Announcement

Collapse
No announcement yet.

Testiranje 2012

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OK, svi, ali BUKVALNO svi mali timovi su isli na McLaren verziju auspuha... Cak je i Sauber malo izbacio svoje auspuhe, to jest njegove izlaze... Nema, slauf se ispostavlja kao najbolji... RB je zatvorio otvor koji je bio ispod auspuha. U medjuvremenu, Caterham ih je napravio...

    Osim toga, Mecka je donela novo prednje krilo koje je Nico testirao u Kini u petak, Sauber je doneo aerodinamicka krila iznad otvora za hladjenje i prednje krilo... Stizu slike...

    Spoiler

































    Last edited by Vanja #66; 02-05-12, 19:30.

    Comment


    • Ovo su Ferrarijeve "novine" koje je zapravo seckani Acer vod sa nekim polutunelima... Lici na McLarenov sistem, za koji se ispostavlja da je definitivno najbolji. Pravilniji izraz bi bio "najkompletniji". Stvar je u tome sto vazduh koji prolazi pored tih "slaufa", dakle bocno, dodatno hladi vazduh iz auspuha i omogucava mu da brze padne na pod i dalje kroz otvore nastavi prema difuzoru, kako bi ga zapecatio... Plus, kanal kroz koji mora pre toga da prodje ga prilicno precizno usmerava i ne dozvoljava mu da se rasprsi.











      Otprilike dobar prikaz ideje koju je Ferrari koristio u utorak, tj. relativno jednostavan nacin da se uporedi SAMO efekat izmenjenog protoka izduvnih gasova...





      Sto se McLarena tice, kao sto su i najavili, nista posebno nisu doneli, ali neke stvari koje su se mogle videti indikuju da razvijaju DDRS... Slaze se sa mojom pretpostavkom da upravo zato i nece nista posebno doneti...
      Last edited by Vanja #66; 02-05-12, 19:51.

      Comment


      • Pisem u vise postova jer se tice vise razlicitih stvari...

        U utorak su najbolja vremena izvucena u periodu od 12:40 do 13:03, dakle pred pauzu i rekao bih pred novu kisu jer se posle pauze izvezlo ukupno 30ak krugova, a izaslo je samo 6 timova...

        http://f1tests.co.cc/archive.php?day=mugello-1

        Ono sto mi je zao je sto su uslovi bili takvi kakvi su bili i sto su svi timovi u tom periodu imali (u odnosu na testove zimus) ipak sarena vremena, te se ne moze izvesti zakljucak o tome da li su resenja stabilna ili ne...

        Sto se mene i ostalih Tifosia tice, sutra ce biti bitan dan, a za ostale...

        Comment


        • Finalna verzija auspuha je stigla, izgleda kao prelaz izmedju McLarenovog i pocetnog Ferrarijevog izgleda, smanjena je povrsina sidepodova, tu je i novi poklopac motora, Alonso pumpa vremena, postigao je 1:21.772 nakon 6 krugova na stazi, tj. trenutno 10 ukupno...







          Potpuno je promenjen zadnji deo, ovo su jako velika unapredjenja, a najavljuje se jos dosta njih za Barsu... Mislio sam, a i drugi su, da ce preci na otvor poput RBovog, medjutim, potpuno su promenili pogled na otvore za hladjenje... Svidja mi se, jako mi se svidja, a ono sto je najbitnije, izvori kraj staze javljaju da je auto "planted" - zakovan za stazu, potpuno drugacije u odnosu na ono sto smo videli u prve 4 trke... Ovo ce biti dobar dan!!!
          Last edited by Vanja #66; 03-05-12, 09:35.

          Comment


          • Sauber izlgeda testira nesto oko DDRSa:



            A Ferrari ce pauzirati sledeca 2 sata minimum...

            Comment


            • Alonso nazad na stazi posle 2.5 sata... U medjuvremenu, postigao je pre izletanja 1:21.363, a Vettel 1:21.267, dok je i Grosejan blizu sa 1:21.334... Bile su i jos dve crvene zastave, to je otprilike najzanimljivije sto se dogadjalo...

