Announcement

Collapse
No announcement yet.

Komentatori pod lupom

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by S-Nash View Post
    Ma Srdjan je fenomenalan,razvaljuje i kosarku i fudbal.Prenosi NBA u tandemu sa Darkom su posle Ercega,Dzankica i MotoGP-a nesto najbolje sto sport ima na ovim prostorima.Ja volim kad komentator prica o samoj igri,taktici,postavci odbrane i svim ostalim stvarima a ne kad iznosi bezbroj nepotrebnih informacija,sto Srdjan nikad ne radi.Juce je fenomenalno prenosio,samo je napravio te 4 greske ali zavisi na kom sajtu cita vesti o Liverpulu i ostalim timovima.Ja kao veliki fan Liverpula pratim sva desavanja vezano za Liverpul pa sam upucen u skoro sve stvari vezano za igrace od prvog do omladinskog tima.Srdjanu preporucujem da cita oficijalni sajt Liverpula jer ce tu naci sve tacne informacije.Sto se prenosa tice,samo neka nastavi tako,covek je car.

    Evo i potvrde da je Marvo potpisao i da se nista ne zna za Enrikea jer se nekoliko levih bekova povezuje sa Liverpulom.

    http://www.liverpoolfc.tv/news/media...r-set-for-reds
    http://www.liverpoolfc.tv/news/media...on-magpies-ace
    http://www.liverpoolfc.tv/news/media...ners-exit-talk
    http://www.liverpoolfc.tv/news/media...ench-left-back
    http://www.liverpoolfc.tv/news/media...marseille-exit
    http://www.liverpoolfc.tv/news/media...ol-and-chelsea

    U svemu se slažemo, a najviše u tvojoj poslednjoj rečenici: Neka samo nastavi tako...! Pozdrav!

    "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

    Comment


    • Fudbal, LŠ: RTS-1, 20,45 h, 12.4.11.
      Mančester Utd. – Čelsi 2:1 (1-0)

      Komentator: Aleksandar Stojanović (RTS)

      JAKO SJAJNO: „Tri dvojčice – dve trojčice – tri dvojčice“

      Obe ekipe su odmah počele borbeno i agresivno... Čelsi, ipak, malo viši tempo... Mančester je branio rezultat iz prve utakmice, pojačanim srednjim redom i „visokim“ presingom na polovini Čelsija... Druga utakmica je bila neuporedivo kvalitetnija od prve... Ne kažem da je Park bio najbolji, ali bio je svakako „najkorisniji igrač“ Mančestera: mnogo je uradio iza leđa najisturenijih igrača, veoma uspešno je „kvario igru“ Čelsija u samom začetku njihovih napada, još na tridesetak metara ispred Čehovog gola... Igrač koji je doneo prevagu na terenu i ovoga puta bio je Runi...

      Komentator je „vodio“ meč kvalitetno i znalački..., sa dosta rutine, ali ne monotono... Dovoljno fudbalskih informacija tokom cele utakmice... Komentarisao je sve na fudbalski način... Teško da mu se može nešto osporiti... Zaslužio bi vrlo dobru ocenu, ali imao je pravopisne, gramatičke i još "neke" greške...:

      Navodim neke, koje sam uspeo da zabeležim: „... SJAJAN pritisak Mančestera!“... „...Imaće Čelsi problema s igračima Mančestera, oni su JAKO BRZI!“... „...Tamo je SJAJNI Runi!“... „...SJAJAN POTEZ Nanija, ODLIČNA ODBRANA Čeha!“... „... SJAJNA AKCIJA, Gigs ima šansu...!“ ... „...Nani, STRAŠNI dribler...!“

      Valjda će neko „dojaviti“ jezičkim redaktorima RTS-1, da svom pulenu sa „šiškama“ i „umilnim glasom“: „tri dvojčice – dve trojčice – tri dvojčice“!... ukažu da nije još uvek naučio sve što se odnosi na posao sportskog komentatora... Ja mogu samo da podsetim fudbalski spektatorijum, da je, na primer, Aleksandru Stojanoviću, trebalo oko pet godina da nauči pravilno da izgovori da se kod kornera, udarac izvodi IZ ugla, a ne SA ugla... A još iz obdaništa „vuče“ STRAŠNO DOBRO, kada je kao „klinac“ verovatno izgovarao: STRAŠNE IGRAČKE... Uvek je mislio u pozitivnom, naravno, ali (NE)znanje je neznanje...! No, ima vremena, još je mlad...! Najteže je prvih sedamnaest godina!!!


      "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

      Comment


      • Iz vecerasnje utakmice nista od Stojanovica nismo mogli da naucimo o fudbalu ali smo veceras bar saznali da gleda crtace.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by Dragooon View Post
          Fudbal, LŠ: RTS-1, 20,45 h, 12.4.11.
          Mančester Utd. – Čelsi 2:1 (1-0)

          Komentator: Aleksandar Stojanović (RTS)

          JAKO SJAJNO: „Tri dvojčice – dve trojčice – tri dvojčice“

          Obe ekipe su odmah počele borbeno i agresivno... Čelsi, ipak, malo viši tempo... Mančester je branio rezultat iz prve utakmice, pojačanim srednjim redom i „visokim“ presingom na polovini Čelsija... Druga utakmica je bila neuporedivo kvalitetnija od prve... Ne kažem da je Park bio najbolji, ali bio je svakako „najkorisniji igrač“ Mančestera: mnogo je uradio iza leđa najisturenijih igrača, veoma uspešno je „kvario igru“ Čelsija u samom začetku njihovih napada, još na tridesetak metara ispred Čehovog gola... Igrač koji je doneo prevagu na terenu i ovoga puta bio je Runi...

