Announcement

Collapse
No announcement yet.

2012 Formula 1 Petronas Malaysia Grand Prix - Sepang

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by MarkedOne8 View Post
    DRS samo povećava razliku između timova osim u trci.Što bolid imanje manje potiska, kasnije će smeti da se otvori.
    Ili u slucaju Mercedesa, odgriza razliku i ispljune je prezrivo!

    Comment


    • #32
      Pricali smo i prosle godine nekoliko puta o DRS-u i uvek su to bile iste rasprave. Nebojsa i ja podrzavamo DRS, Vanja i MO8 (od kad se prikljcio) protiv.

      OK, MO8 kazes Bahrein 2006 zanimljiva trka, i slazem se, te sezone su trke jos i bile dobre, i to pazi, Tilkeova staza , ipak nije tolko losa, a?
      Ali, 2007, 2008, 2009 zanimljivost formule je mnogo opala. Zbog tehnickog napretka i stvaranja onog famoznog prljavog vazduha gotovo da nije bilo sanse za prestizanje. Dodjes na sekund od vozaca ispred i tu je kraj, ne mozes ni da pokusas napad a kamoli da zapravo prestignes nekoga. Sampionati 2007 i 2008 su bili zanimljivi (zbog dosta kikseva i male bodovne razlike) ali ja se secam da sam trke gledao u polu snu. 2009 je tek bila dosadna.
      Mislim da je opste poznata stvar da je popularnost F1 drasticno opala u ovom periodu a to je zbog nezanimljivosti trka.
      Zato i jesu uveli DRS, da bi vratili uzbudjenja u trkama.
      Inace Vanja, ne bih se slozio da su sa DRS-om toliko laka prestiznja. Evo u Australiji je Webber pratio Hamiltona 15 krugova posle SC-a i nije uspeo ni da ga napadce. Sto znaci DRS sam po sebi ne pretstavlja ogromnu prednost. Mora vozac da bude brzi u ostalim delovima staze, posebno na nekoliko krvinia na prilazu DRS zoni i tek onda ce tih dodatnih 10km/h imati neki uticaj.
      sigpic

      Comment


      • #33
        2008. je bilo nemoguće preticati.Setite se Hungaroringa kada je Kimi jurio Gloka zadnjih 10 krugova i nije mogao da ga pretekne.2007. još nekako.Bolidi su ubedljivo najlepši izgledali 2007. i 2008.Svi ti detalji na bolidima, krilca i sve to.To je postojalo još od 2005.Onaj McLaren MP4-20 iz 2005. (konstruisao ga Njui) je izgledao neverovatno, kao da ide po šinama.Meni je DRS glup zato što na jednom pravcu možeš, a na drugom pravcu (koji nema DRS zonu) ne možeš da pretekneš.Sa ovim Pirelijevim gumama DRS zaista nije potreban.Kod ovih guma naglo opadaju performanse i može da se pretiče.Ok, preticanja, to je kao atraktivno ali kako to može da se nazove atraktivno ako je samo na pravcu i to sa pomagalom.Kad bi se uradila deregula (kao što reče Nebojša), da se dozvoli razvijanje nekih mehaničkih komponenti onda bi tu bilo više udela u performansama u odnosu na aerodinamiku.Koliko god da je neki vozač blizu, na mehaniku ništa ne može loše da mu utiče.Eto, ukinuli su reaktivni sistem kod Lotusa koji je legalan, a neće da ukinu produvane difuzore (i dalje).Samim tim aerodinamičarima daju prednost, a neće dominaciju Njui... a hoće više preticanja... i tako u krug.
        ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

        "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
        I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by Tony_G View Post
          Inace Vanja, ne bih se slozio da su sa DRS-om toliko laka prestiznja. Evo u Australiji je Webber pratio Hamiltona 15 krugova posle SC-a i nije uspeo ni da ga napadce. Sto znaci DRS sam po sebi ne pretstavlja ogromnu prednost. Mora vozac da bude brzi u ostalim delovima staze, posebno na nekoliko krvinia na prilazu DRS zoni i tek onda ce tih dodatnih 10km/h imati neki uticaj.
          Znam, preterujem, ali neopisivo mi je neshvativ idiotski koncept tog sistema, te sam vrlo neprijateljski nastrojen prema njemu i svaku kritiku preterano iskazujem... Pogledaj samo MotoGP trke, po 5-6 krugova se gradi sansa za prestizanje, za podijum, za pobedu, nebitno. A ovde? Pridjes na sekund, sacekas zonu, drmnes dugme, ne skidas nogu sa gasa i ako ti je bolid solidan pretecices onog kome si se priblizio... Gde je tu strast, gde je tu ono nerviranje kad gledas miljenika kako pokusava da na svakom mogucem mestu pretekne protivnika 10 krugova, i na kraju uspe na nekoj skroz random krivini to da uradi... Pa da skocis do neba cak iako ni za koga ne navijas, to je pravo trkanje, mada i u MotoGPu postaje retkost, klinci bi samo na stopericu da se trkaju , ali toj diskusiji ovde nije mesto... Ili obrnuto, gledas i strepis 10 krugova dok tvoj miljenik brani poziciju, pa se smoris ko baba u redu za penziju kad ga prestigne... Toga ovde jako malo ima u zadnje vreme, preticanja su se povecala, ali ta preticanja veze nemaju sa nekadasnjim majstorijama... KERS je nesto sto je meni super, mozes da se igras sa njim, da trosis kad zelis, utice na strategije. Istina, i on zavisi od elektronike, ali to je ovog puta samo stvar tima, i ako ne valja, to je greska na bolidu... Ako DRS omane neki put, a nije do bolida, bice zanimljivo...