              Comment


              • Napisao sam tamo u temi za Ferari.Ovo mu dođe kao da su uzeli Lotusov auspuh jer vodi ka grednom krilu (beam wing).
                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                sigpic

                Comment


                • Takodje, novo zadnje krilo, slotovi na bocnim stranicama su ravni iima ih cak 6, kao i krilca iza zadnjih guma, ima ih 5 umesto 2 kako je bilo ranije... Skinuto je i krilce sa grednog krila, koje vise nije deo crash-strukture...





                  Prilicno dobar dan, i pored peha ujutru su izvezli 98 krugova, a izgubili su efektivno 2 i po sata... Moglo je to i preko 120 krugova sigurno, ali sta je tu je...

                  Dobra stvar je sto je deo kod Acer vodova definitivno sredjen, ova konfiguracija je stabilna, sudeci po vremenima vidjenim... Jos bolja stvar je sto ipak verzija koju zele do koriste nece videti svetlo dana pre sledeceg petka. To je dobro, jer su se opekli prosli put sa agresivnom, sad su prvo napravili sigurnu, pa ako agresivna prodje, koristice se... Ako ne, imaju zicer. Sporija je verzija definitivno, no verujem da cemo ipak videti onu od utorka, samo sredjenu, na daljim trkama...

                  Inace, u Barsi ce doci i novo prednje krilo i novi nos, bar se tako suska...
                  Last edited by Vanja #66; 03-05-12, 17:34.

                  Comment


                  • Lotus je danas, osim novog zadnjeg krila, testirao i neke delove novog poda koji se mogu primeniti i na postojecem...

                    Comment


                    • Ne znam... od top timova samo Lotus drži jedan jedini izduvni sistem od početka godine i samo malo po nekad promene ugao cevi.Ne rade ništa na tome, a guraju kao ludi i samo napreduju.Gasovi usmereni na gredno krilo prave manje potiska od onih na difuzoru ali mnogo su lakše usmereni na gredno krilo i ima ih više.Mnogo je lakše baratati sa tim sistemom, a postavlja se pitanje da li je produvavanje difuzora ove godine uopšte prednost.Toliko savijanje cevi dovodi do smanjene snage motora za nekih 5 konjskih snaga, ne kao pre ali opet se tu malo gubi na performansama.
                      ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                      "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                      I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by MarkedOne8 View Post
                        Ne znam... od top timova samo Lotus drži jedan jedini izduvni sistem od početka godine i samo malo po nekad promene ugao cevi.Ne rade ništa na tome, a guraju kao ludi i samo napreduju.Gasovi usmereni na gredno krilo prave manje potiska od onih na difuzoru ali mnogo su lakše usmereni na gredno krilo i ima ih više.Mnogo je lakše baratati sa tim sistemom, a postavlja se pitanje da li je produvavanje difuzora ove godine uopšte prednost.Toliko savijanje cevi dovodi do smanjene snage motora za nekih 5 konjskih snaga, ne kao pre ali opet se tu malo gubi na performansama.
                        Uvek je dobro izbaciti jednu promenljivu iz jednacine, manje posla... Njihovo resenje je stabilno i cini dovoljno u odnosu na ono sto oni traze... Rekao bih da se dosta vise fokusiraju na protok i iskoriscenje vazduha koji protice kroz bolid, internu aerodinamiku, video sam neke slike vrlo cudno skulpiranih delova, ali sa jasno izrazenim smislom i poentom... U pravu si da savijanje i produzavanje cevi odnosi konjske snage, cista logika ako nista drugo , ali cini mi se da Lotus ima jedne od najduzih izduvnih cevi, cak iako nisu preterano iz savijane... Sem toga, nisu toliko te cevi bitne, FIA je ipak dobro regiulisala kuda se i koliko one mogu sprovoditi, ali nisu racunali na manipulaciju tih izduvnih gasova nakon sto oni izadju iz sistema, sto ce verovatno ispraviti sledece godine. Tad ce to verovatno uraditi toliko efikasno (nazalost) da ce se inzenjerima isplatiti da na taj deo zaborave i postave ga tako da donosi najvise snage motoru. Do tad ce moci da se iskoriste i treba to uciniti... Bice jako zanimljivo videti razlike medju timovima posle Barse, ne samo Scuderie, jer se dosta timova odlucilo da promeni auspuhe ili makar neki njihov deo (mislim da samo Lotus i Mecka nisu nista cackali), tad ce moci da se donese dosta bolja ocena koliko taj sistem donosi... Bitan je izlaz, cevi se odrzavaju standarno, 4 u 1 tako da je duzina svake od te cetiri izduvne grane jednaka. Njihova duzina se ne razlikuje previse medju timovima, a i ima tu ona recenica koju je davno rekao veliki Caroll Shelby: "Konjske snage prodaju automobile, obrtni moment pobedjuje na trkama"... Imas ovde jako dobru anailzu i potvrdu te recenice, pokazatelj kako je nekad izgledao MotoGP deo, kad se administracija nije mesala u njegovo funkcionisanje... Tako da i tih teoretskih 5 KS ne znaci toliko, narocito ako imas delove bolida koji prouzrukuju otpor vazduha, bez pozitivnog uticaja na prijanjanje...

