Announcement

Collapse
No announcement yet.

Poezija, knjige, poslovice itd...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ljuba90
    replied
    Originally posted by miloolja View Post
    Hmmm dobro izvinjavam se nemoj da se vredjas ali nesto si pominjao taj kraj. Eto mozda smo i blize nego sto mislis

    Meni je Sergej Dovlatov bas otkrovenje i ima jako zanimljivu pricu.
    Vidim juce sasvjm slucajno da je snimljen film o njemu valjda u nekoj ruskoj koprodukciji i da ga igra onaj nas Milan Maric.

    Neki njegovi citati https://www.goodreads.com/author/quo...ergei_Dovlatov
    Ma genijalac je lik. Al kazem, previse sam citao o komunizmu. A posle Dobrice me nista nece tako oduseviti

    Mora se gleda taj film. Pogotovo sto o Maricu imam visoko misljenje.

    Javi kakvi su ti utisci o ostalim knjigama Dovlatova... Sigurno da cu nastaviti da ga citam
    Last edited by Ljuba90; 24-07-19, 21:09.

    Leave a comment:


  • VLADIMIR PERIC VALTER
    replied
    Hans Falada-Svako umire sam, apsolutna preporuka..

    Leave a comment:


  • miloolja
    replied
    Hmmm dobro izvinjavam se nemoj da se vredjas ali nesto si pominjao taj kraj. Eto mozda smo i blize nego sto mislis

    Meni je Sergej Dovlatov bas otkrovenje i ima jako zanimljivu pricu.
    Vidim juce sasvjm slucajno da je snimljen film o njemu valjda u nekoj ruskoj koprodukciji i da ga igra onaj nas Milan Maric.

    Neki njegovi citati https://www.goodreads.com/author/quo...ergei_Dovlatov

    Leave a comment:


  • Ljuba90
    replied
    Nisam Zarkulovac blizu
    Ok mi je skroz. Gotivan i satirican nacin da se pise o komunizmu, al previse sam knjiga na tu temu procitao pa me malo i smara. No kvalitet je neosporan.

    Leave a comment:


  • miloolja
    replied
    Originally posted by Ljuba90 View Post
    Hmmm. Jel si ti moja devojka a neces da mi kazes da imas profil ovde? Mada ona mrzi sport xD

    Ja upravo citam Dovlatova i to Kompromis
    Hahaha pa pazi, imam jos jedan detalj u vezi tebe negde u mom mozgu, a to je da si Zarkovac ili si bar bio, a kako sam ti jako blizu, to je to, to je ta bliskost i telepatija

    I kako ti se dojmi Kompromis?

    Leave a comment:


  • Ljuba90
    replied
    Originally posted by miloolja View Post
    Sudija je sjajan lik i odlican mu prvenac.

    Trenutno citam od Dovlatova Puskinova brda, a prethodan njegov roman bio je Kompromis, koji toplo preporucujem.
    Hmmm. Jel si ti moja devojka a neces da mi kazes da imas profil ovde? Mada ona mrzi sport xD

    Ja upravo citam Dovlatova i to Kompromis

    Leave a comment:


  • powerslave
    replied
    Ja sam, pod utiskom onog teasera za The Witcher seriju, rijesio da ponovo procitam knjige Stukao sam prve tri knjige za cetiri dana... u narednih nedelju dana padaju i ostalih pet. Kakav je Sapkowski majstor i sa kakvom lakocom se citaju price o Geraltu... Ja sagu o Geraltu toliko cijenim da mi je u istom rangu sa Dune, Hyperion i Malazan knnigama. Po treci put citam serijal i opet knjige ostavljaju isti utisak na mene. Geralt je, za mene, jednostavno najbolji lik ikada.

    Isto moram da pohvalim Indiga sto je pomenuo Kurt Vonneguta. Pisac koji je na mene imao najveci uticaj kad sam poceo da pisem kratke price(uglavnom za svoju dusu ) i covjek kojem cu se uvijek diviti. Odlican pisac a jos bolji covjek.

    Evo jednog "predavanja" kojem se uvijek rado vracam i koje cu upravo sad jos jednom da pogledam jer me Indigo podsjetio na ovog genija. Ko ima 55 minuta a zeli da cuje nesto pametno i duhovito, neka izvoli



    ... and so it goes...
    Last edited by powerslave; 24-07-19, 10:50.

    Leave a comment:


  • miloolja
    replied
    Originally posted by Ljuba90 View Post
    Video pre par meseci kod Kesica sudiju Majica. Mnogo gotivan lik Promovise prvu knjigu, ja naletim u Vulkanu ili gde vec i kupim

    Pa ja ne verujem sta je napisao covek Neverovatan triler koji sjajno oslikava i stanje u drzavi. A prva mu knjiga.
    Majstorski zaista, svima preporucujem
    Sudija je sjajan lik i odlican mu prvenac.

    Trenutno citam od Dovlatova Puskinova brda, a prethodan njegov roman bio je Kompromis, koji toplo preporucujem.