          Komentator je „vodio“ meč kvalitetno i znalački..., sa dosta rutine, ali ne monotono... Dovoljno fudbalskih informacija tokom cele utakmice... Komentarisao je sve na fudbalski način... Teško da mu se može nešto osporiti... Zaslužio bi vrlo dobru ocenu, ali imao je pravopisne, gramatičke i još "neke" greške...:

          Navodim neke, koje sam uspeo da zabeležim: „... SJAJAN pritisak Mančestera!“... „...Imaće Čelsi problema s igračima Mančestera, oni su JAKO BRZI!“... „...Tamo je SJAJNI Runi!“... „...SJAJAN POTEZ Nanija, ODLIČNA ODBRANA Čeha!“... „... SJAJNA AKCIJA, Gigs ima šansu...!“ ... „...Nani, STRAŠNI dribler...!“

          Valjda će neko „dojaviti“ jezičkim redaktorima RTS-1, da svom pulenu sa „šiškama“ i „umilnim glasom“: „tri dvojčice – dve trojčice – tri dvojčice“!... ukažu da nije još uvek naučio sve što se odnosi na posao sportskog komentatora... Ja mogu samo da podsetim fudbalski spektatorijum, da je, na primer, Aleksandru Stojanoviću, trebalo oko pet godina da nauči pravilno da izgovori da se kod kornera, udarac izvodi IZ ugla, a ne SA ugla... A još iz obdaništa „vuče“ STRAŠNO DOBRO, kada je kao „klinac“ verovatno izgovarao: STRAŠNE IGRAČKE... Uvek je mislio u pozitivnom, naravno, ali (NE)znanje je neznanje...! No, ima vremena, još je mlad...! Najteže je prvih sedamnaest godina!!!


          Koliko me ovaj covek nervira da to nije normalno zbog njega mi se ne gleda ni jedna utakmica na RTS u ....
          sigpic

          #PRAVDA ZA BRAĆU

          Comment


          • Tenis, Monte Karlo: SK+, 23h, 12.4.11. (snimak)
            Conga – Ljubičić 0:2
            Komentator: Branislav PRALICA

            BANE, PREPOZNAO SAM TVOJ „DOBAR GLAS“

            Pravovremene, znalačke, jezgrovite, rečite, iscrpne, pravilne...- ocene, može da izriče samo kvalitetan komentator... Upravo jednog takvog komentatora slušamo i uživamo u današnjem tenisu... Iako je ovo snimak (nisam gledao direktni prenos), ne znam rezultat, pa mi je jednako uzbudljivo i interesantno...
            Veoma razgovetno, razumljivo, s punim osećajem za ritam, nižu se informacije... Strpljivo i po nekom redu prioriteta komentator Bane Pralica „filuje“ svaki minut meča, kada mu trenutak „dozvoli“... Pri svemu ovome ostaje gledaocu nenametljiv, ali u veoma „kvalitetnom drugom planu“ kada je o TV-prenosu reč... Dobro oseća eventualne „poteškoće“ prosečnog gledaoca u poimanju pravog tenisa, pa mu veoma strpljivo i stručno „dozira i otvara“ teniske vidike i uči ga kako da razmišlja, ako želi da postane istinski ljubitelj „belog sporta“, a ne samo iz puke radoznalosti i puste želje, da vidi svog ljubimca... Čak i kada ne igra na tom meču njegov ljubimac, on će mnogo brže naučiti sve neophodno o – teniskoj igri, uz ovako kvalitetan komentar...
            Odmah pada u „oči i uši“, da komentator izgovara kratka i jasna zapažanja gledajući meč s punom koncentracijom, a govori „iz glave“... Ponovo kažem, to može samo ako je u osnovi komentara: kvalitet i pravovremenost!...

            Objašnjenje: Zašto lopta dobija dodatno ubrzanje kada udari u liniju, na šljakastom terenu u Monte Karlu... Linije su, naime, od drugog materijala, pa kada lopta na nju padne, znatno ubrza let, gotovo da postaje neuhvatljiva i za vrhunskog tenisera...

            Objašnjenje: Conga udara loptu sa mnogo više „spina“, na to ukazuje prosečna visina prelaska lopte preko mreže (dvadesetak centimetara više)... Sada znamo i zašta nam može koristiti taj statistički podatak... Kad treneri analiziraju nekog vrhunskog tenisera, tada je visina preleta lopte preko mreže veoma važan podatak... Kada neko čita dobru knjigu, obično ga pitamo da li je naišao na neku rečenicu koju će pamtiti... U Banetovim komentarima teniskog meča, takvih rečenica je bar desetak...