          Comment


          • #35
            Veber (Red Bul) nije mogao ništa Hamiltonu (McLaren) zato što je McLaren imao podešeno prilično veću maksimalnu brzinu (310 naspram 304).

            Kao što reče Vanja, koliko god bilo takvih preticanja takva nikada neće biti teška kao neka preticanja koja smo imali priliku da gledamo zadnjih godina.
            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

            sigpic

            Comment


            • #36
              Vanja sve to stoji, ali u idealnom svetu. Formula je u prethodnih 5 godina isla nizbrdo, kao sport potpuno je pala u drugi plan. Interesovanje za F1 je toliko opalo da su brojne televizije prestale da kupuju prava na prenos. FIA-i je bilo jasno da moraju nesto da promene da bi povecali zanimljivost. Svako ko gleda formulu gleda je zbog prestizanja i borbe na stazi. Svakako da bi bilo bolje da borbe budu bez elektronskih pomagala, ali tih borbi nije bilo. Vozaci se poredjaju u kolonu i to je to. Te borbe o kojima ti pricas nisu postojale u F1 nekoliko godina.
              I dalje preterujes, nije uopste tako lako prestici sa DRS-om. Seti se prosle godine u Catalunyi, pola trke Vettel i Hamilton su izvezli na 0.5-1s razlike i nije uspeo Hamilton da ga prestigne. To ti govori da ipak nije samo formalnost prestici sa DRS-om. Uopste DRS sam po sebi ne daje toliku prednost. E sad ti bi hteo da u F1 borbe budu kao u motorima, da se prestignu po 5 puta u jednom krugu i tako tokom cele trke. Jbg to se ne desava u F1 vec 15-ak godina. Poslednji koji su vodili takve bitke su Sena i Prost. U formuli kad jednom prestignes protivnika uglavnom zadrzis tu poziciju i pobegnes mu. DRS to omogucava, ali u prethodnim godinama ni to jedno prestizanje nije bilo moguce.
              Mislim, ne znam koja je alternativa DRS-u, jer ocigledno nista nije funkcionisalo u periodu 2007-10.
              Last edited by Tony_G; 22-03-12, 14:32.
              sigpic

              Comment


              • #37
                Originally posted by Tony_G View Post
                Vanja sve to stoji, ali u idealnom svetu. Formula je u prethodnih 5 godina isla nizbrdo, kao sport potpuno je pala u drugi plan. Interesovanje za F1 je toliko opalo da su brojne televizije prestale da kupuju prava na prenos. FIA-i je bilo jasno da moraju nesto da promene da bi povecali zanimljivost. Svako ko gleda formulu gleda je zbog prestizanja i borbe na stazi. Svakako da bi bilo bolje da borbe budu bez elektronskih pomagala, ali tih borbi nije bilo. Vozaci se poredjaju u kolonu i to je to. Te borbe o kojima ti pricas nisu postojale u F1 nekoliko godina.
                I dalje preterujes, nije uopste tako lako prestici sa DRS-om. Seti se prosle godine u Catalunyi, pola trke Vettel i Hamilton su izvezli na 0.5-1s razlike i nije uspeo Hamilton da ga prestigne. To ti govori da ipak nije samo formalnost prestici sa DRS-om. Uopste DRS sam po sebi ne daje toliku prednost. E sad ti bi hteo da u F1 borbe budu kao u motorima, da se prestignu po 5 puta u jednom krugu i tako tokom cele trke. Jbg to se ne desava u F1 vec 15-ak godina. Poslednji koji su vodili takve bitke su Sena i Prost. U formuli kad jednom prestignes protivnika uglavnom zadrzis tu poziciju i pobegnes mu. DRS to omogucava, ali u prethodnim godinama ni to jedno prestizanje nije bilo moguce.
                Mislim, ne znam koja je alternativa DRS-u, jer ocigledno nista nije funkcionisalo u periodu 2007-10.
                Vrtecemo se u krug ako ti odgovorim... Za sve manji broj preticanja ja bih i dalje okrivio nove staze, tako da je najbolje da se slozimo da se ne slazemo?

