodje skodi, i takve sam verzije citao... Sto ti kazes, W04 ne izgleda dovoljno kompleksno i detaljno da bi bio konkurentan sa RB9, F138... Mislim da su ta 2 bolida na vrhu, pojasnicu. Spoljni izgled pruza jako dobar uvid u zadnje vreme, jer detalji pocinju da presudjuju. A W04 ih nema previse i nisu tako dramaticni. Takodje, o cemu cu kasnije vise, mnogo lici bolid na W03, nije previse toga promenjeno...

                            RB je najgori (za ostale) kad su tihi i obavljaju program. Tako je bilo 2011, kao najdramaticniji primer. Medjutim, pravila su prilicno iscrpljena i sa bazama koje je svaki tim, izuzev Saubera uzeo, njihovo poboljsanje zavisi od mnogo malih koraka, nece tu vise biti velikih. Zbog 2014. pre svega... Ovo je poboljsanje RB8 u nekim obalstima, kako bi se dalo vise mesta za napredak do kraja godine. Nesto sto je Button vise puta govorio. Tako da bice oni jako dobri, ne sumnjam.

                            Lotus je uzeo E20 kao bazu i nadogradio ga. Prednost - znas sa cime radis i sta sa njim mozes. Mana - sa njim ne mozes puno vise. Imace prednost pocetkom sezone, ali to ce opadati tokom godine. Budzet ce ove godine biti jos veci problem za njih, koliko razumem, nemaju para kao prosle godine, a treba nesto iskoristiti i za sledecu.

                            McLaren izgleda u blagim problemima, nisu sasvim zadovoljni, nije sve proslo po planu. Narocito sa Lowe-om. Smetace im to, nista dramaticno, ali dovoljno da se primeti. Njih nikad ne treba otpisivati, ali mislim da ce u prvih par trka biti puno ceskanaj po glavi za njih i puno grejanja stolice. Oni su krenuli sa necim novim kao i RB i Ferrari, trebace vremena da se sve to sasvim razume...

                            Ferrari je jako zadovoljan. Sve sto su doneli funkcionise kako je predvidjeno, prednje i zadnje krilo su napretci, kao i auspuh. Rekli su da ce jako tesko moci da donesu jos nesto na testove i da ga kvalitetno iztestiraju i da su odustali od toga kao dela plana, tako da deo paketa koji je prvo trebao da se jos pojavi u Barsi na drugom testu, bice spojen sa delom paketa za Astraliju. Bice vise posla u petak, ali pokusavali su prosle godine do kraja da iskoriste F2012 i to ih je malo kostalo sad. Veliki problem im je bila korelacija, sto je koriscenjem Toyotinog tunela reseno u velikoj meri. Naravno da nije sve savim identicno, ali Fry je zadovoljan, a to nesto govori... Jos nisam sasvim siguran da je optimizam opravdan, jer 2011. je jos u secanju, ali posto sad te izjave daje Fry, a ne Stefano, ipak mislim da nije kao 2011. Osim sto sve ide kako je predvidjeno, F138 izgleda brzo i stabilno. Drugi po stabilnosti, iza RB9, ali jako malo po izvestajima sa staze.

                            Sto se tice zadovoljstva u timu, Ferrari i Mecka prednjace, prate ih RB i Lotus, pa McLaren. Po stabilnosti u krivinama, RB9 je malo ispred F138 (medjutim, nije zgoreg napomenuti da RB nije vidjen da gura do krajnjih granica, tako da to moze biti i varka), koji je cini se izjednacen sa E21. Oni su ispred Mecke, koja je ispred McLarena. Uzevsi u obzir snage motora i kako je to izgledalo na pravcu, mislim da je sveukupno RB9 malo ispred F138, malo ispred E21, ispred W04, ispred MP4-28.

                            Skyeva gruba procena je da je RB9 oko 0.2s ispred ova 4 tima, ali jako mi je tesko da poverujem da je McLaren u tako dobrom stanju. Malo mi je lakse da poverujem da je RB ispred svih, ali Seb nije bas savim zadovoljan, sto isto nesto govori. Iako su mu apetiti porasli, a iskustvo mu govori koliko su protivnici opasni.

                            Comment


                            • Ako DRD bude radio, to bi značilo da će Lotus biti ispred za nekih 2 desetinke.

                              Kad je Lotus preživeo prošlu sezonu, za dalje ne treba brinuti. Kretali su od katastrofalne 2011. sa novom postavom, potpuno novom šasijom i sa malo sponzora. Nisu izgubili ni jednog sponzora osim Lotusa koji i nije uplaćivao novac. Dobili su pre svega Burn. Nisu tim kao Ferarri i RBR, ali situacija je daleko boljda od prošle sezone. Plus, imaju vrlo talentovanu inženjersku postavu. S inženjerske strane nije baš sve u parama, ipak ljudi kao što su Brawn, Newey, a ja se nadam i Allison, prave razliku jer Ferrari nisu pare proslavile tokom prošle decenije već inženjeri. Da je to sve do para, McLaren bi sa Ferrarijem i dan-danas ostao u direktnoj borbi.

                              Allison je rekao da ni u jednom trenutku zimskih testiranja nisu imali malu količinu goriva. Koliko je to malo, ne znam, ali to prošle godine nisu govorili. Usudiću se da kažem da je Lotus najviše unapredio bolid, pre svega oko izduvnog sistema. Ako je istina da su samo 2 desetinke sporiji, onda je to super. Pit-stopovi im nisu najjača strana, ali vozački su dobri i tu se ne uzdam u Grožana kao ni Ferari u Masu, RBR u Vebera... Ne govorim sad da je Kimi brži/bolji od Alonsa, već da bi trebao da ima malo lakši posao ove sezone. Koliko god da je on bio psihički ili fizički spreman na početku prošle sezone, sada je iskusniji, poznaje tim, još neke nove staze... Volan je sređen... Ako bi te stvari mogle da se prevedu u desetinke, mislim da su tu dosta napredovali. DRS je Red Bullu i Mercedesu bio najjača strana. Red Bull je uz jak DRS takođe imao i ogroman potisak pozadi pa su u 130R mogli sa DRS-om. Banovanje DDRS-a će sigurno usporiti Red Bull. To odmah pomaže mnogo ostalim timovima jer Red Bull i McLaren su bili ubedljivo najjači timovi u kvalifikacijama, a znamo koliko su one bile na kraju ipak bitan faktor.

                              Dakle, mislim da možemo da se složimo da će u Australiji prednjačiti Red Bull, Ferrari i Lotus, a?
                              Mislim da će se Lotus u svakom pogledu bolje držati nego prošle sezone, makar što se tiče Kimija i njegove borbe za titulu. Pazi, on na meniju ima titulu...
                              ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                              "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                              I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                              sigpic

                              Comment


                              • Nisu mi najjasnije ove kvote... nisu ni prošle godine bile išta jasnije, al' ae da ih stavim.



                                A gle tek za timoveeeee... Mercedes ispred Lotusa a McLaren ispred Ferarrija. Nit računaju po tabeli od prošle sezone, nit po nekim globalnim očekivanjima.

                                Last edited by MarkedOne8; 04-03-13, 01:14.
                                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X