            Sličnih primera objašnjenja, tumačenja, opaski, zanimljivosti, statističkih podataka, informacija o gradu u kojem se turnir tradicionalno održava, o akterima samog meča, o taktici i tehnici, o suđenju, o organizaciji, o VIP na tribinama, o istoriji njihovih međusobnih susreta, o raznim pikanterijama... Da ne nabrajam više...! Komentar na način koji je veoma zapažen, elokventan i uvek kvalitetan... To je ujedno i način koji mladog komentatora SPORTKLUB kanala svrstava u najužu grupu najboljih komentatora, veoma perspektivan, nadaren za taj posao, i potencijal za svaki respekt!

            Ako sam u bliskoj prošlosti i bio prema Banetu znatno više kritičan i oštriji u osvrtima „Komentatori pod lupom“, sada mogu otvoreno da kažem i objasnim zašto: Prvo, momak je vrlo stručan kada je o tenisu reč..., poseduje skoro sva neophodna znanja iz oblasti „belog sporta“... Zatim, osetio sam da je nadaren za komentatorski posao, kao što verujem da je talentovan i da svoje ogromno znanje o teniskoj igri, kao trener, prenosi i na druge (Po onoj: „Nije samo znanje znati, već je znanje znanje i preneti...)“... Potom, ima dar da se izražava veoma elokventno, jezgrovito i precizmo, a uz to ima naglašenu pravovremenost, što sve zajedno možemo nazvati jednom rečju: KVALITET...! Potom, U Studiju SK+, gde Branislava možemo povremeno i videti i čuti, deluje dovoljno smerno, nenametljivo, s vidnim manirima koje čovek može dobiti samo rođenjem i nadograditi ih u krugu porodice, uz njihovu punu podršku.... Jedino što mi se kod njega tada nije svidelo, bile su nešto brojnije gramatičke i pravopisne i slične greške, koje jednostavno nisam mogao da „uklopim“ u prethodno pomenutu sliku o potencijalu kakav je Branislav Pralica... Bio sam dao najviše od sebe samo da ga malo „probudim“...

            Ako je to na bilo kakav način doprlo do Baneta, i ako sam svojim osvrtima na njegov komentatorski rad u SK+ makar malo doprineo (A želeo bih da u to verujem!), onda mi nije nimalo teško da Banetu uputim veliko izvinjenje za tadašnje preoštre primedbe, činio sam to iz najbolje namere... Danas, s velikim zadovoljstvom upućujem Banetu POHVALE za njegov ovodnevni komentatorski rad u SPORTKLUB-u, i želim mu sve najbolje! Odahnuo sam, jer prepoznao sam Banetov „dobar glas...! Ipak, čekao sam kraj meča i odjavu: „Moje ime je Branislav Pralica...“... Naravno, s ponosom!

            "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

            Comment


            • Fudba, Bundes liga: SK+, 13.4.11, (snimak FCB,tv) oko 11h
              Nirnberg – Bajerno Monhen 1:1
              Komentator: ( - ) Ovo nije bio fudbalski komentator...!!! Ne!!!

              KUKU-KUKU ZA PENALIMA !!!

              Gledao sam poslednjih 10+2 minuta (od 80.)... Neprijatna kuknjava (kuku-kuku...) za nedosuđenom penalu za Bejern... Nesuvislo objašnjenje, nestručno, nefudbalsko, neznalačko, neumesno, nebulozno... Kuku-kuku-kuku... Da li je to fudbalski komentator...Ne zna pravila fudbalske igre... Ne komentariše fudbal, već sve nešto drugo...
              Kasnije opet komentariše nedosuđeni penal (jedanaesterac) na drugoj strani... Pa, da li jeste, pa da li nije...!!! On jedini zna da li je „čist jedanaesterac za Bajern!“ ... „...ali držao je i Vulf ruke uz telo, zbog toga nije dosuđen jedanaesterac za Bajern...“... Istina je da čovek nije držao ruke uz telo (on kaže: ruke, znači obe!!!), već odmaknute od tela, ali ga je lopta udarila nakon šuta iz neposredne blizine, i nije igrao namerno, dakle ovde je reč o (ne)nameri... Apsolutno nema osećaj za fudbal... On uopšte nije fudbalski komentator... Ako mu je SK+ dao šansu da pokaže šta zna, ovaj momak o fudbalu skoro da ništa ne zna, ali misli da zna... Katastrofa! Nije pokazao ništa pozitivno, i s njim je čisto gubljenje vremena... Neka prenosi „američki fudbal“, da ne smeta istinskim poznavaocima fudbalske igre u Srbiji...
              Nema osećaj za fudbalsku igru, nepotrebno gestikulira glasom, zaista bez veze...! Galami kao nenormalan... Smeje se, bolje reći PODSMEVA na sudijske odluke, jer misli o sebi sve najbolje... On ne može da sebe naziva fudbalskim komentatorom...

