Announcement

Collapse
No announcement yet.

2012 Formula 1 Petronas Malaysia Grand Prix - Sepang

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ja imam jedno jednostavno, da ne kazem solomonsko resenje ovih problema: deregulacija. Sta je falilo Formuli 1 kada su je pustili da se razvija? Nista, napravljeni su neki od sistema koje imamo danas u svakodnevnoj upotrebi (prvo sto mi pada su pamet je ABS i DSG, ali ima mnogo drugih stvari) i niko se nije bunio. E onda se pojavio onaj dominantni Vilijams i `94 Pandorina kutija je otvorena. Velika steta i za trkanje i za autoindustriju.
    Na celom svetu samo Crvena zvezda

    Comment


    • #17
      Potpuno si u pravu.Meni kao navijaču je bitno da znam da tim za koji navijam ima mogućnosti da nadohnadi zaostatak i da bude najbolji, evo recimo konkretno Lotus.To je vrlo lako čak i sa manjim budžetima ako je prostor veliki.To je kao kopanje rudnika.FIA teži ka tome da sve rudnike zatvori, timovi sa velikim budžetima brže nađu rudnik i dok ovi manji timovi dođu taj rudnik je već osiromašen.Od 2009. godine je nemoguće napraviti bolji bolid a da se ne kopira nešto tuđe.2008. godine je Ferari imao rupu na prednjem krilu pa ga opet niko drugi nije kopirao a ta stvar je donosila oko 3-5 desetinki po krugu.Od 2009. sve naopako.Prvo što su tada bolidi izgledali oguljeni baš kao tek rođeni mačići.Posle, 2010. pa i danas ti ,,mačići" izgledaju mnogo lepše jer su dobili dlaku (detalji, neke novotarije itd.).Čak su počeli i da predu!(krčanje zbog mapiranja motora i produvanih difuzora).
      ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

      "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
      I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

      sigpic

      Comment


      • #18
        Nervira me sto satro zbog smanjenja troskova ne daju timovima da razvijaju najveci moguci izvor prednosti MOTOR, ponavljam MOTOR, pustite ekperte da ga jos vise usavrse, sa ovim kocnicama i usavrsavanjem mapiranja u poslednje vreme ne mogu ni da zamislim sta ce ti madjionicari da urade ako im se dozvoli da se igraju sa time.
        Na celom svetu samo Crvena zvezda

        Comment


        • #19
          MO8, pravila jesu smisljena da se sprece efekti koji se i dalje koriste, ali se to kroz tehnicki jezik (kojim pravila moraju biti napisana) ne moze uciniti. Mogu samo da urade sto i jesu, fiksiraju poziciju auspuha i nista vise... Tj. ucinice vise dodatnim poostravanjem oko mapiranja motora i dodatnim pravilima oko lokacije auspuha. Mislim da je jedini nacin da se u potpunosti izbace aeroefekti gasova iz F1 da naprave pravilo koje kaze da se auspusi pruzaju do kraja bolida, iza zadnjeg krila... Sto mozda i ne bi bilo lose, ali bi u povecoj meri uticalo na performanse motora... Sa druge strane, jako zelim da se detaljno istrazi W03 DRS/F-duct sistem, jer nema mogucnosti da sistem radi pasivno, na f1.com su iscrtali i oznacili rupe kod zadnjeg krila sa pojasnjenjm da se zatvaraju kad DRS ne funkcionise. Sa malo mozga jasno je da je sistem po pravilima nelegalan... Sto je jos zanimljivije, izgleda da i McLaren ima neku svoju verziju toga, ali to bih do daljnjeg okarakterisao kao trac.

          A sto se tice deregulacije, ona bi bila moguca samo ako se zestoko zategne kais, tj. da se ogranici budzet, 100 miliona evra/dolara bi maks smeo da bude. Tu bi moralo da se uvede i pravilo o minimalnom broju zaposlenih i razne neke stvari koje bi sprecile timove da stede tamo gde do sad nisu, a sto bi islo na stetu zaposlenih. Ali od toga nema nista, jer ovo je skup sport, mnogo se para vrti i mnogim mocnicima to ogranicenje ne bi odgovaralo...

          Comment


          • #20
            Izgleda da je Scarbsova teorija u vezi W ducta najrealnija.Te rupe zatvaraju bočne stranice DRS-a koje su pri dnu malo zadebljane.Onda taj vazduh sistemom proreza i cevi ide sve do prednjeg dela i stvara efekat čepa na otvoru za hlađenje vozača.Što Nebojša kaže, motor je prava stvar.To si dobro rekao.Motor se razvija tako što će da daje više snage za manje goriva ili će da bude izdržljivji.Do 2000. godine (pa čak i kasnije u nekoliko navrata) šampionate su osvajali motori.Međutim tu se javlja jedan problem.Pre je svaki veći tim imao svoj motor Toyota, Honda, BMW, McLaren je razvijao sa Mercedesom motor, Ferari, Reno, Kosvort (za Red Bul), a danas imamo 3 motora i Kosvort koji je na silu uguran.Nebi to bilo baš dobro ako bi se za titulu borili direktno Red Bul vs Lotus ili McLaren vs Mercedes.Ko zna kakve kontraverzne situacije bi nastale.Ako bi to nekako uspeli da reše, ja svakako to podržavam.Ipak je za FIA-u to preskupo.To bi zahtevalo otvaranje zasebnih odeljaka u fabrikama timova.Najbolje je za FIA-u da se zbog uštede sadašnji motori samo umnožavaju i da se stavi nešto u bolid radi reda.Inženjeri sve više i više postaju izmučeni gladiatori koji nemaju slobodu razmišljanja i primorani su da se fokusiraju na nešto što im drugi naredi.
            Last edited by MarkedOne8; 20-03-12, 21:54.
            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