    Leave a comment:


  • Nerealan
    replied
    Pa to sam i gađao, da on nema dovršeno delo Što takođe smatram da je genijalno, jer mnogi životi ostanu nedovršeni. Moguće i da je Brod, kao što kažeš, nezadovoljan završecima jednostavno odlučio da ih izostavi. Ukoliko je tako, hvala mu

    Leave a comment:


  • Indigo
    replied
    Originally posted by Nerealan View Post
    a što nije? Ja sam počeo da je čitam, i stao sam negde kod njegovog dolaska u Ameriku, pa ni sam ne znam što sam prestao. Stoji mi mesecima iznad glave, kao i njegove pripovetke, vreme je da se dovrše
    Zato sto nije dovrsena, Zamak je is to dobra knjiga ali teska, tematika je klasicna gnjavaza, kao da citas sudske spise ali on je bas takav efekat i hteo da proizvede. Pakao birokratije koji nas prati i danas. Otkud znam da kraj ne bi bio odlican?

    Postoje price da Brod nije skupio sve delove rukopisa i da je bilo materijala za zavrsetak neke od knjiga.

    Amerika, barem do dela gde se prekida je njegovo najbolje, najzivopisnije delo.A Karl Rosman najinteresantniji lik iz njegovih knjiga.
    Last edited by Indigo; 24-07-19, 09:51.

    Leave a comment:


  • Nerealan
    replied
    Originally posted by Indigo View Post
    Od Kafke sam nedavno procitao "Ameriku", posle tri godine otkako sam procitao Zamak i sada sa sigurnoscu mogu da kazem da je ovo trebala da bude najbolja Kafkina knjiga.
    a što nije? Ja sam počeo da je čitam, i stao sam negde kod njegovog dolaska u Ameriku, pa ni sam ne znam što sam prestao. Stoji mi mesecima iznad glave, kao i njegove pripovetke, vreme je da se dovrše
    Last edited by Nerealan; 24-07-19, 09:35.

    Leave a comment:


  • Ljuba90
    replied
    Video pre par meseci kod Kesica sudiju Majica. Mnogo gotivan lik Promovise prvu knjigu, ja naletim u Vulkanu ili gde vec i kupim

    Pa ja ne verujem sta je napisao covek Neverovatan triler koji sjajno oslikava i stanje u drzavi. A prva mu knjiga.
    Majstorski zaista, svima preporucujem

    Leave a comment:


  • Indigo
    replied
    Preporucujem od Kundere "Oprostajni valcer" to mu je mozda I najbolja knjiga.

    Od Umberta Eka, "Nulti broj", knjiga realno opisuje stanje "nezavisnog" novinarstva u Srbiji, gde se u principu pisanje prilagodjava potrebama politicara. Lakse je citljiva od recimo Fukoovog klatna koji iziskuje dosta umnog napora.

    Od Kafke sam nedavno procitao "Ameriku", posle tri godine otkako sam procitao Zamak i sada sa sigurnoscu mogu da kazem da je ovo trebala da bude najbolja Kafkina knjiga.

    Od Vonegata "Oko sokolovo" i "Klanica 5" gde ce svako ko je gledao Arrival shvatiti odakle im ideja za vanzemaljce jer su isti kao u Vonegatovoj knjizi.

    Ako volite kratke price, procitajte Reja Bredberija i njegov Mracni Karneval, navodno horor mada je u danasnje doba to vise neka limunadica

    Leave a comment:


  • DžonDon
    replied
    Originally posted by NemanjaMikser View Post
    Uzeo Kabinet Smrti od Stivena Kinga.

    Spoiler


    Spoiler


    Eto ako neko bude nameravao da kupi da kažem da nije loša knjiga. Ja sam na petoj priči i dopadaju mi se.
    1. Sala za autopsiju broj 1
    2. Čovek u crnom odelu (Meni dosta jeziva)
    3. Sve što volite biće vam oduzeto.
    4. Smrt Džeka Hamiltona
    5. Kabinet smrti.
    6. Sestrice iz Elurije
    7. Sve je konačno
    8. El Tijeva teorija o kućnim ljubimcima
    9. Drumski virus hita na sever
    10. Ručak u Gotam kafeu
    11. Osećaj koji se može iskazati samo na Francuskom
    12. 1408
    13. Vožnja na metku
    14. Srećni novčić od četvrt dolara

    Video sam pre par dana i da je na akciji bila pa ako neko voli od mene preporuka, mada nisam još sve priče pročitao ali sam siguran da ide sve bolje i bolje.
    Last edited by DžonDon; 22-07-19, 15:50.

    Leave a comment:


  • VLADIMIR PERIC VALTER
    replied
    Noć me ta u mladosti stiže,
    Pa mi u srcu spava da ne ozebe!
    Videste li pseto koje čovek tera od sebe,
    A ono mu i dalje ruke liže?

    Sa mnom je tako: mogu i ne mogu bez nje.
    Kada se osamim zaogrne me ogrtačem snova.
    I mada mi davno reče sve,
    Uvek je za me nova.

    Danima se koljemo kao hijene
    I jedno u drugom vidimo kugu,
    A opet... izvan te kobne žene
    U mojoj duši nema mesta za drugu.

    Otkad se znamo sanjamo da se rastanemo,
    I već sam od toga kao mesec žut,
    Pa se opet neobjašnjivo sastanemo
    Da zajedno produžimo put.

    Ne znam više da li je to ljubav,
    Ili zagonetni čulni mrak;
    Znam samo da bih se bez nje razbio kao splav
    O rečni brzak.

    Rade Drainac.

    Leave a comment:

Working...
X