              Nema elementarno znanje maternjeg (srpskog) jezika (najčešće koristi reči iz jedne od susednih država!!!): ... JAKO slabo... JAKO lepa lopta, na levu stranu... JAKO lepo za Timošćenka... još jednom JAKO DOBAR Andreas Vulf... JAKO ovo... Jako ono... JAKO malo... JAKO mnogo... JAKO lako... JAKO teško... JAKO-JAKO-JAKO loš komentator... jezički nepismen... beznadežan, po ostalim komentatorskim osobinama... Gde uspevate da pronađete takve - „genijalce“!?... Počinjem da vam se divim...!?

              Kako može čovek da radi sve naopako i suprotno... Kako može svaka lopta da mu bude LEPA..., kako može svaki put JAKO..., kako može, ama baš, sve suprotno..., onda je on zaista veliki „talenat“ i ja ga s zadovoljstvom preporučujem „tetka-strininoj“ ekipi, na „specijalizaciju“... Ako ga „tetka-strina“ uopšte primi u ekipu... Možda, za početak, da sakuplja lopte, i to samo iza gola...!?

              "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

              Comment


              • Fudbal, Portugal: SK+ (snimak), 13.4.11. oko 13 h, (od 30. do 45.+2 .inuta)
                Sporting – Akademika 2:0 (na poluvremenu)
                Komentator: ---

                ODLIČNA ODBRANA, JEDNOM RUKOM

                Zanimljiva i kvalitetna utakmica... Komentator: prijatan glas, dovoljno elokventan, prilično precizan, tečan i jasan govor, pravilna upotreba pravopisa i gramatike, dobar izbor prideva koji vrlo dobro NIJANSIRAJU ono što se događa na terenu, pravilan izgovor imena portugalskih igrača, solidno poznavanje fudbalske igre: taktika, tehnika, sistem igre..., dobro poznavanje pravila fudbalske igre, vrlo dobre informacije o Prvoj portugalskoj ligi, zanimljive i ostale fudbalske informacije i zanimljivosti o akterima utakmice..., nenametljiv, pravovremen u odnosu na: ...pauza – komentar – pauza – objašnjenje – pauza – informacija – pauza - atmosfera – komentar..., vrlo odmereno i korektno prema gledaocu ispred TV... Ne kvari mu uživanje, naprotiv...
                Sve je vrlo blizu FUDBALSKOG načina komentarisanja veoma zanimljive fudbalske igre na ovoj utakmici...
                Ne upušta se bespotrebno u komentarisanje sudijskih odluka, jer nema za tim ni potrebe... Vidi se da je verovatno igrao fudbal, da je fer-plej igrač, pretpostavljam da nije često dobijao „žute kartone“, tako mi izgleda po onome kako se ponaša prema fudbalskom spektatorijumu...!
                Dobar, kratak, jezgrovit i sadržajan završni komentar prvog dela utakmice.

                A, sada, onu što mu zameram, mada nije toliko alarmantno („spopada“ ga samo kad se malo više uzbudi, treba da misli više o „održanju hladne glave“...):
                „...JAKO DOBRO ga čuva..., Vukčević JAKO LEPO pronašao..., ta dva pokušaja su bila JAKO DOBRA..., „naterao“ golmana na SJAJNU paradu...
                A da ima nade za ovog mladog komentatora, video sam iz ovog dela njegove rečenice: „Opet ODLIČNA odbrana Patrisija, i to jednom rukom...“
                Ako želi i ovaj komentator da bude ODLIČAN, neka izbaci: JAKO SJAJNO LEPO... Inače, ode i on u „tetka-strininu“ ekipu... I to jednom rukom...! Sve najbolje!

                "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                Comment


                • Tenis, Monte Karlo - Monako: SK, direktno, 13.4.11. u 14,15h
                  Nadal – NIMINEN 2:0 (6:2; 6:2)
                  Komentator: Nebojša Višković Viško

                  IDENTIČNO JE SAMO IDENTIČNO (1=1) !!!

                  Uvodno „zagrevanje“ komentatora proteklo je uobičajeno s iznošenjem svih neophodnih podataka o meču, korisno, zanimljivo, edukativno... Ali, moglo je i drugačije, procenite i sami, nakon ovoga: „... JAKO su MALE šanse da bi ..... mogao da zaustavi Nadalov niz..., Da se zagrcne kada je to JAKO BITNO..., da PROSTO ne vidim način kako da..., koji je PO MENI...“ (po „mojem mišljenju“!)...

                  U stilu je: „... morao je Viktorov trener da gricka nokte...“ dok nije dočekao pobedu svog pulena...

                  Meč protiče u vrlo dobrim Viškovim komentarima svakog detalja zanimljive teniske igre, između favorita Nadala i rasterećenog Niminena... Komentator, u svom prepoznatljivom dobrom stilu, „vodi meč“ i gledaocima neprekidno „servira“ pregršt teniskih zanimljivosti koje proizlaze iz vrlo dobrog Viškovićevog teniskog znanja... Raznovrsnost izraza, rečitost, preciznost i pravovremenost su pohvale koje se često ponavljaju, ali priliče vrsnom i kreativnom komentatoru... Kao što mu priliči i konstatacija da je u prvom planu stručna terminologija „presvučena“ rečitošću i maštovitošću komentatora... Ta vrsta nijansiranja svakog sledećeg trenutka meča je više nego dobra odlika Viškovog načina komentarisanja teniskog meča...
                  „...Kratke i spore lopte Niminena i ... Nadal buši-buši i na kraju mora da probuši rivala...!“... Ovo upravo potvrđuje prethodno izrečene pohvale načina i stila komentarisanja ovog vrsnog komentatora...

