Announcement

Collapse
No announcement yet.

Grcka mitologija

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Grcka mitologija

    Mislim da ima dosta zaludjenika u grcku mitologiju pa pisite sat znate o grckoj mitologiji , bogovima itd.

  • #2
    Грчка митологија је корпус прича који припадају старим Грцима и чији су предмет њихови богови и хероји, природа света и времена у којем су живели и који их је окруживао, као и порекло и значење њихових култова и ритуала. У модерном смислу под грчком митологијом се подразумева, студија и покушај расветљавања религијских и политичких институција старих Грка и њихове цивилизације, као и покушај потпунијег схватања саме природе митова и легенди.


    Олимпски богови
    Митови спадају у прве манифестације људске маште и настају због дубоке потребе за метафоричком интерпретацијом свих феномена с којима се сусрећу људи током свог живота. Збуњеност и слабост човека пред неприкосовеним силама Природе, метафизичке спекулације, схватање слабости људског бића, моралне норме и дилеме, комуникација са себи сличним, изражавају се преко прича са симболичким садржајем, као резултат људске маште. Скупови тих легендарних традиција чине митологију, гдје се огледају прве спекулације о животу и Природи. У исто време, митови нуде јасну слику о карактеристикама сваког народа, његовом карактеру, стремљењима и достигнућима, као и његовој трајекторији кроз историју.

    Comment


    • #3
      Koliko sam se pozitivno iznenadio kad sam video temu,toliko sam se razocarao kad sam video tvoj drugi post.
      Mislim da bi bilo bolje kad tema vec postoji da se pise ono sto se zna,a ne da se kopira.
      sigpic

      Comment


      • #4
        pa to je mali uvod , cisto da se zna

        Comment


        • #5
          stari grci su verovali u bogove ,koji su imali natprirodne moci ,
          ziveli su na planini olimp ,izgledali su kao ljudi , ali su se razlikovali po tom sto su bili besmrtni.
          I svaji bog je imao svoja zaduzenja i vladao je necim
          Zevs - bog svih bogova,gospodar neba i zemlje bog groma .munje i oluje
          Afrodita - boginja ljubavi , lepote , pozude
          Apolon - bog medicine , srelicarstva ,muzike , sunca
          Ares - bog rata , simbol hrabrosti, silovitosti , i junacke snage
          Artemida - boginja meseca ,zveri i lova ,zastitnica devojaka,boginja svadbe i poroda
          Atena - boginja civilizacije , mudrosti , snage ,pravednog rata ,tkanja , metalurgije i obrta
          Demetra - boginja zemlje , ratarstva , plodnosti i zita
          Dionis - bof vina ,plodnosti zemlje ,i zena
          Had - bog podzemnog sveta
          Hera - vrhovna starogrcka boginja , Zevsova zena i sestra , i boginja braka
          Posejdon - bog mora , vode . vladar potresa
          Helije - bog sunca
          Hermes - glasnik bogova zastitnik bogova i lopova,pastira,pesnika, atleticara i trgovaca
          Kron - otac olimpijskih bogova ,bog zetve
          Adonis - bog zita, smrti i ponovnog rodjenja
          Eol - bog vetra
          Eros - bog ljubavi
          Erinije - osvete i proklestva
          Herakle - sin Zevsa i kraljice Alkmene , polubog i junak
          Hestija - boginja srca , ognjista i doma
          Leta - boginja ratarstva i stocara
          Mojre - boginja zivotne sudbine
          Morfej - bog sna
          Muze - Zevsove i Mnemozinine kceri , pokroviteljice znanja i umetnosti

          Comment


          • #6
            Odlicna tema, uletecu nekad, znam dosta o ovome, samo nemam vremena ono bas da se raspisem, ali ako se nadje neko ko bi diskutovao, voljna sam da banem nekad Bez kopiranja naravno, nije to moj stil ;)
            ....

            Comment


            • #7
              Odlicna tema, ali vidim da nije zazivjela, kao sto sam i ocekivala.
              A nesto i ne znam kako bi trebalo da se razvija ova tema, ja o grckoj mitologiji znam mnogo, ali ne znam odakle poceti i sta pisati, a jos manje kako bi diskutovali o tome ovdje. Mislim da nema potrebe da se kopiraju ili nabrajaju osnovne stvari, pretpostavljam da oni koje ova tema zanima to vec znaju, a ne vjerujem da je svrha teme da se pisu osnovne stvari koje bi neko trebalo da nauci ili procita...

              Comment


              • #8
                Ja bih mogao o Kretosu.Covjek je skinuo Arisa i postao God of war

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by majabl View Post
                  Odlicna tema, ali vidim da nije zazivjela, kao sto sam i ocekivala.
                  A nesto i ne znam kako bi trebalo da se razvija ova tema, ja o grckoj mitologiji znam mnogo, ali ne znam odakle poceti i sta pisati, a jos manje kako bi diskutovali o tome ovdje. Mislim da nema potrebe da se kopiraju ili nabrajaju osnovne stvari, pretpostavljam da oni koje ova tema zanima to vec znaju, a ne vjerujem da je svrha teme da se pisu osnovne stvari koje bi neko trebalo da nauci ili procita...
                  Ok je da se napisu neki osnovni podaci koje mozda ne znaju oni koji bi citali, ali svakako treba zaciniti to i nekim svojim zapazanjem ili znanjem koje nisi procitao na wikipediji, ili gde god Nisam ni ja sigurna sta bi trebalo da pisemo i odakle da pocnemo, ali hajde da probamo? a?

                  Evo da ja pocnem sa onim sto znam o stvaranju sveta po grckoj mitologiji.