                Comment


                • #38
                  Nisu staze krive.Pirelijeve gume su te koje najviše imaju uticaja na povećan broj preticanja.Jako su osetljive, teško im se podiže temperatura a još teže spušta a idealni oseg je mali.Same performanse guma naglo opadaju i to nesrazmerno sa istrošenošću.Zašto su ga uopšte uvodili ako ne pomaže? - da bi bilo više preticanja.Da li ima više preticanja? - ima.Dakle, DRS je svakako omogućio više i lakša preticanja.

                  Ono što mi se posebno ne sviđa kod DRS-a je sledeće.
                  DragReductionSystem - Sistem Uklanjanja Otpora.Samo ime mu jasno postavlja definiciju da treba da ukloni negativan efekat koji stvara bolid ispred.Zašto je dozvoljeno korišćenje ovog sistema u kvalifikacijama kada tada vozači ne smetaju jedni drugima i svi se trude da imaju čist prostor isped sebe?
                  Last edited by MarkedOne8; 22-03-12, 15:07.
                  ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                  "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                  I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    OK Vanja necemo da duzimo, nije mi to bio cilj, znam od prosle godine da se ne slazemo po tom pitanju, sto je OK...

                    MO8, slazem se da je glupo sto se DRS koristi u kvalifikacijama, mislim da to treba ukinuti. Samo za prestizanje i to je to. I da, u pravu si za gume, one dosta uticu na povecanje prestizanja. Bio je intervju na sajtu F1 prosle godine sa nekim od statisticara, sad se ne secam tacno cifara, ali receno je da je od ukupnog broja prestizanja mozda 50% bilo uz pomoc DRS-a. Mozda i gresim, ali znam da sam se iznenadio, jer sam ocekivao da je velika vecina bila uz pomoc DRS-a. A DRS je uveden pre svega da ne bismo gledali situacije kao onu koju si pomenuo, Kimi iza Gloka...
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by MarkedOne8 View Post
                      Ono što mi se posebno ne sviđa kod DRS-a je sledeće.
                      DragReductionSystem - Sistem Uklanjanja Otpora.Samo ime mu jasno postavlja definiciju da treba da ukloni negativan efekat koji stvara bolid ispred.Zašto je dozvoljeno korišćenje ovog sistema u kvalifikacijama kada tada vozači ne smetaju jedni drugima i svi se trude da imaju čist prostor isped sebe?
                      Pa to je da bismo videli sto brze krugove, jer ovom politikom su dosta usporili F1 u odnosu na raniji period, a nije neophodno, bezbednost vozaca nikad nije bila veca. Jos ako uvedu i kupole kao kod aviona...

                      Ma znam Tony da ti to nije cilj, nego da se ne sirimo ko puvanjak...

                      Comment


                      • #41
                        Mercedesovo zadnje krilo je potpuno legalno, samo cu reci lol.
                        Na celom svetu samo Crvena zvezda

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by NebojsaNS View Post
                          Mercedesovo zadnje krilo je potpuno legalno, samo cu reci lol.
                          Meni je bilo nestvarno kad sam video, zato nisam hteo nista da kazem danas... Jbt, da li oni gledaju ta pravila sto su ih ispisali uopste?

                          A i relano, bilo je za ocekivati... I idemo opet sa kopiranjima, mislim da ce se prvi sa necim slicnim pojaviti McLaren, za njh se spekulisalo da raspolau slicnim sistemom, a i nisu se zalili...

                          Jel, si to i ti postavio svoju sliku na avi?

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Vanja #66 View Post
                            Jel, si to i ti postavio svoju sliku na avi?
                            Jok, Carlijevu dok gleda to krilo.
                            Na celom svetu samo Crvena zvezda

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by NebojsaNS View Post
                              Jok, Carlijevu dok gleda to krilo.
                              Njahahahaa... Originalniji si od mene...

                              Kad mu istice mandat? Pocecu da brojim dane...

                              Comment


                              • #45
                                Mislim da ce on tu biti dozivotno. Najozbiljnije. Ta njihova pravila mandata su jako rastegljiva, Maks bi i danas bio predsednik FIA da ne voli devojke u nacistickim uniformama.
                                Na celom svetu samo Crvena zvezda

                                Comment

                                Working...
                                X