                  „...JAKO LEP forhend... brzo i precizno... da španac ne bi postavio reket na loptu...! (Samo da nije: JAKO lepo, već: VEOMA lepo...)
                  „...Bravo momci... i jednom i drugom...šta je Rafa vratio...!?“
                  „...DIVAN smeč (Nadala)!“ (sigurno se raduje ovom izrazu: „tetka-strina!“)
                  „...DIVNO, novi viner Niminena, i za sada se sve razvija IDENTIČNO kao u prvom setu... samo...“ (baš je lepo od komentatora, što sve više misli i „ukazuje pažnju“ našim dragim „tetka-strinama“ koje ga, uzgred budi rečeno, naprosto obožavaju!) (a za IDENTIČNO sam više puta ukazivao da je ta reč moguća samo u matematici: 1=1...)
                  Osmeh komentatora, u završnici meča, kao znak zadovoljstva i opuštenosti, sigurno se svideo teniskom spektatorijumu..., a poblikci oko terena se svakako svidela najbolja serija udaraca - poena Niminena ovog meča...
                  ----------
                  „...Pobeda na IDENTIČAN način kao u prvom setu, mislim na rezultat 6:2...!“

                  MORAM malo detaljnije da OBJASNIM, zašto ne može da se koristi reč: IDENTIČNO...! Dakle, može samo u matematici (1=1), jer podrazumeva: ...nije na potpuno isti način (nemoguće!)..., nije u isto vreme (nemoguće!)..., ni pod istim okolnostima (nemoguće!)..., ni na istoj temperaturi (nemoguće!)..., ni istim redosledom poena i gemova (moglo bi da bude moguće, ali nije!)..., ni pod istim naporom (nemoguće!)..., ni pod istim navijanjem (nemoguće!)..., ni pod istom šljakom pod nogama (nemoguće!)..., ni po istom rasporedu atoma i molekula u materiji koja se odnosi na meč (nemoguće!)..., ni pod istim raspoloženjem tenisera (nemoguće!)..., ni pod istom psihologijom svih aktera meča (nemoguće!)..., ni pod istom oblačnošću iznad terena (nemoguće!)... Da li treba još da objašnjavam komentatorima šta tačno znači reč: IDENTIČNO... To je samo „identično“ i ništa i nigde više nego u matematici!!! Može da se koristi, na primer, sledeće: podjednako, slično, istovetno, isto, približno isto kao.....Verujem da su i vrapci već naučili...
                  -------------
                  U Novinarskoj školi komentator Nebojča Višković bi za „ovakav jezik“ dobio SLABU ocenu..., u osnovnoj školi možda „DVOJKU“, na SPORTKLUBU možda „DOBAR-TRI“... Moja malenkost ga najradije ne bi ocenila, već jednostavno: NAUČI, PA DOĐI PONOVO, KAD NAUČIŠ...!... Nije to, radi „treniranja strogoće“, već jednostavno: DOBRONAMERNOST, koju ovaj komentator nikako ne ume da - prepozna!!! Žao mi je...!

                  "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                  Comment


                  • Ja bih da se nadovezem na iscrpan komentar gospodina Zmaaja,
                    Dakle, Viskovic je moj omiljeni komentator ali imam nekoliko primedbi:
                    prvo- nepotrebno koriscenje tudjica tamo gde nema nikakve potrebe,kao sto je gore pomenuto IDENTICNO,a moze prosto "isto"
                    to identicno koristi isuvise cesto,
                    potom cesto kaze--izgubio balans (taj i taj) ,a to je srpski receno ravnoteza....
                    zatim-ANTICIPACIJA,rogobatna rec koja na srpskom znaci bukvalno - PREDVIDJANJE....
                    INTERESANTNO---zasto kad moze "zanimljivo"
                    FINIŠ meča.........a može KRAJ meča
                    to je samo što sam se setio....

                    drugo,ima jedna besmislica koju povremeno izbacuju on i njegove kolege: kaže....ovo je nekarakteristična greška Nadala ili Federera-------!!!???? pa daj neka mi nabroje neku karakterističnu grešku njihovu.....!!!