                  Valjda je i logicno da se od toga krene. Necu da kopiram nista ali cu da virnem u neke moje teze od ranije, da bih se svega setila, siroke su ovo teme.
                  Srari Grci su bili veoma mastovit narod ;) Oni su stvorili jedan poredak stvari koji je besprekorno funkcionisao u tom velikom svetu koji ih je okruzivao. Zanimao ih je i postanak sveta, kao uostalom i sve narode, i sve epohe, to je tema koja zanima i nas.
                  Razlika je sto svaki narod u odredjenom dobu drugacije dozivljava postanak sveta, najpre zbog spoljasnjih uticaja, a onda i zbog vremena u kojem zive. Grci su to mogli posmatrati iz ugla apstrakcije, jer su to njima bile normalne stvari, obozavanje bogova im je bilo sastavni deo zivota, nista u tome nije bilo cudno. Verovali su u postojanje bozanstava, u prirodne pojave i njihov uticaj na ljude i zivot. E tako u doba praistorije najvise obozavana bila je GEA.
                  Sad ja vec mozda i smaram, ali kad sam pocela ima da ga zavrsim
                  GEA- bozanstvo, zemlja, obozavana ne samo u staroj Grckoj, vec kod skoros vih naroda tog vremena. Za nju se covek praistorije vezao jer se hranio njenim plodovima. Kako da ne volis zemlju, a zemlja te hrani?
                  Boginja Gea se cesto poistovecuje sa boginjom plodnosti, a nju iz figura nadjenih na tlu stare Grcke predstavljaju kao zenu bujnih grudi i sa velikom karlicom, sto je tada bilo obelezje plodnosti, wtf?
                  Kada jednom udjete u pricu o Bogovima stare Grckem lagano ulazite u istoriju, u njihov razvoj, zavolite i grcku misao, pa i filozofiju. Doduse kod mene je bilo obrnuto, prvo sam odlepila za filozofijom, pa onda za mitologijom.
                  Kroz jednu borbu Giganata i Titana izrodila se neka nova generacija bogova, koji su konacno postali gospodari. Uporedo sa razvojem bogova, ljudski rod je cinio prve, esigurne korake i poceo da placa danak svojoj slabosti....
                  U pocetku univerzuma najveci bog je bio Uran (nebo) i on je boginju Geu okruzivao svojom beskonacnoscu.
                  Gea je imala veliku ulogu u stvaranju univerzuma, kada se sjedinila sa Uranom stvorili su par bogova koji su postali TITANI.
                  Prvi su bili Okean i Tetida, a nakon njih Hiperion (valjda) Tea, Koej, Fojba. Kada su se sjedinili Kron i Rea, oni su stvorili buduce Bogove, najvece gospodare...
                  Iz ove linije bogova rodili su se : Demetra, Posejdon i Zevs ( Zeus) koji su kasnije podelili vlast i zavladali svetom.
                  Zevs je vladao nebom i zemljom, Posejdon morem, Pluton (Had) podzemljem. Svi su imali mnogo potomaka i za svakog je karakteristicna neka prica, ali o tome drugi put ako tema zazivi, posto mi ruke otpadose, ne mogu vise ni a ni b.
                  Ako neko nastavi, mogao bi o titanima i gigantima. To mu dodje kao logican nastavak moje price. Ne obazirite se na greske pri kucanju, ne vidim
                  ....

                  Comment


                  • #10
                    Kratos unistio Posejdona,doci cemo i do Zevsa,samo polako

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Ja sam mislila da je tema otvorena da bi se pisalo o onome sto smo citali o mitologiji, a ne o onome sto smo u filmovima gledali
                      ....

                      Comment


                      • #12
                        Je li ko gledao 300?? Koji Bogovi su bili klavni likovi?? Ne mogu nikako da se sjetim. Morali su se neki spomenuti...

                        Comment


                        • #13
                          Grčka mitologija je kulturološki, sociološki i ako hoćemo i moralni okvir današnje Zapadne kulture (kojoj i svi narodi ovih prostora naginju). Pri tome se zaboravlja da je ta ista Grčka mitologija rođena iz utrobe Egipatske mitologije, a ova pak iz Sumerske...

                          Uglavnom, takva Grčka mitologija kakvu je mi poznajemo, je prošla mnogo recenzija, friziranja , doterivanja, prilagođavanja kulturološkim okvirima, interesima... da bi sa Holivudom prerasla u produkt masovne potrošačke kulture.

                          Cela Evropa počiva i temelji se u tim mitovima, i svaki etnički samosvestan narod ima svoje mitove koji su manje više slični početnom uzoru - Egipatskoj mitologiji

                          Comment


                          • #14
                            ovo je pravo mesto da napisem nesto ljubavno..moje omiljeno
                            nekada davno,muskarci i zene nisu izgledali kao danas.postojalo je samo jedno bice,nisko,sa jednim telom i vratom,ali je imalo dve glave koje su gledale svaka na svoju stranu.izgledalo je kao da su dva stvorenja spojena na ledjima,sa dva razlicita pola,cetiri noge,cetiri ruke..takvo kakvo je bilo,stvorenje je moglo da radi vise,da stoji i krece se duze bez veceg napora,niko nije mogao neopazeno da ga napadne....zbog svega toga grcki bogovi su postali mnogo ljubomorni i zevs je smislio plan da umanji ovom bicu moc.jednim gromom ga je presekao na dva dela i stvorio muskarca i zenu.od tada ljudi provode zivot trazeci svoju izgubljenu polovinu....da je zagrle i u tom zagrljaju obnove staru snagu.eh..
                            don't be scared homie
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Golmani - Bianconeri vs. Nerazzurri In Focus - All Time Calcio

                              Comment

                              Working...
                              X