            sigpic

            Comment


            • #21
              @Nebojša

              U pravu si, motor je na bolidu br 1, sa menjačem ali... sve što je moglo da se modernizuje na motoru, u smislu materijala, koncepta hlađenja, magistralnih vodova u bloku, glava motora... je dovedeno do maximuma. Jedino ostaje elektronika koja može da omogući boost motora. Motori i takvi kakvi jesu omogućavaju jako velike brzine, koje su već na granici bezbednosti.
              Aerodinamika i kočnice omogućavaju obuzdavanje te snage i povećanje bezbednosti. Jeste da su sad neke druge stvari bitne za trku i rezultat, ali šta da se radi

              " Ilovača Bili, ni ja je ne volim"

              Comment


              • #22
                Masi za Maleziju promenjena sasija Nece mu ni to pomoci
                Sale Stanojevic : , ,,Misija će biti ispunjena kada sa Partizanom ostvarim evropske snove, a to je veliki korak napred u Ligi šampiona ,.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Miko View Post
                  Masi za Maleziju promenjena sasija Nece mu ni to pomoci
                  Verovatno cisto da se proveri da li je bilo nekih problema sa prethodnom, sad vozi 294, a u AUS je vozio 293... Nando ima 295, sto ce reci da je njegov bolid verovatno onaj koji se sklopio posle testiranja... Ali sto kazes, nece mu nista pomoci...

                  Comment


                  • #24
                    Nznm da li je neko pomenuo, ali bice samo jedna DRS zona i to na startno-ciljnom pravcu. DRS detekcija ce biti pred 15-tu (poslednju) krivinu. Stvarno bzvz odluka FIA-e da ne stavi dve DRS zone. Mozda su mislili da bi npr. neko ko osvoji poziciju u DRS zoni na zadnjem pravcu odmah gubio tu poziciju u DRS zoni na startno-ciljnom pravcu sto bi na neki nacin bilo besmisleno, mada ne verujem da bi se to desavalo tako cesto. A svakako bi 2 DRS zone povecale zanimljivost.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Ne bi je gubio zato što bi bila jedna detekcija.Kada se prođe detekcija, samo onaj ko je iza a unutar sekunde može da koristi DRS.Može da se desi kao što je Kimi pretekao Masu u Australiji već u prvoj DRS zoni, a takođe je i na drugoj otvorio DRS jer je imao pravo dok Masa nije.
                      ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                      "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                      I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by MarkedOne8 View Post
                        Ne bi je gubio zato što bi bila jedna detekcija.Kada se prođe detekcija, samo onaj ko je iza a unutar sekunde može da koristi DRS.Može da se desi kao što je Kimi pretekao Masu u Australiji već u prvoj DRS zoni, a takođe je i na drugoj otvorio DRS jer je imao pravo dok Masa nije.
                        To je Alonso pominjao prosle godine, cini mi se u Valensiji su prvi put bile 2 DRS zone, ali sa jednom zonom detekcije... Preteknes u prvoj zoni, a u sledecoj otvoris razliku... Glupo, ali retko se desavalo... A ovde je prakticno nemoguce staviti 2 zone detekcije izmedju samih DRS zona...

                        Comment


                        • #27
                          Prvi put su 2 zone bile u Montrealu, secam se da su tada to pominjali kako u drugoj zoni otvaras razliku. I slazem se da je glupo da postoji samo jedna detekcija a dve zone. Ali lagano moze da bude prva detekcija pred 14-tu krivinu i prva DRS zona na zadnjem pravcu, a druga detekcija na kraju tog pravca i druga zona na startno-ciljnom pravcu. Ne znam zasto bi to stvaralo pometnju...
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Ja ne znam zašto je uopšte uvođen DRS.Gledao sam pre neki dan highlightse trke Bahreina iz 2006. i bilo je mnogo preticanja što za vođstvo, tako i za sredinu grida.
                            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Kao sto sam jednom rekao, svako DRS preticanje ima mi tezinu Moto3 preticanja - vrlo lako se mogu zameniti uloge vrlo brzo... Nema nikakvog uzbudjenja takvo preticanje, mada pitanje je koliko uopste ljudi razmislja o tome da li je to gotova stvar ili preteceni moze da uzvrati...

                              Comment


                              • #30
                                DRS samo povećava razliku između timova osim u trci.Što bolid imanje manje potiska, kasnije će smeti da se otvori.
                                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X