                    Inače se divim njegovom teniskom obrazovanju (i ja se dugo bavim tenisom...amaterski skoro 35 godina)...takodje ima i vrlo zavidnu opštu kulturu, što reč jedna moja komšika---on prepoznaje pola gledališta a za drugu polovinu nije siguran..!!!!
                    Pozdrav svim forumašima SPORTKLUBA
                    TOMA

                    Comment


                    • Tenis, Monte Karlo - Monako: SK, direktno, 13.4.11. oko 16h
                      Marej – Stepanek 2:0 (6:1; 6:4)
                      Komentator: Branislav Pralica Bane

                      JEDNIM BANETOVIM „UDARCEM“ – HILJADU POENA

                      Vrlo dobar početak... uvodni komentar uobičajeno vrlo dobar, zasnovan na činjenicama nakon kojih može da bude izvanredan meč, ali ostavlja malo i rezerve za „vađenje“... Kratka, jasna, stručna objašnjenja... Pravovremeni komentari odigranog i zanimljiva veoma stručna i argumentovana i edukativna objašnjenja i dopunska tumačenja „slike koja već teče“... Ako se teniser duže priprema za servis ili koristi peškir..., nije Banetu na odmet još par reči, bez kojih bi prenos bio znatno osiromašen... Tajming za komentar je takav da prija gledaocu, kao i Banetov prijatan glas, i staložen, i ležeran... Naročito za doba dana kada se odigrava meč – posle ručka!

                      „...Previše dobar je bio Marej za Stepaneka, u ovom prvom setu...!“... toliko jednostavno i pitko, bez ijedne suvišne ili pogrešno izabrane reči, da treba da pošaljemo Banetu poruku da tako nastavi, jer kvalitet je, iznad svega, u - jednostavnosti... Ovako ga „ceo svet razume“ i niko nije nezadovoljan!
                      „...Dva puta je pala lopta u polje Mareja, propala je PROSTO, pa nije ni odskočila... zato je izgubio poen!... To se viđa samo na šljakastim terenima, pa je vredno da se naglasi.
                      „...Kao da Stepanek nema nikakvu ideju šta i kako da odigra da bi mogao da dobije Mareja..., a Marej nikako ne greši...!“... Veoma jednostavna i tačna opservacija, kao da čita s lica Stepaneka, i podstiče gledaoca da i on eventualno pokuša to isto da „pročita“...
                      U pravom trenutku (kod 3:1, u drugom setu) Bane konstatuje: „...Marej preuzima stvari u svoje ruke, a time i ceo meč!“... gledalac, dakle, nije u dilemi, u kom pravcu se meč odvija... Što je važnije, nije ni komentator Branislav Pralica...
                      Podjednako korektno obraća pažnju na obojicu tenisera, nepristrasno i pravično udeljuje komplimente za svaki uspešno odigrani potez, a za nedovoljno dobar nalazi reči opravdanja ili bar želi da fledaocu ispred TV pomogne da razume šta se dešava...
                      „...Malo neozbiljno je Marej prišao ovom udarcu, noge nisu odradile svoj deo posla...“ (Ukazuje na slab rad nogu, treba sve objasniti, jer postoje i prosečni gledaoci kada je reč o poznavanju teniske igre...)
                      „...Dobra ideja, dobra i priprema za udarac, ali ruke su malo „zakasnile“, ostale su malo iza...“, pretpostavljam da je Bane pomislio da treba da se „obrati“ i najmlađim teniserima, kako bi im uputio korisan trenerski savet... I odmah: Samo jednim „udarcem“, Bane je „osvojio“ na hiljade poena!... I to se zove kvalitet komentatora!

                      Nije bilo dobro: „...JAKO DOBRO odigrao Marej..., što je JAKO DOBRO..., i da pogodi JAKO DOBAR ugao...

                      Ali ima i dobrog: ODLIČNI udarci i Mareja i Stepaneka..., POSEBNO DOBRA reakcija..., njegova reakcija je bila ODGOVARAJUĆA...,

                      P.S.
                      Nije smetala prehlada, Bane, nisi izgubio „DOBAR GLAS“..., naprotiv...!
                      „VRLO DOBRO +“

                      "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                      Comment


                      • Originally posted by tomas View Post
                        Ja bih da se nadovezem na iscrpan komentar gospodina Zmaaja,
                        Dakle, Viskovic je moj omiljeni komentator ali imam nekoliko primedbi:
                        prvo- nepotrebno koriscenje tudjica tamo gde nema nikakve potrebe,kao sto je gore pomenuto IDENTICNO,a moze prosto "isto"
                        to identicno koristi isuvise cesto,
                        potom cesto kaze--izgubio balans (taj i taj) ,a to je srpski receno ravnoteza....
                        zatim-ANTICIPACIJA,rogobatna rec koja na srpskom znaci bukvalno - PREDVIDJANJE....
                        INTERESANTNO---zasto kad moze "zanimljivo"
                        FINIŠ meča.........a može KRAJ meča
                        to je samo što sam se setio....

                        drugo,ima jedna besmislica koju povremeno izbacuju on i njegove kolege: kaže....ovo je nekarakteristična greška Nadala ili Federera-------!!!???? pa daj neka mi nabroje neku karakterističnu grešku njihovu.....!!!

                        Inače se divim njegovom teniskom obrazovanju (i ja se dugo bavim tenisom...amaterski skoro 35 godina)...takodje ima i vrlo zavidnu opštu kulturu, što reč jedna moja komšika---on prepoznaje pola gledališta a za drugu polovinu nije siguran..!!!!
                        Pozdrav svim forumašima SPORTKLUBA
                        TOMA



                        Tomas,
                        Dobrodošao na forum SK+, posebno dobrodošao na „Komentatori pod lupom“, kako ti lepo reče kod Zmaja, ali dobronamernog!