                        Ceo jbn dan nikako da se ispravim, cevi na Sauberovom bolidu su bile za potrebe ocitavanja podataka sa senzora, ne kao proba za DDRS, stavise, tim odbacuje mogucnost razvijanja takvog sistema ove godine jer "je potrebno previse novca za premalo dobiti"...
                        Last edited by Vanja #66; 03-05-12, 22:17.

                        Comment


                        • Slabo razumem šta su konjske snage a šta obrtni moment.Znam da je obrtni moment bitan (ako se ne varam) da motor bolje ubrzava od najnižeg do najvišeg broja obrtaja.Kako god, uvijanje cevi stvara veći pritisak.Ne znam koliko, ali probaj da trčiš sa pravim leđima i vratom, pa posle probaj da se izuvijaš.To je otprilike tako.Dakle, snaga se definitivno gubi ali koliko se gubi je pravo pitanje, a ove godine je pitanje da li se išta dobija takvim izduvima.Lotusove nisu ništa duže od tuđih jer su prave.Ta ispravljenost bi trebala da omogući bolje oslobađanje snage motora koji je ipak pravljen u doba kada nije bilo produvanih difuzora, tačnije kada su cevi bile prave.Mercedes, Red Bull i Sauber imaju duže jer njima cevi idu od motora ka napred, pa prema spolja i tek onda idu ka nazad.Kada se bolid gleda one jesu kraće, ali ,,ispod haube" su jednake kao Lotusove a možda koji cm duže.
                          Last edited by MarkedOne8; 03-05-12, 23:25.
                          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Frenky View Post
                            Pročitajte tekst.Vanja, ispalo je da sam bio u pravu. i to mi je drago.Očuvanje snage motora je u pitanju.
                            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by MarkedOne8 View Post
                              Pročitajte tekst.Vanja, ispalo je da sam bio u pravu. i to mi je drago.Očuvanje snage motora je u pitanju.
                              Procitao sam odavno, samo cekam neki malo kredibilniji sajt da potvrdim to...

                              Lici mi vise na neko njihovo razmisljanje i zakljucak nego prepiska sa nekog drugog sajta... Nije da obezvredjujem, ali tako je. Sto naravno ne znaci da to nije tako, da Lotus cini upravo to, to smo se slozili jos u predsezoni, kad smo rekli da je Lotus izgleda samo jako dobro upakovan, a otud i brzina. U principu, i to je tajno oruzje samo po sebi...

                              Comment


                              • Ovog puta nije lično mišljenje u pitanju.Proverio sam.Jedan sajt na francuskom je isto pisao.Ne razumem francuski ali ključni pojmovi su na istim mestima u tekstu.
                                http://www.tomorrownewsf1.com/f1-le-...otus-e20-27880
                                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X