                        Najpre, iz poštovanja prema gospodinu Viškoviću, želim da se SLOŽIM da je reč o izuzetnom komentatoru za tenis, ali još uvek na nivou TALENTA i neskrivenih MOGUĆNOSTI (da ne kažem POTENCIJALA)... Nedostaje mu, pre svega, ono što bi se moglo nazvati - NOVINARSKA ŠKOLA, bez koje nije moguće da postane VRSNI KOMENTATOR...
                        Potom, slažem se sa svim navedenim primedbama koje prepoznajem kao DOBRONAMERNE...
                        U pravu je i tvoja komšinica..., mada pretpostavljam da je on i njen ljubimac, i da mu želi sve najbolje!

                        „Brine“ me što Viško ignoriše mnoge dobronamerne kritike (ne samo naše!), kao da ne dopiru do njega, inače, sigurno bih primetio!... On sada stagnira..., njegov problem! A nama je žao zbog toga! Neko se „teško budi“!... Taština, šta li!!!

                        Kad kažem stagnira..., Tomo, mislim na to da zaista poseduje opštu kulturu i „enciklopedijsko znanje“ iz tenisa, ali ostao je na nivou da s tim samo uspešno manipuliše... Novinarska škola ili tečaj novinarstva otvorili bi mu oči, pa bi tek tada došlo sve to do pravog - izraza...

                        Poštujem tvojih trideset i pet amaterskih godina bavljenja „belim sportom“! Javi se na „Komentatori...“, biće mi drago! Sve najbolje!

                        "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                        Comment


                        • Zahvaljujem na dobrodošlici Zmaaaju ....
                          Sa zadovoljstvom sam procitao tvoje iscrpne,duhovite i stručne male eseje o našim sportskim komentatorima, i u vrlo velikoj meri se slazem sa tobom.
                          Svi mi imamo neke mane,pa i komentatori sporta,nema idealnog,samo što su neki bliže a neki dalje od nekog zamišljenog ideala.
                          Medjutim,kao što si rekao,treba težiti ka višem kvalitetu u svakom poslu,a to se najbrže postiže uvažavanjem dobronamerne kritike, koliko već dozvoli sujeta,koja je pak urodjena manje više svim ljudima.
                          Vidim da odlično barataš jezikom,ali sam primetio da koristiš imenicu KVALITET kao pridev (kvalitetan...isl.). Ja nisam neki veliki stručnjak za srpski,(tehničko lice) ali mislim da u srpskom pridev- "kvalitetan" ne postoji osim kod neukog naroda. U engleskom jeziku je takodje 'quality' samo imenica. Nedavno sam čitao neku jezičku raspravu nekih lingvista koji potvrđuju ovo što sam rekao.
                          Naime, kvalitet je po definiciji nivo kakvoće ili dobrote nečega,pa može biti dobar,loš,osrednji i td kvalitet.
                          Priznajem u narodu se odomaćio pogrešan izraz -kvalitetan- pošto navike određuje većina,a to su uglavnom neznalice...!
                          Malo sam skrenuo od teme...
                          Pozdrav Toma

                          Comment


                          • Slažem se ... Kvalitetan nije dovoljno precizno, jer se ne potvrđuje nivo kvaliteta ( loš, dobar, vrlo dobar .... ) .. Nadam se da ste razumeli šta sam hteo da napišem ...

                            Comment


                            • U Studiju SPORTKLUB-a, 13.4.2011. oko 18,30h, DIREKTNO
                              Sem voditeljke (Dama), gosti su bili: Nebojša Višković (N.V.) i Ilija Kovačić (I.K.)

                              PO MENI, ISPADAM SUPER PAMETAN

                              Između ostalog, što je rečeno u „Studiju SK+“ (i ovo je bilo prilično zanimljivo):

                              Dama: ...Najava...!?
                              N.V.: Aaaa... Aaaa... Ovaaaj...! ...u PRINCIPU...
                              I.K.: Aaaa... Tiče se Novaka... Fascinantna izjava Nadala...
                              N.V.: Aaaa... Aaaa... Lep džentlmenski odnos... GENERALNO... Aaaa...!
                              I.K.: Aaaa..., Aaaa...!
                              Dama: ...“sjajan“ osmeh...
                              N.V.: Aaaa... ŠTO SE toga TIČE... Zato me JAKO zanima... Aaaa...!
                              I.K.: Aaaa... Aaaa... Aaaa... Tri francuza... Aaaa... Favoriti... „Guraju“ kako treba... Aaaa...!
                              N.V.: Aaaa... Aaaa... Ja ga JAKO volim..., obožavam njegov bekhend...!
                              Dama: ... „sjajan“ osmeh...
                              N.V.: JAKO DOBAR rezultat... ODLIČNA pobeda Simona...
                              Dama: ...još uvek samo „sjajan“ osmeh... (džentlmeni „stepuju“, ne može da se „ubaci u reč“...)
                              N.V.: Tako je... Tako je... Aaaa... Amago je ODLIČAN igrač... Fantastično...
                              I.K. Maratonski mečevi... Ha-ha-ha...haaa...!
                              N.V.: Aaaa... Ajde da kažem... Neki trikovi...!?
                              I.K.: Još dva meča... Da popričamo... (piše tako na A-4...)
                              Dama: SJAJNA igra Federrera (sa tvrdo: „rrr“!)
                              N.V. Ovaaaj... Aaaa...!
                              Dama: SJAJNO igrrra...!?
                              N.V.: Mogu da budu JAKO zadovoljni njegovi navijači...
                              Dama: Sporan momenat s lopticom...!?
                              N.V.: Tenis je specifičan sport... Mentalno... Psihološki... Gubi se PO MENI... takav talenat... Nema ko da ga „kanališe“...!
                              Dama: ... da sazre...!?
                              N.V.: Tok misli u glavi...!
                              Dama: Kanadski teniser... Crnogorskog porekla..., među Top-20...!?
                              N.V.: Neverovatne predispozicije... sutra ima JAKO-JAKO težak meč...!
                              I.K.: Fantastičan program..., sutra...!
                              N.V.: Nedostaje samo Novak...!
                              Dama: ...Nema većih iznenađenja...!?
                              N.V.: Ispadam super PAMETAN... PO MENI...! Ništa..., „držimo fige“..., Viktoru!... Može da se gleda...
                              I.K. Aaaa... Aaaa... Naravno SJAJNA najava..., za (malo) sutra...!

                              (((Naravoučenije: Džentlmeni, jednom prilikom ću vam ispričati vic o „z(a)bunjenom džentlmenu“... Pratite „Viceve...“, na Forumu SK... možda ćete se prepoznati!?)))

                              P.S.
                              Umalo da zaboravim, najvažnije: ...Lep Studio SK+... Lep tepih, nameštaj, tehnika, tehnologija..., mora da mnogo košta... Ajde dobri ljudi, sa Foruma i šire, da skupimo neku „kintu“ da komentatorima uplatimo Novinarsku školu... Šteta..., vreme im prolazi...!?

                              "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                              Comment


                              • Originally posted by tomas View Post
                                Zahvaljujem na dobrodošlici Zmaaaju ....
                                Sa zadovoljstvom sam procitao tvoje iscrpne,duhovite i stručne male eseje o našim sportskim komentatorima, i u vrlo velikoj meri se slazem sa tobom.
                                Svi mi imamo neke mane,pa i komentatori sporta,nema idealnog,samo što su neki bliže a neki dalje od nekog zamišljenog ideala.
                                Medjutim,kao što si rekao,treba težiti ka višem kvalitetu u svakom poslu,a to se najbrže postiže uvažavanjem dobronamerne kritike, koliko već dozvoli sujeta,koja je pak urodjena manje više svim ljudima.
                                Vidim da odlično barataš jezikom,ali sam primetio da koristiš imenicu KVALITET kao pridev (kvalitetan...isl.). Ja nisam neki veliki stručnjak za srpski,(tehničko lice) ali mislim da u srpskom pridev- "kvalitetan" ne postoji osim kod neukog naroda. U engleskom jeziku je takodje 'quality' samo imenica. Nedavno sam čitao neku jezičku raspravu nekih lingvista koji potvrđuju ovo što sam rekao.
                                Naime, kvalitet je po definiciji nivo kakvoće ili dobrote nečega,pa može biti dobar,loš,osrednji i td kvalitet.
                                Priznajem u narodu se odomaćio pogrešan izraz -kvalitetan- pošto navike određuje većina,a to su uglavnom neznalice...!
                                Malo sam skrenuo od teme...
                                Pozdrav Toma


                                Tomo,
                                Odmah prihvatam tvoju primedbu, priznajem da sam bio - neoprezan... U stvari, ja nisam pravi stručnjak za jezik, već samo vodim računa o ispravnom pisanju, jer mi je tako veće zadovoljstvo... Zato je lako moguće da neko i meni može da nađe primedbu, ali trudim se i još uvek učim... Priznaćeš da mi kao čoveku koji je odrastao uz fudbal, ne ide loše baratanje jezikom i pravopisom! Pokrenuo sam ovu temu zato što verujem da mnogima mogu da pomognem, a time i sebi, jer dozlogrdilo mi je da gledam sport uz toliko loše komentarisanje...!
                                Nemam nameru da „predajem srpski jezik“ na Forumu SK+, već bih bio zadovoljan kada bi se osetio pomak u jeziku naše svakodnevice...! (Nekih pedesetak reči i fraza!)

                                Pokazaću na sopstvenom primeru, pošto ću ubuduće biti oprezniji kada koristim: „kvalitetan“..., da priznati grešku i poslušati savet dobronamernika, nije loše, da mi neće faliti „dlaka s glave“, i da ću biti samo bolji i cenjeniji! Svestan sam ja da ponegde i sam napravim grešku..., kako nedavno reče jedna dama na Forumu: Ljudsko biće nije bezgrešno! Hvala na primedbi, razumeo sam, i želim ti još veću dobrodošlicu!
                                Idemo (i učimo) dalje! To je najvažnije!


                                "Svaka stvar na svome mestu." Aristotel

                                Comment

                                Working...
                                X